Bibla Shqip

Amosi 4

Amosi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 5

1

Dėgjoni kėtė fjalė, kėtė vajtim qė unė ngre mbi ju, o shtėpi e Izraelit.

2

Virgjėresha e Izraelit ra dhe nuk do tė ngrihet mė; ajo rri shtrirė nė tokėn e vet dhe askush nuk e ngre.

3

Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Qyteti qė dilte me njėmijė njerėz do tė mbetet me njėqind, ndėrsa ai qė dilte me njėqind do tė mbetet me dhjetė pėr shtėpinė e Izraelit".

4

Sepse kėshtu thotė Zoti shtėpisė sė Izraelit: "Mė kėrkoni dhe do tė rroni,

5

por mos kėrkoni Bethelin, mos shkoni nė Gilgal, mos vazhdoni deri nė Beer-Sheba, sepse Gilgali do tė shkojė me siguri nė robėri dhe Betheli do tė katandiset nė asgjė.

6

Kėrkoni Zotin dhe do tė rroni, qė tė mos shpėrthejė si zjarr nė shtėpinė e Jozefit dhe ta gllabėrojė pa qenė nė gjendje ta shuajė askush nė Bethel.

7

Ai braktis ata qė e ndėrrojnė ndershmėrinė dhe drejtėsinė nė helm mbi tokė".

8

Ai ka bėrė Plejadat dhe Orionin, e kthen hijen e vdekjes nė agim dhe e bėn ditėn tė errėt si nata; thėrret ujėrat e detit dhe i derdh mbi faqen e dheut: emri i tij ėshtė Zoti.

9

Ata sjellin papritmas shkatėrrimin mbi tė fuqishmit, dhe kėshtu rrėnimi u sulet fortesave.

10

Ata e urrejnė atė qė i qorton te porta dhe kanė neveri pėr ata qė flasin me ndershmėri.

11

Pastaj, duke qenė se keni shtypur tė varfrin dhe kėrkoni prej tij taksa nė grurė, megjithėse keni ndėrtuar shtėpi prej guri tė palatuar, nuk do tė banoni nė to; keni mbjellė vreshta tė mrekullueshme, por nuk do ta pini verėn e tyre.

12

Unė, pra, njoh sa tė shumta janė shkeljet tuaja dhe sa tė rėnda janė mėkatet tuaja; ju shtypni tė drejtin, pranoni dhurata dhe u bėni padrejtėsi tė varfėrve nė gjyq.

13

Prandaj njeriu i matur nė kėtė kohė do tė heshtė, sepse koha ėshtė e keqe.

14

Kėrkoni tė mirėn dhe jo tė keqen, qė tė rroni, dhe kėshtu Zoti, Perėndia i ushtrive, do tė jetė me ju, ashtu si thoni ju.

15

Urreni tė keqen, dashuroni tė mirėn dhe vendosni mirė drejtėsinė nė gjyq. Ndofta Zoti, Perėndia i ushtrive, do tė tregojė dhemshurinė pėr ata qė kanė mbetur nga Jozefi.

16

Prandaj kėshtu thotė Zoti, Perėndia i ushtrive, Zoti: "Nė tė gjitha sheshet do tė ketė vajtime dhe nė tė gjitha rrugėt do tė thonė: "Vaj medet, vaj medet!". Atėherė do tė thėrrasin bujkun tė mbajė

17

Nė tė gjitha vreshtat do tė ketė vajtim, sepse unė do tė kaloj nė mes teje", thotė Zoti.

18

Mjerė ju qė dėshironi ditėn e Zotit! Ēfarė do tė jetė vallė pėr ju dita e Zotit? Do tė jetė njė ditė terri dhe jo drite.

19

Do tė jetė ashtu si dikush qė fugon para njė luani dhe ndesh njė ujk; ose hyn nė shtėpi, e mbėshtet dorėn mbi mur dhe njė gjarpėr e kafshon.

20

Dita e Zotit a nuk ėshtė vallė terr dhe jo dritė, errėsirė e madhe dhe pa asnjė shkėlqim?

21

Unė i urrej, i pėrēmoj festat tuaja, nuk ndiej asnjė gėzim nė mbledhjet tuaja solemne.

22

Edhe sikur tė mė ofroni olokaustet tuaja dhe blatimet tuaja ushqimore, unė nuk do t`i pėlqej as do tė shikoj me favor flijimet e falendėrimit tė kafshėve tė majme.

23

Largo nga unė zhurmėn e kėngėve tė tua, sepse nuk dua tė dėgjoj muzikėn e harpave tė tua.

24

Por le tė rrjedhė e drejta si uji dhe drejtėsia si njė burim i pėrhershėm uji.

25

O shtėpi e Izraelit, mė keni ofruar vallė flijime dhe blatime ushqimore nė shkretėtrė pėr dyzet vjet me radhė?

26

Ju keni mbartur gjithashtu Sikuthin, mbretin tuaj, dhe Kiunin, figurat tuaja, yllin e perėndive tuaja, qė i keni bėrė vetė.

27

Prandaj unė do tė bėj qė tė shkoni nė robėri matanė Damaskut", thotė Zoti, emri i tė cilit ėshtė Perėndia i ushtrive.

Amosi 6