Bibla Shqip

Mateu 10

Mateu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 11

1

Mbasi Jezusi pėrfundoi dhėnien e porosive tė tij dymbėdhjetė dishepujve tė vet, u largua nga ai vend, pėr tė mėsuar dhe pėr tė predikuar nė qytetet e tyre.

2

Por Gjoni, qė kishte dėgjuar nė burg tė flitej pėr veprat e Krishtit, dėrgoi dy nga dishepujt e vet pėr t`i thėnė:

3

``A je ti ai qė duhet tė vijė, apo duhet tė presim njė tjetėr?``

4

Dhe Jezusi, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``Shkoni dhe i tregoni Gjonit gjėrat qė dėgjoni dhe shikoni:

5

Tė verbėrit po shohin, tė ēalėt po ecin, lebrozėt janė pastruar dhe tė shurdhėrit po dėgjojnė; tė vdekurit po ngjallen dhe ungjilli po u predikohet tė varfėrve.

6

Lum ai qė nuk do tė skandalizohet nga unė!``.

7

Dhe kur ata po largoheshin, Jezusi nisi t`u thotė turmave pėr Gjonin: ``Ēfarė keni dalė tė shikoni nė shkretėtirė? Kallamin qė e tund era?

8

Por ēfarė keni dalė tė shikoni? Njeriun e mbėshtjellur me rroba tė buta? Ja, ata qė veshin rroba tė buta banojnė nė pallatet mbretėrore.

9

Atėherė, pra, ē`dolėt tė shikoni? Njė profet? Po, ju them: ai ėshtė mė shumė se njė profet.

10

Sepse ky ėshtė ai pėr tė cilin ėshtė shkruar: "Ja, unė po dėrgoj lajmėtarin tim para fytyrės sate; ai do ta bėjė gati rrugėn tėnde para teje".

11

Nė tė vėrtetė po ju them: ndėr ata qė janė lindur prej gruas nuk ka dalė kurrė ndonjė mė i madh se Gjon Pagėzori; por mė i vogli nė mbretėrinė e qiejve ėshtė mė i madh se ai.

12

Dhe qysh nga ditėt e Gjon Pagėzorit e deri tash mbretėria e qiejve po pėson dhunė dhe tė dhunshmit e grabitėn.

13

Sepse tė gjithė profetėt dhe ligji kanė profetizuar deri te Gjoni.

14

Dhe, nė daēi ta pranoni, ai ėshtė Elia, qė duhej tė vijė.

15

Kush ka veshė pėr tė dėgjuar, le tė dėgjojė!

16

Por me kė ta krahasoj kėtė brez? Ai u ngjan fėmijėve qė rrinė nė sheshe dhe u drejtohen shokėve tė tyre

17

duke thėnė: "Ne i kemi rėnė fyellit pėr ju dhe ju nuk kėrcyet; nisėm vajin dhe ju nuk u brengosėt".

18

Pra, erdhi Gjoni qė as hante, as pinte, dhe ata thonė: "Ai ka njė demon".

19

Erdhi Biri i njeriut, qė ha dhe pi dhe ata thonė: "Ja njė grykės dhe njė pijanec, miku i tagrambledhėsve dhe i mėkatarėve". Por dituria ėshtė justifikuar nga bijtė e vet``.

20

Atėherė ai nisi t`i qortojė ato qytete, ku ishte kryer pjesa mė e madhe e veprave tė fuqishme tė tij, sepse ato nuk ishin penduar duke thėnė:

21

``Mjerė ti, Korazin! Mjerė ti Betsaida! Sepse, nė se nė Tiro dhe nė Sidon do tė ishin kryer veprat e fuqishme qė u bėnė ndėr ju, prej kohėsh do tė ishin penduar me thes dhe hi.

22

Prandaj unė po ju them se ditėn e gjyqit, Tiro dhe Sidoni do tė trajtohen me mė shumė tolerancė se ju.

23

Dhe ti, o Kapernaum, qė u ngrite deri nė qiell, do tė fundosesh deri nė ferr, sepse nė se do tė ishin kryer nė Sodomė veprat tė fuqishme qė janė kryer nė ty, ajo do tė ishte edhe sot e kėsaj dite.

24

Prandaj unė po ju them se ditėn e gjyqit fati i vendit tė Sodomės do tė jetė mė i lehtė se yti``.

25

Nė atė kohė Jezusi nisi tė thotė: ``Unė tė lavdėroj, o Atė, Zot i qiellit dhe i dheut, sepse ua fshehe kėto gjėra tė urtit dhe tė menēurit, dhe ua zbulove fėmijėve tė vegjėl.

26

Po, o Atė, sepse kėshtu tė pėlqeu ty.

27

Ēdo gjė mė ėshtė dhėnė nė dorė nga Ati im, dhe asnjėri nuk e njeh Birin, pėrveē Atit; dhe asnjėri nuk e njeh Atin, pėrveē Birit dhe atij tė cilit Biri don t`ia zbulojė.

28

Ejani tek unė, o ju tė gjithė tė munduar dhe tė rėnduar, dhe unė do t`ju jap ēlodhje.

29

Merrni mbi vete zgjedhėn time dhe mėsoni nga unė, sepse unė jam zemėrbutė dhe i pėrulur nga zemra; dhe ju do tė gjeni prehje pėr shpirtrat tuaj.

30

Sepse zgjedha ime ėshtė e ėmbėl dhe barra ime ėshtė e lehtė!``.

Mateu 12