Bibla Shqip

Mikea 1

Mikea

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Mjerė ata qė bluajnė nė mendje paudhėsi dhe projektojnė tė keqen mbi shtretėrit e tyre; nė dritėn e mėngjesit e kryejnė, sepse pushteti ėshtė nė duart e tyre.

2

Dėshirojnė me tė madhe arat dhe i marrin me dhunė, shtėpitė dhe i marrin; kėshtu shtypin me hile njeriun dhe shtėpinė e tij, individin dhe pronėn e tij.

3

Prandaj kėshtu thotė Zoti: "Ja, unė po kurdis kundėr kėtij fisi njė fatkeqėsi, prej sė cilės nuk mund tė largoni qafėn tuaj, as do tė ecni me kokėn lart, sepse do tė jetė njė kohė fatkeqėsie.

4

Atė ditė do tė dalė njė proverb rreth jush, do tė ngrenė njė vajtim tė zemėrlėnduar dhe do tė thonė: "Jemi plotėsisht tė shkatėrruar". Ai ka ndryshuar trashėgiminė e popullit tim. Ah, si ma mori! Arat tona ua shpėrndau tė pabesėve".

5

Prandaj nuk do tė ketė mė njeri qė ta heqė litarin pėr ty, pėr tė hedhur shortin nė kuvendin e Zotit.

6

"Mos profetizoni", u thonė profetėve tė tyre. Kėshtu ata nuk do tė profetizojnė pėr kėto gjėra, por nuk do ta largojnė turpin e tyre.

7

Éshtė thėnė, o shtėpi e Jakobit: "A ėshtė i kufizuar Fryma e Zotit, apo kėto janė veprat e tij? A nuk e bėjnė vallė rrezatues fjalėt e mia atė qė ec me ndershmėri?

8

Por kohėt e fundit populli im ngriti krye si njė armik; ju u merrni mantelin dhe rroben kalimtarėve qė e ndjejnė veten tė sigurt, atyre qė kthehen nga lufta.

9

Ju i dėboni gratė e popullit tim nga shtėpitė tyre tė mrekullueshme dhe u rrėmbeni pėr gjithnjė lavdinė time fėmijėve tė tyre.

10

Ēohuni dhe ikni, sepse ky nuk ėshtė njė vend prehjeje; duke qenė i ndotur do t`ju shkatėrroj me njė shkatėrrim tė llahtarshėm.

11

Edhe sikur njė njeri tė ecte me njė frymė falsiteti dhe tė pėrhapte gėnjeshtra, duke thėnė: "Unė do tė parathem pėr ty verė dhe pije dehėse", ai do tė ishte njė profet pėr kėtė popull".

12

"Do tė mbledh me siguri gjithēka, o Jakobi, do tė mbledh me siguri mbeturinėn e Izraelit; do t`i vė bashkė si delet nė njė vathė, si njė kope nė mes tė kullotės sė vet; do tė bėjnė njė zhurmė tė madhe pėr shkak tė morisė sė njerėzve.

13

Kush do tė hapė tė ēarėn, do tė ngjitet para tyre; ata do tė depėrtojnė, do tė kalojnė nga porta dhe prej saj kanė pėr tė dalė; mbreti i tyre do tė ecė para tyre dhe Zoti do tė jetė nė krye tė tyre".

Mikea 3