Bibla Shqip

Mikea 7

Nahumi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Profecia mbi Niniven. Libri i vegimit tė Nahumit nga Elkoshi.

2

Zoti ėshtė njė Perėndi xheloz dhe hakmarrės; Zoti ėshtė hakmarrės dhe plot tėrbim. Zoti hakmerret me kundėrshtarėt e tij dhe e ruan zemėrimin pėr armiqtė e tij.

3

Zoti ėshtė i ngadalshėm nė zemėrim dhe pushtetmadh, por nuk e lė pa e ndėshkuar aspak tė ligun. Zoti vazhdon rrugėn e tij nė shakullimė dhe nė furtunė dhe retė janė pluhuri i kėmbėve tė tij.

4

Ai e qorton rėndė detin dhe e than, i bėn tė thahen tė gjithė lumenjtė. Bashani dhe Karmeli thahen dhe lulja e Libanit fishket.

5

Malet dridhen para tij, kodrat treten; nė prani tė tij toka ngrihet, po, bota dhe tėrė banorėt e saj.

6

Kush mund t`i rezistojė indinjatės sė tij dhe kush mund tė durojė zjarrin e zemėrimit tė tij? Tėrbimi i tij derdhet si zjarr dhe shkėmbinjtė janė prej tij tė thėrmuara.

7

Zoti ėshtė i mirė, ėshtė njė fortesė nė ditėn e fatkeqėsisė; ai i njeh ata qė kėrkojnė strehė tek ai.

8

Por me njė pėrmbytje tė madhe ai do tė kryejė njė shkatėrrim tė plotė tė vendit tė tij dhe armiqtė e tij do tė pėrndiqen nga terri.

9

Ēfarė projektoni kundėr Zotit? Ai do tė kryejė njė shkatėrrim tė plotė: fatkeqėsia nuk do tė ndodhė dy herė.

10

Edhe sikur tė ishin si ferrat e dendura edhe tė dehur nga vera qė kanė pirė, ata do tė gllabėrohen si kashta fare e thatė.

11

Prej teje doli ai qė ka kurdisur tė keqen kundėr Zotit, ai qė ka konceptuar ligėsinė.

12

Kėshtu thotė Zoti: "Edhe sikur tė ishin plot forcė dhe tė shumtė, do tė kositen dhe do tė zhduken. Ndonėse tė kam pikėlluar, nuk do tė pikėlloj mė.

13

Tani do tė thyej zgjedhėn e saj nga trupi yt dhe do t`i shkul lidhjet e tua".

14

Por lidhur me ty Zoti ka dhėnė kėtė urdhėr: "Emri yt nuk do tė pėrjetėsohet mė. Nga tempulli i perėndive tė tua do tė zhduk figurat e gdhendura dhe ato tė derdhura. Do tė tė pėrgatis varrin se je i neveritshėm".

15

Ja mbi male kėmbėt e atij qė njofton lajme tė mira dhe qė shpall paqen! Kremto festat e tua solemne, o Judė, plotėso betimet e tua, sepse i ligu nuk do tė kalojė mė nė mes teje; ai do tė shfaroset krejt.

Nahumi 2