Bibla Shqip

Habakuku 1

Habakuku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Unė do tė rri nė vendrojėn time, do tė zė vend mbi kullė dhe do t`i hap sytė pėr tė parė atė qė do tė mė thotė dhe ēfarė do tė duhet t`i pėrgjigjem lidhur me ankesėn e bėrė.

2

Pastaj Zoti m`u pėrgjigj dhe tha: "Shkruaje vegimin tėnd dhe gdhende mbi rrasa, qė tė mund tė lexohet shpejt.

3

Sepse vegimi ėshtė pėr njė kohė tė caktuar, por nė fund ai do tė flasė dhe nuk do tė gėnjejė; nė se vonon, prite, sepse me siguri do tė vijė dhe nuk do tė vonojė.

4

Ja, shpirti i ėshtė krenuar, nuk ėshtė i drejtė, por i drejti do tė rrojė pėr shkak tė besimit tė tij.

5

Pėrveē kėsaj vera e tradhėton njeriun krenar dhe kėshtu ai nuk rri nė shtėpi. Ai, pra, e shton lakminė e tij si Sheoli dhe ėshtė si vdekja, sepse kurrė nuk ėshtė i kėnaqur, por mbledh rreth vetes tėrė kombet dhe tėrė popujt.

6

Tėrė kėta a nuk do tė fillojnė vallė tė pėrdorin njė proverb kundėr tij dhe njė gjėzė tallėse kundėr tij? Ata do tė thonė: "Mjerė ai qė grumbullon gjėra qė nuk janė tė tijat (por deri kur?) dhe kush ngarkohet me pengje!".

7

A nuk do tė ngrihen vallė papritur kreditorėt e tu dhe nuk do tė zgjohen torturuesit e tu? Dhe ti do tė bėhesh preja e tyre.

8

Duke qenė se ti ke plaēkitur shumė kombe, tėrė kusuri i popujve do tė tė plaēkitė ty pėr shkak tė gjakut njerėzor tė derdhur dhe tė dhunės qė i ėshtė bėrė vendit, qyteteve dhe tėrė banorėve tė tij.

9

Mjerė ai qė ėshtė i pangopur pėr fitime tė mbrapshta pėr shtėpinė e tij, pėr tė vendosur folenė e tij lart dhe pėr t`i shpėtuar fuqisė sė fatkeqėsisė.

10

Ti ke programuar turpin e shtėpisė sate, duke shfarosur shumė popuj, dhe ke mėkatuar kundėr vetvetes.

11

Sepse guri do tė kėlthasė nga muri dhe trari do tė pėrgjigjet nga dyshemeja.

12

Mjerė ai qė ndėrton njė qytet me gjak dhe themelon njė qytet me paudhėsi!

13

Ja, a nuk vjen vallė nga Zoti i ushtrive qė popujt tė lodhen pėr zjarrin dhe kombet tė lodhen pėr asgjė?

14

Sepse dheu do tė mbushet me diturinė e lavdisė tė Zotit, ashtu si ujėrat mbushin detin.

15

Mjerė ai qė i jep tė pijė tė afėrmit tė tij, duke i dhėnė shishen e vet, dhe e deh pėr tė parė lakuriqėsinė e tij!

16

Ti do tė ngopesh me turp dhe jo me lavdi; pi edhe ti dhe mosrrethprerja jote le tė zbulohet lakuriq. Kupa nė tė djathtė tė Zotit do tė drejtohet nga ti dhe poshtėrsia do tė mbulojė lavdinė tėnde.

17

Sepse dhuna e ushtruar nė Liban do tė tė mbulojė, dhe shkatėrrimi i kafshėve do tė tė mbushė me tmerr, pėr shkak tė gjakut njerėzor tė derdhur dhe tė dhunės sė ushtruar mbi vendin, qytetet dhe tėrė banorėt e tij.

18

Ēfarė dobie sjell figura e gdhendur, kur gdhendėsi qė e ka bėrė, apo njė figurė e shkrirė qė tė mėson gėnjeshtrėn, qė punuesi i saj tė ketė besim te puna e tij, duke fabrikuar idhuj tė heshtur?

19

Mjerė ai qė i thotė drurit: "Zgjohu!", apo gurit tė heshtur: "Ēohu!". A mund t`ju mėsojė ai diēka? Ja, ėshtė i mbuluar me ar dhe me argjend, por nė tė nuk ka asnjė frymė jete.

20

Por Zoti ėshtė nė tempullin e tij tė shenjtė; tėrė dheu le tė heshtė pėrpara tij.

Habakuku 3