Bibla Shqip

Mateu 5

Mateu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 6

1

``Mos e jepni lėmoshėn tuaj para njerėzve, me qėllim qė ata t`ju admirojnė; pėrndryshe nuk do tė shpėrbleheni te Ati juaj, qė ėshtė nė qiej.

2

Kur do tė japėsh lėmoshė, pra, mos i bjer borisė para teje, ashtu siē bėjnė hipokritėt nė sinagoga dhe nė rrugėt, pėr tė qenė tė nderuar nga njerėzit; nė tė vėrtetė ju them, se ata tashmė e kanė marrė shpėrblimin e tyre.

3

Madje kur jep lėmoshė, e majta jote tė mos dijė ē`bėn e djathta,

4

qė lėmosha jote tė jepet fshehurazi; dhe Ati yt, qė shikon nė fshehtėsi, do tė ta shpėrblejė haptas.

5

Dhe kur ti lutesh, mos u bėj si hipokritėt, sepse atyre u pėlqen tė luten nė kėmbė nė sinagoga dhe nė sheshet e rrugėve, nė mėnyrė qė njerėzit t`i shohin; nė tė vėrtetė ju them se ata tashmė e kanė marrė shpėrblimin e tyre.

6

Por ti, kur lutesh, futu nė dhomėzėn tėnde, mbylle derėn dhe lutju Atit tėnd nė fshehtėsi; dhe Ati yt, qė shikon nė fshehtėsi, do tė ta shpėrblejė publikisht.

7

Por kur ju luteni, mos pėrdorni pėrsėritje tė kota siē bėjnė paganėt, sepse ata mendojnė se do t`u plotėsohet lutja se kanė pėrdorur shumė fjalė.

8

Mos u bėni, pra, si ata, sepse Ati juaj i di gjėrat pėr tė cilat keni nevojė, para se ju t`i kėrkoni.

9

Ju, pra, lutuni kėshtu: "Ati ynė qė je nė qiej, u shenjtėroftė emri yt.

10

Ardhtė mbretėria jote. U bėftė vullneti yt nė tokė si nė qiell.

11

Bukėn tonė tė pėrditshme na e jep sot.

12

Dhe na i fal fajet tona, ashtu siē ua falim ne fajtorėve tanė.

13

Dhe mos lejo tė biem nė tundim, por na ēliro nga i ligu, sepse jotja ėshtė mbretėria dhe fuqia dhe lavdia pėrjetė. Amen".

14

Sepse nė qoftė se ju ua falni njerėzve gabimet e tyre, Ati juaj qiellor do t`jua falė edhe juve;

15

por nė qoftė se ju nuk ua falni njerėzve gabimet e tyre, as Ati juaj nuk do t`ua falė juve gabimet tuaja.

16

Dhe kur tė agjėroni, mos u tregoni tė pikėlluar si hipokritėt; sepse ata shfytyrohen pėr t`u treguar njerėzve se agjėrojnė; nė tė vėrtetė ju them se ata tashmė e kanė marrė shpėrblimin e tyre.

17

Kurse ti, kur tė agjėrosh, vajose kokėn dhe laje fytyrėn,

18

me qėllim qė tė mos u tregosh njerėzve se ti agjėron, por Atit tėnd nė fshehtėsi; dhe Ati yt, i cili shikon nė fshehtėsi, do ta japė shpėrblimin publikisht.

19

Mos mblidhni pėr vete thesare mbi tokė, ku i brejnė tenja dhe ndryshku, dhe ku vjedhėsit shpėrthejnė dhe vjedhin,

20

pėrkundrazi mblidhni pėr vete thesare nė qiell, ku as tenja as ndryshku nuk prishin dhe ku vjedhėsit nuk shpėrthejnė dhe nuk vjedhin.

21

Sepse ku ėshtė thesari juaj do tė jetė edhe zemra juaj.

22

Drita e trupit ėshtė syri; nė qoftė se syri yt ėshtė i pastėr, gjithė trupi yt do tė jetė i ndriēuar,

23

por nė qoftė se syri yt ėshtė i lig, gjithė trupi yt do tė jetė nė errėsirė; nė qoftė se drita, pra, qė ėshtė nė ty ėshtė errėsirė, sa e madhe do tė jetė errėsira!

24

Askush nuk mund t`u shėrbejė dy zotėrinjve, sepse ose do tė urrejė njėrin dhe do ta dojė tjetrin; ose do t`i qėndrojė besnik njerit dhe do tė pėrēmojė tjetrin; ju nuk mund t`i shėrbeni Perėndisė dhe mamonit.

25

Prandaj po ju them: mos u shqetėsoni pėr jetėn tuaj, pėr atė qė do tė hani ose do tė pini, as pėr trupin tuaj, pėr atė qė do tė vishni. A nuk ėshtė vallė jeta mė me vlerė se ushqimi dhe trupi mė me vlerė se veshja?

26

Vini re zogjtė e qiellit: ata nuk mbjellin, nuk korrin dhe nuk mbledhin nė hambare; megjithatė Ati juaj qiellor i ushqen. A nuk vleni ju shumė mė tepėr se sa ata?

27

Dhe cili nga ju, me gjithė kujdesin e tij, mund t`i shtojė shtatit tė tij qoftė edhe njė kubit tė vetėm?

28

Pse shqetėsoheni pėr veshjen tuaj? Vini re si rriten zambakėt e fushės: ata nuk lodhen dhe nuk tjerrin;

29

dhe unė, pra, po ju them se Salomoni vetė, me gjithė lavdinė e tij, nuk ishte veshur si ndonjė nga ata.

30

Tani nėse Perėndia e vesh kėshtu barin e fushės, qė sot ėshtė dhe nesėr hidhet nė furrė, vallė nuk do t`ju veshė shumė mė tepėr ju, njerėz besimpakė?

31

Mos u shqetėsoni, pra duke thėnė: "Ēfarė do tė hamė ose ēfarė do tė pimė, ose me ēfarė do tė vishemi?".

32

Sepse janė paganėt ata qė kėrkojnė tė gjitha kėto gjėra; Ati juaj qiellor, pra, e di mirė se ju keni nevojė pėr tė gjitha kėto gjėra.

33

Por para sė gjithash kėrkoni mbretėrinė e Perėndisė dhe drejtėsinė e tij dhe tė gjitha kėto gjėra do t`ju shtohen.

34

Mos u brengosni, pra, pėr tė nesėrmen, sepse e nesėrmja do tė kujdeset vetė pėr vete. Secilės ditė i mjafton pikėllimi i vet``.

Mateu 7