Bibla Shqip

Amosi 2

Amosi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Dėgjoni kėtė fjalė qė Zoti ka shqiptuar kundėr jush, o bij tė Izraelit, kundėr tėrė familjes qė nxora nga vendi i Egjiptit:

2

"Vetėm ju kam njohur midis tėrė familjeve tė dheut; prandaj unė do t`ju ndėshkoj pėr tė gjitha paudhėsitė tuaja".

3

A mund tė ecin bashkė dy veta, nė rast se nuk janė marrė vesh mė parė?

4

A vrumbullon luani nė pyll nė rast se nuk ka njė gjah pėrpara? A do ta ngrerė zėrin luani i vogėl nga strofka e i tij nė rast se nuk ka kapur diēka?

5

A bie vallė zogu nė njė kurth nė tokė, po tė mos i jetė vėnė njė lak? A shkrehet kurthi nga toka, nė rast se nuk ka zėnė diēka?

6

Nė rast se nė qytet i bien borisė, a nuk do tė trembet vallė populli? Nė rast se nė njė qytet ndodh njė fatkeqėsi, a nuk e ka shkaktuar vallė Zoti?

7

Sepse Zoti, Zoti, nuk bėn asgjė, pa ua treguar sekretin e tij shėrbėtorėve tė tij, profetėve.

8

Luani vrumbulloi, kush nuk do tė ketė frikė? Zoti, Zoti, foli, kush nuk do tė profetizojė?

9

"Bėjeni tė dėgjohet nė pallatet e Ashdodit dhe nė pallatet e vendit tė Egjiptit dhe thoni: Mblidhuni nė malet e Samarisė dhe shikoni sa parregullsi ka nė mes tė saj dhe shtypje brenda saj.

10

Ata nuk dinė tė bėjnė atė qė ėshtė e drejtė, thotė Zoti, nė pallatet e tyre grumbullojnė dhunė dhe grabitje".

11

Prandaj, kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Armiku do tė rrethojė nga ēdo anė vendin, do tė shembė fuqinė tėnde dhe pallatet e tua do tė plaēkiten".

12

Kėshtu thotė Zoti: "Ashtu si njė bari shkėput nga goja e luanit dy kėmbė ose njė copė veshi, kėshtu do tė shkėputen bijtė e Izraelit qė nė Samari rrinė nė cepin e njė shtrati ose mbi damaskun e njė divani.

13

Dėgjoni dhe dėshmojeni nė shtėpinė e Jakobit", thotė Zoti, Zoti, Perėndia i ushtrive,

14

"ditėn nė tė cilėn unė do tė ndėshkoj Izraelin pėr shkeljet e tij, do tė ndėshkoj edhe altarėt e Bethelit; brirėt e altarit do tė copėtohen dhe do tė bien pėr tokė.

15

Do tė godas shtėpitė e dimrit bashkė me shtėpitė e verės; shtėpitė prej fildishi do tė shkatėrrohen dhe shtėpitė e mėdha do tė zhduken", thotė Zoti.

Amosi 4