Bibla Shqip

Amosi 6

Amosi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

Ja ē`mė bėri tė shoh Zoti, Zoti: ai formonte karkaleca kur fillonte tė rritej bari i dytė; dhe ja, bari i dytė vinte mbas korrjes sė mbretit.

2

Kur ato mbaruan sė ngrėni barin e tokės, unė thashė: "Zot, Zot, oh, na fal, pra. Si mund tė rezistojė Jakobi, duke qenė se ėshtė i vogėl?".

3

Zoti u pendua pėr kėtė: "Kjo nuk ka pėr tė ndodhur", tha Zoti.

4

Ja ē`mė bėri tė shoh Zoti, Zoti: Zoti, Zoti shpalli se do mbronte ēėshtjen e tij me zjarr; dhe zjarri gllabėroi humnerėn e madhe dhe gllabėroi njė pjesė tė vendit.

5

Atėherė unė i thashė: "Zoti, Zoti, oh, jepi fund, pra. Si mund tė rezistojė Jakobi, duke qenė se ėshtė i vogėl?".

6

Zoti u pendua pėr kėtė: "As kjo nuk ka pėr tė ndodhur", tha Zoti, Zoti.

7

Ja ē`mė bėri tė shoh: Zoti rrinte drejt mbi njė mur tė ndėrtuar me plumbēe dhe me njė plumbēe nė dorė.

8

Zoti mė tha: "Amosi, ēfarė shikon?". Unė iu pėrgjigja: "Njė plumbēe". Atėherė Zoti tha: "Ja, unė po vendos njė plumbēe nė mes tė popullit tim tė Izraelit; nuk do ta fal mė gjatė.

9

Vendet e larta tė Isakut do tė prishen dhe shenjtėroret e Izraelit do tė shkatėrrohen; unė do tė ngrihem me shpatė kundėr shtėpisė sė Jeroboamit".

10

Atėherė Amatsiahu, prifti i Bethelit, i ēoi fjalė Jeroboamit, mbretit tė Izraelit: "Amosi komploton kundėr teje nė mes tė shtėpisė sė Izraelit; vendi nuk ėshtė nė gjendje tė durojė tėrė fjalėt e tij.

11

Nė fakt Amosi ka thėnė kėshtu: "Jeroboami do tė vdesė nga shpata dhe Izraeli do tė internohet me siguri larg vendit tė tij"".

12

Amatsiahu i tha Amosit: "Shikues, shko, ik nė vendin e Judės; atje ke pėr tė ngrėnė bukė dhe atje do tė profetizosh;

13

por mos profetizo mė nė Bethel, sepse ėshtė shenjtėrorja e mbretit dhe selia mbretėrore".

14

Atėherė Amosi u pėrgjigj dhe i tha Amatsiahut: "Unė nuk isha profet as bir profeti, por isha bari dhe rrisja fiq egjipti.

15

Zoti mė mori pas kopesė dhe Zoti mė tha: "Shko, profetizoi popullit tim tė Izraelit".

16

Prandaj tani dėgjo fjalėn e Zotit: Ti po thua: "Mos profetizo kundėr Izraelit dhe mos fol mė kundėr shtėpisė sė Isakut".

17

Prandaj kėshtu flet Zoti: "Gruaja jote do tė kurvėrohet nė qytet, bijtė dhe bijat e tu do tė vriten nga shpata dhe vendi yt do tė ndahet me litar; ti do tė vdesėsh nė tokė tė papastėr dhe Izraeli patjetėr do tė internohet larg vendit tė tij"".

Amosi 8