Bibla Shqip

Jona 4

Mikea

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Fjala e Zotit qė iu drejtua Mikeas, Morashtitit, nė ditėt e Jothamit, tė Aēazit dhe tė Ezekias, mbretėr tė Judės, dhe i cili pati vegim rreth Samarias dhe Jeruzalemit.

2

Dėgjoni, o mbarė popuj! Kushtoji kujdes, o tokė, me tėrė atė qė ti pėrmban! Zoti, Zoti, qoftė dėshmitar kundėr jush, Zoti, nga tempulli i tij i shenjtė.

3

Sepse ja, Zoti del nga banesa e tij, zbret dhe ecėn mbi lartėsitė e tokės;

4

malet shkrihen poshtė tij, dhe luginat treten si dylli para zjarrit, si ujėrat qė rrjedhin nė njė brinjė.

5

E tėrė kjo pėr shkak tė shkeljes sė Jakobit dhe pėr mėkatet e shtėpisė sė Izraelit. Cila ėshtė shkelja e Jakobit? Mos vallė Samaria? Cilat janė vendet e larta tė Judės? A mos vallė Jeruzalemi?

6

Prandaj do ta katandis Samarian nė njė grumbull rrėnimesh nė fushė, nė njė vend pėr tė mbjellė hardhi. Do t`i rrokullis gurėt e saj nė luginė dhe do tė nxjerrė nė shesh themelet e saj.

7

Tė gjitha figurat e saj tė gdhendura do tė copėtohen, tėrė fitimet e saj tė prostitucionit do tė digjen nė zjarr dhe tėrė idhujt e saj do t`i katandis nė shkreti, sepse janė mbledhur me fitimet e prostitucionit, ato do tė kthehen nė fitime tė prostitucionit.

8

Pėr kėtė arsye unė do tė nxjerr vajtime dhe rėnkime, do tė shkoj i zhveshur dhe lakuriq; do tė nxjerr ankime angullima si ēakalli, klithma tė kobshme si tė strucit.

9

Plagėt e tij nė fakt janė tė pashėrueshme, sepse kanė arritur deri nė Judė, kanė arritur deri te porta popullit tim, nė vetė Jeruzalemin.

10

Mos e shpallni nė Gath, mos qani aspak nė Beth-le-Afrah, rrotullohuni nė pluhur.

11

Kalo tutje me lakuriqėsi tė turpshme, o banore e Shafirit; banorja e Tsaananit nuk del mė; zija e Beth-Haetselit do t`ju heqė vendin mbi tė cilin rri.

12

Banorja e Marothit me tė drejtė hidhėrohet, sepse njė fatkeqėsi ka zbritur nga ana e Zotit deri te porta e Jeruzalemit.

13

Lidhi kuajt te qerrja, o banore e Lakishit! Ajo ka qėnė fillimi i mėkatit pėr bijėn e Sionit, sepse te ti janė gjetur shkeljet e Izraelit.

14

Prandaj ti do t`i japėsh njė dhuratė lamtumire Moresheth-Gathit; shtėpitė e Akzibit do tė jenė njė zhgėnjim pėr mbretėrit e Izraelit.

15

Do tė tė sjell njė trashėgimtar tė ri, o banore e Mareshahut; lavdia e Izraelit do tė arrijė deri nė Adullam.

16

Pri flokėt dhe rruaj kokėn pėr shkak tė bijve tė kėnaqėsive tė tua. Zgjero shogėn tėnde si huta, sepse ata do tė shkojnė nė robėri larg teje.

Mikea 2