Bibla Shqip

Amosi 7

Amosi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 8

1

Ja ē`mė bėri tė shoh Zoti, Zoti: ishte njė shportė me fruta vere.

2

Ai mė tha: "Amosi, ēfarė po shikon?". Unė u pėrgjigja: "Njė shportė me fruta vere". Zoti mė tha: "Erdhi fundi pėr popullin tim tė Izraelit; nuk do ta fal mė gjatė.

3

Atė ditė kėngėt e tempullit do tė bėhen vajtime", thotė Zoti, Zoti. "Do tė ketė kudo shumė kufoma; do t`i hedhin jashtė nė heshtje".

4

Dėgjoni kėtė, o ju qė gllabėroni nevojtarin dhe shfarosni tė varfėrit e vendit,

5

dhe thoni: "Kur do tė kalojė hėna e re qė tė mund tė shesim grurin, dhe e shtuna qė tė fillojmė shitjen e grurit, duke e zvogėluar efan dhe duke rritur siklin, duke falsifikuar peshoret pėr tė mashtruar,

6

duke i blerė tė varfrit me para, nevojtarin pėr njė palė sandale dhe duke shitur edhe skarcitetet e grurit?".

7

Zoti ėshtė betuar pėr krenarinė e Jakobit: "Nuk do tė harroj asnjė nga veprat e tyre.

8

A nuk do tė dridhet vallė vendi pėr kėtė dhe nuk do tė jenė nė zi tėrė banorėt e tij? Do tė ngrihet i tėri si Nili, do tė trazohet dhe do tė ulet si lumi i Egjiptit.

9

Atė ditė do tė ndodhė", thotė Zoti, Zoti, "qė unė do ta bėj diellin tė perėndojė nė mesditė dhe do ta errėsoj tokėn ditėn.

10

Do t`i shndėrroj festat tuaja nė zi dhe tė gjitha kėngėt tuaja nė vajtime; do tė bėj qė secili tė vishet me thes dhe do ta bėj tė shogėt ēdo kokė. Do ta bėj si njė zi pėr njė bir tė vetėm dhe fundi i tij do tė jetė njė ditė trishtimi.

11

Ja, do tė vijnė ditėt", thotė Zoti, Zoti, "gjatė tė cilave unė do tė dėrgoj urinė nė vend, jo uri pėr bukė dhe etje pėr ujė, por mė tepėr pėr tė dėgjuar fjalėt e Zotit.

12

Ata do tė shkojnė duke u endur nga njė det nė tjetrin, nga veriu nė lindje, do tė rendin sa andej dhe kėtej nė kėrkim tė fjalės tė Zotit, por nuk do ta gjejnė.

13

Atė ditė vajzat e bukura dhe djemtė e zgjedhur do tė ligėshtohen nga etja.

14

Ata qė betohen pėr mėkatin e Samarisė dhe thonė: "Ashtu si Perėndia yt rron, o Dan", dhe: "Si rron Beer-Sheba", do tė rrėzohen dhe nuk do tė ēohen mė".

Amosi 9