Bibla Shqip

Osea 6

Osea

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

"Kur dėshiroja tė shėroja Izraelin, atėherė u zbulua paudhėsia e Efraimit dhe ligėsia e Samarisė, sepse veprojnė me falsitet: vjedhėsi hyn, njė bandė vjedhėsish bėn sulme jashtė.

2

Atyre nuk u shkon nė mend qė unė nuk e harroj gjithė ligėsinė e tyre. Tani veprimet e tyre i rrethojnė nga ēdo anė; ato qėndrojnė para fytyrės sime.

3

Me ligėsitė e tyre gėzojnė mbretin dhe me gėnjeshtrat e tyre krerėt e tyre.

4

Janė tė gjithė shkelės tė kurorės, si njė furrė e ngrohur nga furrtari, qė nuk e nxit mė zjarrin mbasi ka brumosur miellin deri sa tė vijė brumi.

5

Nė ditėn e mbretit tonė, krerėt e kanė bėrė tė sėmuret afshin e verės; mbreti u ka shtrirė dorėn tallėsve.

6

Ndėrsa rrinė nė pritė, ata e pėrgatitin zemrėn e tyre si njė furrė; furrtari i tyre fle tėrė natėn, dhe nė mėngjes furra e tyre tė djeg me njė zjarr flakėrues.

7

Tė gjithė janė tė zjarrtė si njė furrė dhe i hanė gjykatėsit e tyre; gjithė mbretėrit e tyre kanė rėnė, por asnjė prej tyre nuk mė kėrkon.

8

Efraimi pėrzihet me popujt, Efraimi ėshtė njė kulaē i pakthyer.

9

Tė huajt gllabėrojnė forcėn e tij, por ai nuk e vė re; po flokėt e kokės kanė ngjyrė tė pėrhime, por ai nuk i vė re.

10

Kryelartėsia e Izraelit dėshmon kundėr tij, sepse ata nuk kthehen tek Zoti, Perėndia i tyre, nuk e kėrkojnė megjithėatė.

11

Efraimi ėshtė njė pėllumbeshė budallaēkė, pa mend; ata thėrresin Egjiptin, shkojnė nė Asiri.

12

Ndėrsa shkojnė, do tė shtrij mbi ta rrjetėn time dhe do t`i bėj qė tė rrėzohen si zogjtė e qiellit; do t`i ndėshkoj, siē u paralajmėrua nė asamblenė e tyre.

13

Mjerė ata, sepse janė larguar prej meje! Shkatėrrim pėr ta, sepse janė rebeluar kundėr meje! Unė do tė doja t`i shpengoja, por ata thonė gėnjeshtra kundėr meje.

14

Ata nuk mė thėrresin me zemrėn e tyre, por ankohen nė shtratin e tyre. Mblidhen bashkė pėr grurin dhe verėn dhe rebelohen kundėr meje.

15

Megjithėse i kam dėnuar dhe kam pėrforcuar krahėt e tyre, ata thurin tė keqen kundėr meje.

16

Ata kthehen, por jo te Shumė i Larti; janė si njė hark qė gabon; krerėt e tyre do tė bien nga shpata pėr shkak tė tėrbimit tė gjuhės sė tyre; kjo do t`i bėjė qesharakė nė vendin e Egjiptit".

Osea 8