Bibla Shqip

Hagai 1

Hagai

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Nė muajin e shtatė, nė ditėn e njėzetenjėtė tė muajit, fjala e Zotit u drejtua me anė tė profetit Hagai, duke thėnė:

2

"Foli tani Zorobabelit, birit tė Shealtielit, qeveritar i Judės, dhe Jozueut, birit tė Jehotsadakut, kryeprift, dhe pjesės tjetėr tė popullit, duke thėnė:

3

"Cili prej jush ka mbetur nga ata qė e kanė parė kėtė tempull nė lavdinė e tij tė mėparshme? Dhe si po e shikoni tani? Nė krahasim me atė, a nuk ėshtė kjo asgjė para syve tuaj?

4

Dhe tani ji i fortė, Zorobabel", thotė Zoti, "ji i fortė, Jozue, bir i Jehotsadakut, kryeprift; ji i fortė, o mbarė popull i vendit", thotė Zoti, "dhe i hyni punės, sepse unė jam me ju", thotė Zoti i ushtrive,

5

"sipas fjalės sė besėlidhjes qė lidha me ju kur dolėt nga Egjipti, kėshtu Fryma ime qėndron midis jush. Mos kini frikė".

6

Sepse kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Edhe njė herė, pas pak, unė do t`i bėj tė dridhen qiejtė dhe dheun, detin dhe sterenė;

7

do t`i bėj tė dridhen gjithė kombet; dėshira e gjithė kombeve do tė vijė dhe unė do ta mbush kėtė tempull me lavdi", thotė Zoti i ushtrive.

8

"Argjendi ėshtė imi, ari ėshtė imi", thotė Zoti i ushtrive.

9

"Lavdia e kėtij tempulli tė fundit do tė jetė mė e madhe nga ajo e tė mėparshmit", thotė Zoti i ushtrive; "dhe nė kėtė vend unė do tė sjell paqen"", thotė Zoti i ushtrive.

10

Nė ditėn e njezet e katėrt tė muajit tė nėntė, nė vitin e dytė tė Darit, fjala e Zotit u drejtua me anė tė profetit Hagai, duke thėnė:

11

"Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Pyeti priftėrinjtė pėr ligjin, duke thėnė:

12

"Nė qoftė se dikush mban nė cepin e rrobės sė tij mish tė shenjtėruar dhe me cepin prek bukė ose ushqim tė gatuar, verė ose vaj, ose ēfarėdo ushqim tjetėr, a do tė bėhet i shenjtėruar ky?"". Priftėrinjtė u pėrgjigjen dhe thanė: "Jo!".

13

Atėherė Hagai u tha atyre: "Nė qoftė se dikush, qė ėshtė i papastėr pėr shkak tė kontaktit me njė kufomė, prek ndonjė nga kėto gjėra, a do tė bėhet kjo e papastėr?". Priftėrinjė u pėrgjigjėn dhe thanė: "Po, ajo do tė bėhet e papastėr".

14

Atėherė Hagai u pėrgjigj dhe tha: "Kėshtu ėshtė ky popull, kėshtu ėshtė ky komb pėrpara meje", thotė Zoti, "dhe kėshtu ėshtė ēdo punė e duarve tė tyre, dhe ajo qė mė ofrojnė atje ėshtė e papastėr.

15

Tani mendohuni mirė qė sot e tutje, para se tė vendoset guri mbi gur nė tempullin e Zotit.

16

Mė parė kur dikush shkonte para njė kapice qė mendohej se kishte njėzet masa, kishte vetėm dhjetė; kur dikush shkonte te buti pėr tė nxjerrė nga buti pesėdhjetė bate, kishte vetėm njėzet.

17

Unė ju godita me plasjen, me ndryshkun dhe me breshėr nė ēdo punė tė duarve tuaja, por ju nuk u kthyet tek unė", thotė Zoti.

18

"Mendohuni mirė qė sot e tutje, nga dita e njėzetekatėrt e muajit tė nėntė, nga dita kur u hodhėn themelet e tempullit tė Zotit. Mendoni kėtė:

19

a ka akoma grurė nė hambar? Hardhia, fiku, shega dhe ulliri nuk kanė dhėnė akoma fryt. Por qė nga kjo ditė e tutje, unė do t`ju bekoj".

20

Fjala e Zotit iu drejtua pėr herė tė dytė Agait, ditėn e njėzet e katėrt tė muajit, duke thėnė:

21

"Foli Zorobabelit, qeveritarit tė Judės, dhe i thuaj: "Unė do t`i bėj qiejt dhe dheun tė dridhen,

22

do tė pėrmbys fronin e mbretėrive dhe do tė shkatėrroj fuqinė e mbretėrive tė kombeve; do tė pėrmbys qerret dhe ata qė u hipin atyre; do tė rrėzohen kuajt dhe kalorėsit e tyre, secili do tė vritet nga shpata e vėllait tė vet.

23

Atė ditė", thotė Zoti i ushtrive, "unė do tė tė marr, o Zorobabel, bir i Shealtielit, shėrbėtori im", thotė Zoti dhe do tė tė vė njė si vulė, sepse tė kam zgjedhur"", thotė Zoti i ushtrive.

Zakaria 1