Bibla Shqip

Danieli 2

Danieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Mbreti Nebukadnetsar urdhėroi tė ndėrtohet njė figurė prej ari, e lartė gjashtėdhjetė kubitė dhe e gjerė gjashtė kubitė, dhe e ngriti nė fushėn e Duras, nė krahinėn e Babilonisė.

2

Pastaj mbreti Nebukadnetsar dėrgoi njerėz tė mbledhin satrapėt, prefektėt, qeveritarėt, gjykatėsit, nėpunėsit e thesarit, kėshilltarėt e shtetit, ekspertėt e ligjit dhe tėrė autoritetet e krahinave, me qėllim qė tė vinin nė pėrurimin e figurės qė mbreti Nebukadnetsar kishte ngritur.

3

Atėherė satrapėt, prefektėt dhe qeveritarėt, gjykatėsit, nėpunėsit e thesarit, kėshilltarėt e shtetit, ekspertėt e ligjit dhe tėrė autoritetet e krahinave u mblodhėn bashkė pėr pėrurimin e figurės qė kishte ngritur mbreti Nebukadnetsar, dhe qėndruan nė kėmbė pėrpara figurės qė Nebukadnetsari kishte ngritur.

4

Pastaj kasneci thirri me zė tė lartė: "Juve, popuj, kombe dhe gjuhė, ju jepet urdhėr qė,

5

sapo tė dėgjoni zėrin e bririt, tė flautit, tė qestes, tė lirės, tė salterit, tė gajdes dhe tė ēdo lloji vegle, tė bini pėrmbys pėr tė adhuruar figurėn prej ari qė ka ngritur mbreti Nebukadnetsar;

6

kushdo qė nuk do tė bjerė pėrmbys pėr tė adhuruar, do tė hidhet menjėherė nė mes tė njė furre zjarri pėrvėlues".

7

Kėshtu, me tė dėgjuar tėrė popujt zėrin e bririt, tė flautit, tė qestes, tė lirės, tė salterit dhe tė ēdo lloji vegle, tėrė popujt, kombet dhe gjuhėt ranė pėrmbys dhe adhuruan figurėn e artė, qė mbreti Nebukadnetsar kishte ngritur.

8

Pėr kėtė arėsye nė atė ēast, disa Kaldeas dolėn dhe paditėn Judejtė;

9

duke marrė fjalėn, i thanė mbretit Nebukadnetsar: "O mbret, jetofsh pėr jetė!

10

Ti, o mbret, ke nxjerrė njė dekret, nė bazė tė tė cilit kushdo qė ka dėgjuar zėrin e bririt, tė flautit, tė qestes, tė lirės, tė salterit, tė gajdes dhe tė ēdo lloji vegle duhet tė bjerė pėrmbys pėr tė adhuruar figurėn e artė;

11

dhe ai qė nuk bie pėrmbys dhe nuk adhuron, duhet tė hidhet nė mes tė njė furre me zjarr pėrvėlues.

12

Por ka disa Judej qė i ke vėnė nė krye tė administrimit tė punėve tė krahinės sė Babilonisė, Shadraku, Meshaku dhe Abed-nego, qė nuk kanė asnjė konsideratė pėr ty; nuk u shėrbejnė perėndive tė tua dhe nuk adhurojnė figurėn e artė qė ti ke ngritur".

13

Atėherė Nebukadnetsari, i zemėruar dhe i tėrbuar, urdhėroi qė tė sillnin Shadrakun, Meshakun dhe Abed-negon; kėshtu kėta njerėz u ēuan para mbretit.

14

Nebukadnetsari u drejtoi atyre fjalėn, duke thėnė: "Shadrak, Meshak dhe Abed-nego, a ėshtė e vėrtetė qė nuk u shėrbeni perėndive tė mia dhe nuk adhuroni figurėn e artė qė unė kam ngritur?

15

Tani, posa tė dėgjoni zėrin e bririt, tė flautit, tė qestes, tė lirės, tė salterit, tė gajdes dhe tė ēdo lloj vegle, nė rast se jeni gati tė bini pėrmbys pėr tė adhuruar figurėn qė unė kam bėrė, mirė; por nė rast se nuk do ta adhuroni, do t`ju hedhin menjėherė nė mes tė njė furre tė ndezur; dhe cila ėshte ajo perėndi qė do tė mund t`ju ēlirojė nga duart e mia?

16

Shadraku, Meshaku dhe Abed-nego iu pėrgjigjėn mbretit, duke thėnė: "O Nebukadnetsar, ne nuk kemi nevojė tė tė japim pėrgjigje lidhur me kėtė.

17

Ja, Perėndia ynė, tė cilit i shėrbejmė, ėshtė nė gjendje tė na ēlirojė nga furra e ndezur, dhe do tė na ēlirojė nga dora jote, o mbret.

18

Por edhe sikur tė mos e bėnte, dije, o mbret, qė ne nuk do t`u shėrbejmė perėndive tė tua dhe nuk do tė adhurojmė figurėn e artė qė ti ke ngritur".

19

Atėherė Nebukadnetsari u mbush me inat dhe shprehja e fytyrės sė tij ndryshoi ndaj Shadrakut, Meshakut dhe Abed-negos. Duke marrė pėrsėri fjalėn, urdhėroi qė furra tė ngrohej shtatė herė mė shumė se zakonisht.

20

Pastaj urdhėroi disa njerėz tė fortė dhe trima tė ushtrisė sė tij tė lidhnin Shadrakun, Meshakun dhe Abed-negon dhe t`i hidhnin nė furrėn e zjarrit pėrvėlues.

21

Atėherė kėta tre burra i lidhėn dhe, me pantallonat e tyre, me tunikėn e tyre dhe me gjitha mbulesėn e tyre tė kokės dhe i hodhėn nė mes tė furrės me zjarr pėrvėlues.

22

Por me qenė se urdhėri i mbretit ishte i rreptė dhe furra ishte jashtėzakonisht e mbingrohur, flaka e zjarrit vrau njerėzit qė kishin hedhur nė tė Shadrakun, Meshakun dhe Abed-negon.

23

Dhe kėta tre burra, Shadraku, Meshaku dhe Abed-nego, ranė tė lidhur nė mes tė furrės me zjarr pėrvėlues.

24

Atėherė mbreti Nebukadnetsar, i habitur, u ngrit me nxitim dhe filloi t`u thotė kėshilltarėve tė tij: "Nuk i kemi hedhur tre burrat tė lidhur nė mes tė zjarrit?". Ata u pėrgjigjėn dhe i thanė mbretit: "Sigurisht, o mbret".

25

Ai foli pėrsėri: "Ja, unė po shoh katėr burra tė palidhur, qė ecin nė mes tė zjarrit, pa pėsuar asnjė dėm; dhe pamja e tė katėrtit i pėrngjan asaj tė njė biri tė Perėndisė".

26

Pastaj Nebukadnetsari iu afrua grykės sė furrės me zjarr pėrvėlues dhe filloi tė thotė: "Shadrak, Meshak dhe Abed-nego, shėrbėtorė tė Perėndisė Mė tė Lartė, dilni dhe ejani kėtu". Atėherė Shadraku, Meshaku dhe Abed-nego dolėn nga mesi i zjarrit.

27

Pastaj satrapėt, prefektėt, qeveritarėt dhe kėshilltarėt e mbretit u mblodhėn pėr tė vėrejtur kėta burra: zjarri nuk kishte patur asnjė fuqi mbi trupin e tyre, flokėt e kokės sė tyre nuk ishin djegur, mantelet e tyre nuk ishin dėmtuar dhe as era e zjarrit nuk ishte shtruar mbi ta.

28

Nebukadnetsari filloi tė thotė: "Qoftė i bekuar Perėndia i Shadrakut, i Meshakut dhe i Abed-negos, qė ka dėrguar engjėllin e tij dhe ka ēliruar shėrbėtorėt e tij, qė kanė pasur besim tek ai; ata

29

Prandaj unė dekretoj qė kushdo, cilitdo populli, kombi o gjuhe qė t`i pėrkasė, qė do tė flasė keq pėr Perėndinė e Shadrakut, tė Meshakut dhe tė Abed-negos, tė pritet copė-copė dhe shtėpia e tij tė katandiset nė njė vend plehrash, sepse nuk ka asnjė perėndi qė mund tė tė shpėtojė nė kėtė mėnyrė".

30

Atėherė mbreti bėri qė Shadraku, Meshaku dhe Abed-nego tė kenė mbarėsi nė krahinėn e Babilonisė.

Danieli 4