Bibla Shqip

Osea 7

Osea

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 8

1

"Bjeri borisė! Armiku do tė vėrsulet mbi shtėpinė e Zotit si njė shqiponjė, sepse kanė shkelur besėlidhjen time dhe kanė marrė nėpėr kėmbė ligjin tim.

2

Izraeli do tė mė bėrtasė: "O Perėndia im, ne tė njohim!".

3

Izraeli ka hedhur poshtė tė mirėn, armiku do ta ndjekė.

4

Kanė bėrė mbretėr disa, por jo sipas dėshirės sime; kanė caktuar krerė, por pa dijeninė time; me argjendin e tyre dhe me arin e tyre kanė bėrė idhuj, me qėllim qė tė shkatėrrohen.

5

Ai ka hedhur poshtė viēin tėnd, o Samari. Zemėrimi im u ndez kundėr tyre. Deri kur do tė jenė tė paaftė pėr pastėrti?

6

Edhe ky viē vjen nga Izraeli; e ka bėrė njė artizan dhe nuk ėshtė njė perėndi; prandaj viēi i Samarisė do tė bėhet copė-copė.

7

Meqenėse mbjellin erė, do tė korrin furtunė. Kėrcelli i grurit nuk do tė bėjė kalli dhe nuk do tė prodhojė grurė; edhe nė se do tė prodhojė, do ta hanė tė huajt.

8

Izraelin po e gllabėrojnė; ata janė bėrė midis kombeve si njė vazo e pėrēmuar.

9

Sepse janė ngjitur nė Asiri, si njė gomar i egėr qė jeton i vetmuar. Efraimi gjeti dashnorė me anė dhuratash.

10

Megjithėse ka gjetur dashnorė midis kombeve, tani unė do t`i mbledh dhe do tė fillojnė tė pakėsohen nėn barrėn e mbretit tė princave.

11

Sepse Efraimi ka shumuar altarėt pėr tė mėkatuar, ata janė bėrė pėr tė altare mėkati.

12

Kam shkruar pėr tė gjėrat e mėdha tė ligjit tim, por ato u konsideruan si njė gjė e ēudishme.

13

Sa pėr flijimet qė mė ofrojnė, ata bėjnė fli mish dhe e hanė; por Zoti nuk i pėlqen. Tani ai do tė kujtojė paudhėsinė e tyre dhe do tė ndėshkojė mėkatet e tyre: ata do tė kthehen nė Egjipt.

14

Izraeli ka harruar atė qė e ka bėrė dhe ka ndėrtuar pallate; Juda ka shumuar qytetet e fortifikuara; por unė do tė dėrgoj zjarrin mbi qytetet e tij, i cili do t`i gllabėrojė kėshtjellat e tij".

Osea 9