Bibla Shqip

Joeli 3

Amosi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Fjalė tė Amosit, njė nga barinjtė e Tekoas, qė pati vegime pėr Izraelin, nė kohėn e Uziahut, mbretit tė Judės, dhe nė kohėn e Jeroboamit, birit tė Joasit, mbret i Izraelit, dy vjet para tėrmetit.

2

Ai tha: "Zoti bėrtet nga Sioni dhe bėn qė tė dėgjohet zėri i tij nė Jeruzalem; kullotat e barinjve janė tė shkreta dhe maja e Karmelit u tha".

3

Kėshtu flet Zoti: "Pėr tre krime tė Damaskut, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse e kanė shirė Galaadin me shirėse prej hekuri.

4

Prandaj do tė dėrgoj zjarr nė shtėpinė e Hazaelit, qė do tė gllabėrojė pallatet e Ben-hadadit.

5

Do tė copėtoj edhe shufrat e Damaskut, do tė shfaros banorin e Bikath-avenit dhe atė qė mban skeptrin e Beth-edenit, dhe populli i Sirisė do tė shkojė nė robėri nė Kir", thotė Zoti.

6

Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė Gazės, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e saj, sepse kanė shpėrngulur njė popullatė tė tėrė pėr t`ia dorėzuar Edomit.

7

Prandaj do tė dėrgoj zjarr brenda mureve tė Gazės, qė do tė gllabėrojė pallatet e saj.

8

Do tė shfaros banorin prej Ashdodit dhe atė qė mban skeptrin prej Ashkelonit; do ta kthej dorėn time kundėr Ekronit, dhe kusuri i Filistejve do tė vdesė", thotė Zoti, Zoti.

9

Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė Tiros, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse i kanė dorėzuar si robėr Edomit njė popullatė tė tėrė, pa kujtuar besėlidhjen vėllazėrore.

10

Prandaj do tė dėrgoj zjarr brenda mureve tė Tiros, qė do tė gllabėrojė pallatet e tij".

11

Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė Edomit, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse ka ndjekur me shpatė vėllanė e tij, duke mbytur ēdo mėshirė; zemėrimi i tij vepron vazhdimisht dhe indinjata e tij pėrjetė.

12

Prandaj do tė dėrgoj zjarr kundėr Temanit, qė do tė gllabėrojė pallatet e Botsrahut".

13

Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė bijve te Amonit, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse u kanė ēarė barkun grave me barrė tė Galaadit pėr tė zgjeruar kufijtė e tyre.

14

Prandaj do tė ndez njė zjarr brenda mureve tė Rabahut, qė do tė gllabėrojė pallatet e tij midis zhurmės sė njė dite beteje, midis shakullinės sė njė dite stuhie.

15

Mbreti i tyre do tė shkojė nė robėri, ai bashkė me krerėt e tij", thotė Zoti.

Amosi 2