Bibla Shqip

Zakaria 2

Zakaria

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Pastaj mė bėri tė shoh kryepriftin Jozue, qė qėndronte drejt pėrpara engjėllit tė Zotit, dhe Satanai qė rrinte nė tė djathtėn e tij pėr ta akuzuar.

2

Zoti i tha Satanait: "Tė qortoftė ashpėr Zoti, o Satana! Po, Zoti qė ka zgjedhur Jeruzalemin, tė qortoftė ashpėr! A nuk ėshtė vallė ky njė urė zjarri e shkėputur nga zjarri?".

3

Jozueu ishte veshur me rroba tė papastra dhe qėndronte drejt pėrpara engjėllit,

4

i cili nisi t`u thotė atyre qė ishin pėrpara tij: "Ia hiqni nga trupi ato rroba tė papastra!". Pastaj i tha atij: "Shiko, kam zhdukur prej teje paudhėsinė tėnde dhe do tė tė bėj tė veshėsh rroba tė shkėlqyera".

5

Unė, pra, thashė: "Le tė vėnė mbi kokėn e tij njė ēallmė tė pastėr". Kėshtu ata i vunė mbi kokė njė ēallmė tė pastėr dhe e vunė tė veshė rroba, ndėrsa Engjėlli i Zotit ishte i pranishėm aty.

6

Dhe Engjėlli i Zotit e paralajmėroi solemnisht Jozueun duke thėnė:

7

"Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Nė qoftė se do tė ecėsh nė rrugėt e mia dhe do tė respektosh ligjin tim, edhe ti do tė kesh drejtimin e shtėpisė sime dhe do tė ruash oborret e mia, dhe unė do tė tė lejoj tė hysh lirisht midis kėtyre qė rrijnė kėtu.

8

Dėgjo, pra, o Jozue, kryeprift, ti dhe shokėt e tu qė ulen pėrpara teje, sepse ata janė njerėz qė japin paralajmėrime. Ja, unė po tė sjell kėtu shėrbėtorin tim, Filizin.

9

Ja guri qė kam vėnė pėrpara Jozueut: mbi kėtė gur tė vetėm ka shtatė sy; ja, unė do tė gdhend mbishkrimin e tij", thotė Zoti i ushtrive, "dhe do ta heq paudhėsinė e kėtij vendi nė njė ditė tė vetme.

10

Nė atė ditė", thotė Zoti i ushtrive, "secili nga ju do tė ftojė fqinjin e vet nėn hardhinė e tij dhe nėn fikun e tij".

Zakaria 4