Bibla Shqip

Zakaria 1

Zakaria

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

I ngrita mandej sytė dhe shikova dhe ja, njė burrė qė mbante nė dorė njė litar pėr matje.

2

E pyeta: "Ku po shkon?". Ai m`u pėrgjigj: "Po shkoj tė mas Jeruzalemin, pėr tė parė sa ėshtė gjerėsia e tij dhe sa ėshtė gjatėsia e tij".

3

Dhe ja, engjėlli qė fliste me mua doli pėrpara dhe njė engjėll tjetėr i doli pėrballė,

4

dhe i tha: "Rend, foli atij tė riu dhe i thuaj: Jeruzalemi do tė jetė i banuar si njė qytet pa mure, pėr shkak tė morisė sė njerėzve dhe tė kafshėve qė do tė jenė nė tė.

5

Sepse unė", thotė Zoti, "do tė jem pėr tė njė mur zjarri rreth e qark dhe do tė jem lavdia e tij nė mes tė tij".

6

Oh, oh! "Ikni nga vendi i veriut", thotė Zoti, "sepse ju kam shpėrndarė si katėr erėrat e qiellit", thotė Zoti.

7

Oh, Sion, siguro shpėtimin, ti qė banon bashkė me bijėn e Babilonisė!

8

Sepse kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Lavdia e tij mė ka dėrguar te kombet qė ju kanė plaēkitur, sepse ai qė ju prek prek beben e syrit tė tij.

9

Ja, unė do ta tund dorėn time kundėr tyre dhe ata do tė bėhen pre e atyre qė u ishin nėnshtruar atyre; atėherė do tė pranoni qė mė ka dėrguar Zoti i ushtrive.

10

Lėsho klithma gėzimi, gėzohu, o bijė e Sionit, sepse ja, unė do tė vij, tė banoj midis teje", thotė Zoti.

11

"Atė ditė shumė kombe do tė bashkohen me Zotin dhe do tė bėhen populli im, dhe unė do tė banoj midis teje; atėherė do tė pranosh qė Zoti i ushtrive mė ka dėrguar te ti.

12

Dhe Zoti do tė marrė nė zotėrim Judėn si trashėgimi tė tij nė tokėn e shenjtė dhe do tė zgjedhė akoma Jeruzalemin.

13

Ēdo mish le tė heshtė pėrpara Zotit, sepse ai ėshtė zgjuar nga selia e tij e shenjtė".

Zakaria 3