Bibla Shqip

Habakuku 3

Sofonia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Fjala e Zotit qė iu drejtua Sofonias, birit tė Kushit, bir i Gedaliahut, bir i Amariahut, bir i Ezekias, nė ditėt e Josias, birit tė Amonit, mbret i Judės.

2

"Unė do tė zhduk krejt ēdo gjė nga faqja e dheut", thotė Zoti.

3

"Do tė zhduk njerėz dhe kafshė, do tė zhduk zogjtė e qiellit dhe peshqit e detit, shkaqet e mėkatit sė bashku me tė pabesėt dhe do tė shfaros njeriun nga faqja e dheut", thotė Zoti.

4

"Do tė shtrij dorėn time kundėr Judės dhe kundėr tė gjithė banorėve tė Jeruzalemit dhe do tė shfaros nga ky vend mbeturinat e Baalit, emrin e priftėrinjve idhujtarė, bashkė me priftėrinjtė,

5

ata tė cilėt bien pėrmbys mbi tarraca pėrpara ushtrisė sė qiellit, ata qė bien pėrmbys duke iu betuar Zotit, por duke iu betuar edhe Malkamit,

6

ata qė largohen nga Zoti dhe ata qė nuk e kėrkojnė Zotin dhe nuk e konsultojnė.

7

Rri nė heshtje para Zotit, Zotit, sepse dita e Zotit ėshtė e afėrt, sepse Zoti ka pėrgatitur njė flijim, ka shenjtėruar tė ftuarit e tij.

8

Ditėn e flijimit tė Zotit do tė ndodhė qė unė do tė ndėshkoj princat, bijtė e mbretit dhe tėrė ata qė mbajnė veshje tė huajsh.

9

Po atė ditė do tė ndėshkoj tėrė ata qė hidhen mbi prag, qė mbushin me dhunė dhe mashtrim shtėpitė e zotėrve tė tyre.

10

Atė ditė", thotė Zoti, "do tė ngrihet njė britmė nga porta e peshqve, njė klithmė nga lagja e dytė dhe njė zhurmė e madhe nga kodrat.

11

Ulėrini, o banorė tė Makteshit, sepse tėrė populli i tregtarėve ėshtė asgjėsuar, tėrė ata tė ngarkuar me para janė shfarosur.

12

Nė atė kohė do tė ndodhė qė unė do tė kontrolloj Jeruzalemin me llampa dhe do tė ndėshkoj njerėzit qė, duke qėndruar nė llumin e tyre, thonė nė zemėr tė tyre: "Zoti nuk bėn as tė mirė as tė keq".

13

Prandaj pasuritė e tyre do tė bėhen plaēkė lufte dhe shtėpitė e tyre do tė shkretohen. Do tė ndėrtojnė shtėpi, do tė mbjellin vreshta, por nuk do pinė verėn e tyre".

14

Dita e Zotit ėshtė e afėrt, ėshtė e afėrt dhe po vjen me shpejtėsi tė madhe. Zhurma e ditės sė Zotit ėshtė e hidhur; atėherė njeriu trim do tė kėlthasė fort.

15

Ajo ditė ėshtė njė ditė zemėrimi, njė ditė mjerimi dhe ankthi, njė ditė shkatėrrimi dhe shkretie, njė ditė terri dhe mjegulle, njė ditė resh dhe errėsire tė thellė,

16

njė ditė zhurmimi tė borisė dhe alarmi kundėr qyteteve tė fortifikuara dhe kullave tė larta.

17

Unė do tė sjell fatkeqėsinė mbi njerėzit dhe ata do tė ecin si tė verbėr, sepse kanė mėkatuar kundėr Zotit; gjaku i tyre do tė shpėrndahet si pluhur dhe mishi i tyre si jashtėqitje.

18

As argjendi i tyre as ari i tyre nuk do tė mund t`i ēlirojnė ditėn e zemėrimit tė Zotit; pėrkundrazi tėrė vendi do tė gllabėrohet nga zjarri i xhelozisė sė tij, sepse ai do tė kryejė me siguri njė shkatėrrim tė plotė tė tė gjithė banorėve tė vendit.

Sofonia 2