Bibla Shqip

Osea 3

Osea

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Dėgjoni fjalėn e Zotit, o bij tė Izraelit, sepse Zoti ka njė konflikt me banorėt e vendit: "Nuk ka nė fakt as sinqeritet, as mėshirė dhe as njohje tė Perėndisė nė vend.

2

Nuk bėhet tjetėr pėrveē shpėrbetimeve, gėnjeshtrave, vrasjeve, vjedhjeve, shkeljeve tė kurorės, shkeljeve tė ēdo kufizimi dhe derdhet gjak mbi gjak.

3

Pėr kėtė shkak vendi do tė jetė nė zi dhe tėrė banorėt e tij do tė vuajnė, bashkė me kafshėt e fushės dhe me shpendėt e qiellit; madje edhe peshqit e detit do tė eliminohen.

4

Megjithatė askush tė mos kundėrshtojė, askush tė mos qortojė tjetrin, sepse populli yt ėshtė si ai qė grindet me priftin.

5

Prandaj ti do tė pengohesh ditėn dhe profeti gjithashtu do tė pengohet natėn bashkė me ty; dhe unė do tė shkatėrroj nėnėn tėnde.

6

Populli im vdes pėr mungesė njohurish. Duke qenė se ti ke refuzuar njohjen, edhe unė do tė tė refuzoj si prifti im; duke qenė se ti ke harruar ligjin e Perėndisė tėnd, edhe unė do tė harroj bijtė e tu.

7

Sa mė tepėr janė shumuar, aq mė tepėr kanė mėkatuar kundėr meje; do ta kthej lavdinė e tyre nė turp.

8

Ata ushqehen me mėkatin e popullit tim dhe e lidhin zemrėn e tyre me paudhėsinė e tij.

9

Si pėr popullin ashtu do tė jetė edhe pėr priftin: unė do t`i dėnoj ata pėr sjelljen e tyre dhe do t`i shpėrblej pėr veprat e tyre.

10

Do tė hanė, por nuk do tė ngopen; do tė kurvėrohen, por nuk do tė shtohen; sepse kanė hequr dorė nga dėgjimi i Zotit.

11

Prostitucioni, vera dhe mushti tė lėnė pa mend.

12

Populli im konsulton idhujt e tij prej druri dhe shkopi i tij i jep udhėzime, sepse fryma e prostitucionit i devijon, dhe ata kurvėrohen, duke u shmangur nga Perėndia e tyre.

13

Ata bėjnė flijime mbi majat e maleve, djegin temjan ndėr kodra, nėn lisin, plepin dhe bafrėn, sepse hija e tyre ėshtė e kėndshme. Prandaj bijat tuaja kurvėrohen dhe nuset e bijve tuaj shkelin kurorėn.

14

Nuk do t`i dėnoj bijat tuaja nė se kurvėrohen, as nuset e bijve tuaj nė se shkelin kurorėn, sepse ata vetė veēohen me prostitutat dhe ofrojnė flijime bashkė me prostitutat e tempujve; prandaj njerėzia qė nuk ka mend do tė vdesė.

15

Nė qoftė se ti, Izrael, kurvėrohesh, Juda nuk ka faj. Mos shkoni nė Gilgal, mos u ngjitni nė Beth-aven dhe mos u betoni duke thėnė: "Ashtu si Zoti rron".

16

Sepse Izraeli ėshtė kokėfortė si njė mėshqerrė kryeneēe, tani Zoti do ta kullotė si njė qengj nė njė vend tė hapur.

17

Efraimi u bashkua me idhujt, lėre tė veprojė.

18

Edhe kur qejfet e tyre kanė mbaruar, kryejnė vazhdimisht kurvėrime; krerėt e tyre e duan shumė turpin.

19

Era i ka lidhur nė krahėt e vet dhe atyre do t`u vijė turp pėr flijimet e tyre".

Osea 5