Bibla Shqip

Mikea 3

Mikea

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Por nė kohėt e fundit do tė ndodhė qė mali i shtėpisė sė Zotit do tė vendoset nė majėn e maleve dhe do ngrihet pėrmbi kodrat, dhe aty do tė vijnė popujt.

2

Do tė vijnė shumė kombe dhe do tė thonė: "Ejani, tė ngjitemi nė malin e Zotit dhe nė shtėpinė e Perėndisė tė Jakobit; ai do tė na mėsojė rrugėt e tij dhe ne do tė ecim nė shtigjet e tij". Sepse nga Sioni do tė dalė ligji dhe nga Jeruzalemi fjala e Zotit.

3

Ai do tė jetė gjyqtari midis shumė popujve dhe do tė jetė arbitri midis shumė kombeve tė fuqishme dhe tė largėta. Me shpatat e tyre do tė farkėtojnė plore dhe me ushtat e tyre drapėrinj; njė komb nuk do ta ngrerė mė shpatėn kundėr tjetrit dhe nuk do tė stėrviten pėr luftė.

4

Do tė ulet secili nėn hardhinė e vet dhe nėn fikun e vet, dhe askush nuk do t`i trembė mė, sepse goja e Zotit tė ushtrive foli.

5

Ndėrsa tėrė popujt ecin secili nė emėr tė zotit tė vet, ne do tė ecim nė emėr tė Zotit, Perėndisė tonė, pėrjetė.

6

"Atė ditė", thotė Zoti, "unė do tė mbledh ēalamanėt, do tė mbledh tė dėbuarit dhe ata qė kisha dėshpėruar.

7

Nga ēalamanėt do tė bėj njė mbetje dhe nga tė dėbuarit njė komb tė fuqishėm. Kėshtu Zoti do tė mbretėrojė mbi ta nė malin e Sionit, qysh atėherė e pėrgjithnjė.

8

Dhe ti, kullė e kopesė, kala e bijės sė Sionit, ty do tė vijė, pikėrisht ty do tė tė vijė sundimi i lashtė, mbretėria e bijės sė Jeruzalemit".

9

Tani, pse bėrtet kaq fort? A nuk ka asnjė mbret brenda teje? Vallė ka vdekur kėshilltari yt, qė tė kanė zėnė dhembjet si njė grua qė po lind.

10

Perpėlitu dhe nxirre nė dritė, o bijė e Sionit, si njė grua qė po lind, sepse tani do tė dalėsh nga qyteti, do tė banosh nė fushė dhe do tė shkosh deri nė Babiloni. Atje do tė ēlirohesh, atje Zoti do tė tė shpengojė nga dora e armiqve tė tu.

11

Tani janė mbledhur shumė kombe kundėr teje qė thonė: "Le tė pėrdhoset dhe sytė tona le tė kėnaqen duke shikuar Sionin".

12

Por ata nuk i dinė mendimet e Zotit, nuk e kuptojnė qėllimin e tij, sepse ai do t`i mbledhė si duaj nė lėmė.

13

Ēohu dhe shij, o bijė e Sionit, sepse do ta bėj bririn tėnd prej hekuri dhe thonjtė e tu prej bronzi; ti do tė dėrmosh shumė popuj dhe unė do t`ia caktoj fitimet e tyre Zotit dhe pasuritė e tyre Zotit tė tė gjithė dheut.

Mikea 5