Bibla Shqip

Mikea 2

Mikea

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Unė thashė: "Ah, dėgjoni, o krerė tė Jakobit, dhe ju qeveritarė tė shtėpisė sė Izraelit: a nuk ju takon vallė juve tė njihni drejtėsinė?

2

Ju qė urreni tė mirėn dhe doni tė keqen, qė ju hiqni lėkurėn nga trupi dhe mishin nga kockat e tyre.

3

Ata hanė mishin e popullit tim, i heqin lėkurėn nga trupi, i thyejnė kockat dhe e presin nė copa sikur do tė shkonte nė tenxhere, si mishi qė vihet nė kazan.

4

Atėherė do t`i kėlthasin Zotit, por ai nuk do t`u pėrgjigjet; nė atė kohė ai do t`ua fshehė fytyrėn e tij, sepse kanė qenė tė kėqij nė veprimet e tyre.

5

Kėshtu thotė Zoti pėr profetėt qė e bėjnė popullin tim tė largohet nga rruga e tij, qė bėrtasin: "Paqe", po tė kenė diēka pėr tė kafshuar nėpėr dhėmbė, por i shpallin luftė atij qė nuk u vė gjė nė gojė.

6

Prandaj do tė keni net pa vegime, dhe do tė keni terr pa shortari; dielli do tė perėndojė mbi kėta profetė dhe dita do tė erret mbi ta.

7

Shikuesit do tė mbulohen me turp dhe shortarėt do tė skuqen; do tė mbulojnė tė gjithė mjekrėn e tyre, sepse nuk do tė ketė asnjė pėrgjigje nga Perėndia".

8

Unė pėrkundrazi jam plot me forca tė Frymės sė Zotit, me drejtėsi dhe forcė, pėr t`i bėrė tė njohur Jakobit shkeljen e tij dhe Izraelit mėkatin e tij.

9

Tani dėgjoni kėtė, o krerė tė shtėpisė sė Jakobit dhe qeveritarė tė shtėpisė sė Izraelit, qė urreni drejtėsinė dhe shtrėmbėroni ēdo gjė qė ėshtė e ndershme,

10

qė ndėrtoni Sionin me gjak dhe Jeruzalemin me paudhėsi.

11

Krerėt e tij gjykojnė pėr njė dhuratė, priftėrinjtė e tij japin mėsim pėr njė pagesė, profetėt e tij kryejnė shortari pėr para; megjithatė mbėshteten tek Zoti dhe thonė: "A nuk ėshtė vallė Zoti midis nesh? Nuk do tė na bjerė nė krye asnjė fatkeqėsi".

12

Prandaj, pėr shkakun tuaj, Sioni do tė lėrohet si njė arė, Jeruzalemi do tė bėhet njė grumbull rrėnimesh, dhe mali i tempullit njė lartėsi e pyllėzuar.

Mikea 4