Bibla Shqip

Mateu 2

Mateu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Tani nė ato ditė erdhi Gjon Pagėzori, qė predikonte nė shkretėtirėn e Judesė,

2

dhe thoshte: ``Pendohuni, sepse mbretėria e qiejve ėshtė afėr!``

3

Dhe nė fakt pėr Gjonin kishte folur profeti Isaia kur tha: ``Njė zė i atij qė bėrtet nė shkretėtirė: "Pėrgatitni udhėn e Zotit, drejtoni shtigjet e tij"``.

4

Tani Gjoni vet kishte veshur njė rrobė prej leshi tė devesė dhe njė brez prej lėkure nė bel; ai ushqehej me karkaleca dhe mjaltė tė egėr.

5

Nė atė kohė njerėzit e Jeruzalemit, nga gjithė Judeja dhe nga krahina e Jordanit rendnin tek ai,

6

dhe pagėzoheshin nga ai, nė Jordan duke rrėfyer mėkatet e tyre.

7

Por ai, kur pa se shumė farisenj dhe saducenj po vinin pėr t`u pagėzuar tek ai, u tha atyre: ``Pjellė nepėrkash, kush ju ka mėsuar t`i arratiseni zemėrimit qė po vjen?

8

Jepni pra fryte tė denja tė pendesės!

9

Dhe mos t`ju shkojė mendja tė thoni me vete: "Ne kemi Abrahamin pėr atė"; sepse unė po ju them se Perėndia mund tė nxjerrė bij tė Abrahamit edhe prej kėtyre gurėve.

10

Dhe tashmė sėpata ėshtė nė rrėnjėn e drurėve; ēdo dru, pra, qė nuk jep fryt tė mirė, do tė pritet dhe do tė hidhet nė zjarr.

11

Unė po ju pagėzoj me ujė, pėr pendim; por ai qė vjen pas meje ėshtė mė i fortė se unė, dhe unė nuk jam i denjė as tė mbaj sandalet e tij; ai do t`ju pagėzojė me Frymėn e Shenjtė dhe me zjarrin.

12

Ai mban nė dorė terploten dhe do ta pastrojė plotėsisht lėmin e tij; grurin e tij do ta mbledhė nė hambar, por bykun do ta djegė me zjarr tė pashueshėm``.

13

Atėherė erdhi Jezusi nga Galileja nė Jordan te Gjoni pėr t`u pagėzuar prej tij.

14

Por Gjoni e kundėrshtoi fort duke i thėnė: ``Mua mė duhet tė pagėzohem prej teje dhe ti po vjen tek unė?``.

15

Dhe Jezusi, duke iu pėrgjigjur, u tha: ``Lejo tė bėhet pėr tani, sepse nė kėtė mėnyrė pėrmbushim ēdo drejtėsi``. Atėherė ai e lejoi.

16

Dhe Jezusi, sapo u pagėzua, doli nga uji; dhe ja, qiejt iu hapėn, dhe ai pa Frymėn e Perėndisė duke zbritur si njė pėllumb e duke ardhur mbi tė;

17

dhe ja njė zė nga qielli qė tha: ``Ky ėshtė Biri im i dashur, nė tė cilin jam kėnaqur``.

Mateu 4