Bibla Shqip

Mateu 6

Mateu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

``Mos gjykoni, qė tė mos gjykoheni.

2

Sepse ju do tė gjykoheni sipas gjykimit me tė cilin ju gjykoni; dhe me masėn me tė cilėn ju masni, do t`ju masin tė tjerėt.

3

Pse shikon lėmishten qė ėshtė nė syrin e vėllait tėnd dhe nuk shikon trarin qė ėshtė nė syrin tėnd?

4

Ose, si mund t`i thuash vėllait tėnd: "Dale tė tė heq lėmishten nga syri", kur ke njė tra nė syrin tėnd?

5

O hipokrit, hiqe mė parė trarin nga syri yt dhe pastaj shiko qartė pėr tė nxjerrė lėmishten nga syri i vėllait tėnd.

6

Mos u jepni qenve ē`ėshtė e shenjtė dhe mos i hidhni margaritarėt tuaj para derrave, qė tė mos i shkelin me kėmbė dhe tė kthehen kundėr jush dhe t`ju shqyejnė.

7

Lypni dhe do t`ju jepet; kėrkoni dhe do tė gjeni; trokitni dhe do t`ju ēelet.

8

Sepse kush lyp merr, kush kėrkon gjen dhe do t`i ēelet atij qė troket.

9

A ka midis jush ndonjė njeri qė, po t`i kėrkojė i biri bukė, t`i japė njė gur?

10

Ose po t`i kėrkojė njė peshk, t`i japė njė gjarpėr?

11

Nė qoftė se ju, qė jeni tė kėqij, dini t`u jepni dhurata tė mira bijve tuaj, aq mė tepėr Ati juaj, qė ėshtė nė qiej, do t`u japė gjėra tė mira atyre qė ia kėrkojnė.

12

Gjithēka, pra, qė ju dėshironi t`ju bėjnė njerėzit, ua bėni edhe ju atyre, sepse ky ėshtė ligji dhe profetėt.

13

Hyni nga dera e ngushtė, sepse e gjėrė ėshtė dera dhe e hapur ėshtė udha qė tė ēon nė shkatėrrim, dhe shumė janė ata qė hyjnė nėpėr tė.

14

Pėrkundrazi sa e ngushtė ėshtė dera dhe sa e vėshtirė ėshtė udha qė ēon nė jetė! Dhe pak janė ata qė e gjejnė!

15

Ruhuni nga profetėt e rremė, tė cilėt vijnė te ju duke u shtėnė si dele, por pėrbrenda janė ujqėr grabitqarė.

16

Ju do t`i njihni nga frytet e tyre. A vilet vallė rrush nga ferrat ose fiq nga murrizat?

17

Kėshtu ēdo dru i mirė jep fryte tė mira; por druri i keq prodhon fryte tė kėqija.

18

Njė dru i mirė nuk mund tė japė fryte tė kėqija, as njė dru i keq tė japė fryte tė mira.

19

Ēdo dru qė nuk jep fryt tė mirė pritet dhe hidhet nė zjarr.

20

Ju, pra, do t`i njihni profetėt nga frytet e tyre.

21

Jo ēdo njeri qė mė thotė: "Zot, Zot" do tė hyjė nė mbretėrinė e qieve; por do tė hyjė ai qė kryen vullnetin e Atit tim qė ėshtė nė qiej.

22

Shumė do tė mė thonė atė ditė: "O Zot, o Zot, a nuk profetizuam ne nė emrin tėnd, a nuk i dėbuam demonėt nė emrin tėnd, a nuk kemi bėrė shumė vepra tė fuqishme nė emrin tėnd?".

23

Dhe atėherė unė do t`u sqaroj atyre: "Unė s`ju kam njohur kurrė; largohuni nga unė, ju tė gjithė, qė keni bėrė paudhėsi".

24

Prandaj, ai qė i dėgjon kėto fjalė tė mia dhe i vė nė praktikė, mund tė krahasohet prej meje me njė njeri tė zgjuar, qė e ka ndėrtuar shtėpinė e tij mbi shkėmb.

25

Ra shiu, erdhi pėrmbytja, frynė erėrat dhe u pėrplasėn mbi atė shtėpi; por ajo nuk u shemb, sepse ishte themeluar mbi shkėmb.

26

Pėrkundrazi ai qė i dėgjon kėto fjalė dhe nuk i vė nė praktikė, do tė krahasohet me njė njeri budalla, qė e ka ndėrtuar shtėpinė e tij mbi rėrė.

27

Mė pas ra shiu, erdhi pėrmbytja, frynė erėrat dhe u pėrplasėn mbi atė shtėpi; ajo u shemb dhe rrėnimi i saj qe i madh``.

28

Tani kur Jezusi i mbaroi kėto fjalė, turmat mbetėn tė habitura nga doktrina e tij,

29

sepse ai i mėsonte, si njė qė ka autoritet dhe jo si skribėt.

Mateu 8