Bibla Shqip

Mikea 4

Mikea

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 5

1

Tani, bashkohu tok, o bijė e trupave. Na kanė rrethuar; me shufėr godasin mbi faqe gjyqtarin e Izraelit.

2

"Por ti, o Betlem Efratah, megjithėse je i vogėl midis mijėrave tė Judės, nga ti do tė dalė pėr mua ai qė do tė jetė sundues nė Izrael, origjinat e tė cilit janė nga kohėrat e lashta, nga ditėt e pėrjetėsisė".

3

Prandaj ai do t`i braktisė deri nė kohėn nė tė cilėn ajo qė duhet tė pjellė ka pėr tė pjellur; atėherė kusuri i vėllezėrve tė saj do t`u kthehet bijve tė Izraelit.

4

Ai do tė mbetet pėr tė kullotur kopenė e tij me pushtetin e Zotit, nė madhėrinė e emrit tė Zotit, Perėndisė sė tij. Dhe ata do tė banojnė tė sigurt, sepse atėherė ai do tė jetė i madh deri nė skajet e tokės.

5

Dhe ai vetė do tė jetė paqja. Kur Asiri do tė vijė nė vendin tonė dhe do tė shkelė nė pallatet tona, ne do tė nxjerrim kundėr tij shtatė barinj dhe tetė princa nga njerėzit e zakonshėm.

6

Ata do tė shkatėrrojnė vendin e Asirisė me shpatė dhe tokėn e Nimrodit nė portat e saj; kėshtu ai do tė na ēlirojė nga Asiri nė rast se do tė vijė nė vendin tonė dhe do tė shkelė kufijtė tanė.

7

Kusuri i Jakobit, nė mes tė shumė popujve, ka pėr qenė si njė vesė e dėrguar nga Zoti, si njė shi i dendur mbi barin, qė nuk pret njeriun dhe nuk shpreson asgjė nga bijtė e njerėzve.

8

Kusuri i Jakobit do tė jetė midis kombeve, nė mes tė shumė popujve, si njė luan midis kafshėve tė pyllit, si njė luan i vogėl midis kopeve tė dhenve, i cili, po tė jetė se kalon nė mes, shkel dhe shqyen pa i dhėnė mundėsi askujt t`i shpėtojė.

9

Dora jote do tė ngrihet kundėr kundėrshtarėve tė tu dhe tėrė armiqtė e tu do tė shfarosen.

10

"Atė ditė do tė ndodhė", thotė Zoti, "qė unė do t`i zhduk kuajt e tu nė mes teje dhe do tė shkatėrroj qerret e tua;

11

do tė zhduk qytetet e vendit tėnd dhe do tė rrėzoj tėrė fortesat e tua;

12

do tė zhduk nga dora jote artet magjike dhe ti nuk do tė kesh mė shortarė;

13

do tė zhduk nė mes teje figurat e tua tė gdhėndura dhe shtyllat e tua tė shenjta, dhe ti nuk do tė biesh mė pėrmbys pėrpara veprės sė duarve tė tua.

14

Do tė ērrėnjos nė mes teje Asherahėt e tu dhe do tė shkatėrroj qytetet e tua.

15

Do tė hakmerrem me zemėrim dhe me tėrbim me kombet qė nuk kanė dashur tė dėgjojnė".

Mikea 6