Bibla Shqip

Danieli 11

Danieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 12

1

"Nė atė kohė do tė dalė Mikaeli, princi i madh, mbrojtėsi i bijve tė popullit tėnd; dhe do tė jetė njė kohė me ankthe, ashtu si nuk ka pasur kurrė qė kur se ekzistojnė kombet e deri nė atė kohė.

2

Shumė nga ata qė flenė nė pluhurin e tokės do tė zgjohen, disa nė njė jetė tė pėrjetshme, tė tjerė nė turpin dhe nė poshtėrsi tė pėrjetshme.

3

Ata qė kanė dituri do tė shkėlqejnė si shkėlqimi i kupės qiellore dhe ata qė do tė kenė ēuar shumė nė drejtėsi, do tė shkėlqejnė si yjet pėrjetė.

4

Por ti, Danieli, mbaji tė fshehura kėto fjalė dhe vulose librin deri nė kohėn e mbarimit; shumė njerėz do ta shfletojnė dhe dituria do tė shtohet".

5

Pastaj unė, Danieli, shikova, dhe ja, dy tė tjerė mė kėmbė, njeri mbi kėtė breg tė lumit, dhe tjetri mbi bregun tjetėr tė lumit.

6

Njė nga ata i tha burrit tė veshur me rroba liri, qė qėndronte mbi ujėrat e lumit: "Kur do kryhen kėto mrekulli?".

7

Unė dėgjova atėherė burrin e veshur me rroba liri qė qėndronte mbi ujėrat e lumit, i cili, ngriti dorėn e djathtė dhe dorėn e majtė drejt qiellit, u betua pėr atė qė jeton pėrjtė se kjo do tė jetė pėr njė kohė, pėr disa kohėra dhe pėr gjysmėn e njė kohė; kur forca e popullit tė shenjtė do tė thyhet plotėsisht, tėrė kėto gjėra do tė kryhen.

8

Unė dėgjova, por nuk kuptova, prandaj pyeta: "Imzot, cili do tė jetė fundi i kėtyre gjėrave?".

9

Ai u pėrgjigj: "Shko, Danieli, sepse kėto fjalė janė tė fshehura dhe tė vulosura deri kohėn e mbarimit.

10

Shumė njerėz do tė pastrohen, do tė zbardhen dhe do tė pėrsosen; por tė pabesėt do tė veprojnė me pabesi dhe asnjė nga tė pabesėt nuk do tė kuptojė, por do tė kuptojnė njerėzit e ditur.

11

Nga koha qė do tė ndalohet flijimi i pėrditshėm dhe do tė ngrihet neveria qė shkakton shkretimin do tė kalojnė njėmijė e dyqind e nėntėdhjetė ditė.

12

Lum ai qė pret dhe arrin nė njėmijė e treqind e tridhjetė e pesė ditė.

13

Por ti shko drejt mbarimit tėnd; do tė prehesh dhe pastaj do tė ngrihesh pėrsėri pėr tė marrė pjesėn tėnde tė trashėgimisė nė mbarim tė ditėve".

Osea 1