Bibla Shqip

Zakaria 11

Zakaria

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 12

1

Orakulli i fjalės tė Zotit lidhur me Izraelin. Kėshtu thotė Zoti qė i ka shpalosur qiejt, qė ka hedhur themelet e dheut dhe ka formuar frymėn e njeriut pėrbrenda tij:

2

"Ja, unė do ta bėj Jeruzalemin njė kupė hutimi pėr gjithė popujt pėrreth; ata do tė dalin gjithashtu kundėr Judės, kur tė rrethojnė Jeruzalemin.

3

Atė ditė do tė ndodhė qė unė do ta bėj Jeruzalemin njė gur tė rėndė pėr gjithė popujt; tė gjithė ata qė do tė ngarkohen me tė do tė bėhen krejtėsisht copė-copė, edhe sikur tė mblidheshin tė gjitha kombet e dheut kundėr tij.

4

Atė ditė", thotė Zoti, "unė do t`i qėlloj me hutim tė gjithė kuajt dhe me marrėzi kalorėsit e tyre; do t`i hap sytė e mi mbi shtėpinė e Judės, por do tė godas me verbim tė gjithė kuajt e popujve.

5

Krerėt e Judės do tė thonė nė zemėr tė tyre: "Banorėt e Jeruzalemit janė fuqia ime nė Zotin e ushtrive, Perėndinė e tyre".

6

Atė ditė unė do t`i bėj krerėt e Judės si njė mangall qė digjet nė mes tė njė turre drush, si njė pishtar tė ndezur midis demeteve. Ata do tė gllabėrojnė djathtas e majtas gjithė popujt pėrreth; por Jeruzalemi do tė mbetet akoma i banuar, nė vendin e vet, nė Jeruzalem.

7

Zoti do tė shpėtojė mė parė ēadrat e Judės, me qėllim qė lavdia e shtėpisė sė Davidit dhe lavdia e banorėve tė Jeruzalemit tė mos rritet mė shumė se ajo e Judės.

8

Atė ditė Zoti do t`i mbrojė banorėt e Jeruzalemit; atė ditė mė i dobėti ndėr ta do tė jetė si Davidi, dhe shtėpia e Davidit do tė jetė si Perėndia, si Engjėlli i Zotit pėrpara tyre.

9

Atė ditė do tė ndodhė qė unė do tė veproj pėr tė shkatėrruar tė gjitha kombet qė do tė dalin kundėr Jeruzalemit".

10

"Do tė derdh mbi shtėpinė e Davidit dhe mbi banorėt e Jeruzalemit Frymėn e hirit dhe tė pėrgjėrimit; dhe ata do tė vėshtrojnė drejt meje, drejt atij qė kanė therur; do tė pikėllohen pėr tė, ashtu si pikėllohesh pėr njė bir tė vetėm, dhe do tė hidhėrohen shumė pėr tė, ashtu si hidhėrohesh fort pėr njė tė parėlindur.

11

Atė ditė nė Jeruzalem do tė ketė pikėllim tė madh, i ngjeshėm me pikėllimin Hadad-rimonit nė luginėn Megido.

12

Edhe vendi do tė pikėllohet, ēdo familje pėr vete: familja e shtėpisė sė Davidit pėr vete, bashkėshortet e tyre pėr vete; familja e shtėpisė sė Natanit pėr vete; dhe bashkėshortet e tyre pėr vete;

13

familja e shtėpisė sė Levit pėr vete dhe bashkėshortet e tyre pėr vete; familja e Shimejt pėr vete dhe bashkėshortet e tyre pėr vete;

14

tė gjitha familjet e mbetura secila pėr vete, dhe bashkėshortet e tyre pėr vete".

Zakaria 13