Bibla Shqip

Mateu 12

Mateu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 13

1

Tani po atė ditė, Jezusi doli nga shtėpia dhe u ul nė breg tė detit.

2

Turma tė mėdha u mblodhėn rreth tij kėshtu qė ai hipi mbi njė barkė dhe u ul; dhe gjithė populli rrinte nė kėmbė nė breg.

3

Dhe ai u paraqiti shumė gjėra nė shėmbėlltyrė, duke thėnė: ``Ja, njė mbjellės doli pėr tė mbjellė.

4

Ndėrsa po mbillte, njė pjesė e farės ra pėrgjatė rrugės; dhe zogjtė erdhėn dhe e hėngrėn.

5

Njė pjesė tjetėr ra nė gurishte, ku nuk kishte shumė tokė, dhe mbiu shpejt sepse terreni nuk ishte i thellė;

6

por kur doli dielli u fishk dhe u tha sepse s`kishte rrėnjė.

7

Njė pjesė tjetėr ra midis ferrave dhe ferrat u rritėn dhe ia zunė frymėn.

8

Njė tjetėr ra nė tokė tė mirė dhe dha fryt duke dhėnė njėra njėqindfish, tjetra gjashtėdhjetėfish dhe tjetra tridhjetėfish.

9

Kush ka vesh pėr tė dėgjuar, le tė dėgjojė!``.

10

Atėherė dishepujt iu afruan dhe i thanė: ``Pse po u flet atyre me shėmbėlltyrė?``.

11

Dhe ai duke u pėrgjigjur u tha atyre: ``Sepse juve ju ėshtė dhėnė mundėsia tė njihni tė fshehtat e mbretėrisė sė qiejve, ndėrsa atyre nuk u ėshtė dhėnė.

12

Sepse atij qė ka, do t`i jepet dhe do tė ketė bollėk; ndėrsa atij qė nuk ka, do t`i merret edhe ajo qė ka.

13

Prandaj unė u flas atyre me shėmbėll-tyrė, sepse duke parė nuk shohin, dhe duke dėgjuar nuk dėgjojnė as nuk kuptojnė.

14

Kėshtu ndėr ta pėrmbushet profecia e Isaias, qė thotė: "Ju do tė dėgjoni, por nuk do tė kuptoni, do tė vėshtroni, por nuk do tė shikoni.

15

Sepse zemra e kėtij populli ėshtė bėrė e pandjeshme, ata janė bėrė tė rėndė nga veshėt dhe kanė mbyllur sytė, qė nuk shohin me sy dhe nuk dėgjojnė me vesh, dhe nuk gjykojnė me zemėr dhe nuk kthehen, dhe unė t`i shėroj.

16

Por lum sytė tuaj qė shohin dhe veshėt tuaj qė dėgjojnė.

17

Sepse nė tė vėrtetė ju them se shumė profetė dhe tė drejtė deshėn t`i shohin gjėrat qė ju po shihni dhe nuk i panė, dhe t`i dėgjojnė gjėrat qė ju dėgjoni dhe nuk i dėgjuan!

18

Juve pra kuptoni shėmbėlltyrėn e mbjellėsit.

19

Kur dikush dėgjon fjalėn e mbretėrisė dhe nuk e kupton, vjen i ligu dhe i merr atė qė ishte mbjellė nė zemrėn e tij. Ky ėshtė ai njeri qė ka marrė fara pėrgjatė rrugės.

20

Dhe ai qė ka marrė farėn nėpėr gurishte, ėshtė ai qė dėgjon fjalėn dhe e pranon menjėherė me gėzim;

21

por, nuk ka rrėnjė nė vete, dhe ėshtė pėr pak kohė; dhe kur vijnė mundimi ose pėrndjekja pėr shkak tė fjalės, skandalizohet menjėherė.

22

Dhe ai qė ka marrė farėn midis ferrave ėshtė ai qė e dėgjon fjalėn, por shqetėsimet e kėsaj bote dhe mashtrimet e pasurisė ia mbysin fjalėn; dhe ajo bėhet e pafrytshme.

23

Por ai qė merr farėn nė tokė tė mirė, ėshtė ai qė e dėgjon fjalėn, e kupton dhe jep fryt; dhe prodhon njėri njėqindfish, tjetri gjashtėdhjetėfish dhe tjetri tridhjetėfish.

24

Ai u propozoi atyre njė shėmbėlltyrė tjetėr: ``Mbretėria e qiejve i ngjan njė njeriu qė mbolli farė tė mirė nė arėn e vet.

25

Por, ndėrsa njerėzit po flinin, erdhi armiku i tij dhe mbolli egjėr nėpėr grurė dhe iku.

26

Kur mė pas gruri u rrit dhe jepte fryt u duk edhe egjra.

27

Dhe shėrbėtorėt e padronit tė shtėpisė iu afruan atij dhe i thanė: "Zot, a nuk ke mbjellė farė tė mirė nė arėn tėnde? Vallė nga doli egjra?

28

Dhe ai u tha atyre: "Kėtė e ka bėrė armiku". Atėherė shėrbėtorėt i thanė: "A do ti tė shkojmė e ta shkulim?".

29

Por ai tha: "Jo, kam frikė se, duke shkulur egjrėn, bashkė me tė, do tė shkulni edhe grurin.

30

I lini tė rriten bashkė deri nė tė korra. Nė kohėn e korrjes unė do t`u them korrėsve: Mblidhni mė parė egjrėn, lidheni nė duaj pėr ta djegur; por grurin futeni nė hambarin tim"``.

31

Ai u proposoi atyre njė shėmbėlltyre tjetėr duke thėnė: ``Mbretėria e qiejve i ngjan njė kokrre sinapi, tė cilėn e merr njė njeri dhe e mbjell nė arėn e vet.

32

Ajo, pa dyshim, ėshtė mė e vogla nga tė gjitha farėrat; por, kur rritet, ėshtė mė e madhe se tė gjitha barishtet, dhe bėhet njė pemė, aq sa zogjtė e qiellit vijnė dhe gjejnė strehė nė degėt e saj``.

33

Ai u tha atyre njė shėmbėlltyrė tjetėr: ``Mbretėria e qiejve i ngjan majasė qė e merr njė grua dhe zė brumė me tri masa miell deri sa brumi tė mbruhet plotėsisht``.

34

Jezusi ua tha turmave tė gjitha kėto gjėra nė shėmbėlltyra; dhe u fliste atyre vetėm nė shėmbėlltyra,

35

qė tė pėrmbushej ē`ėshtė e thėnė nėpėrmjet profetit: ``Unė do tė hap gojėn time nė shėmbėlltyra dhe do tė zbuloj gjėra tė fshehura qė nga themelimi i botės``.

36

Atėherė Jezusi, mbasi i lejoi turmat, u kthye nė shtėpi dhe dishepujt e tij iu afruan e i thanė: ``Na e shpjego shėmbėlltyrėn e egjrės nė arė``.

37

Dhe ai duke u pėrgjigjur u tha atyre: ``Ai qė mbjell farėn e mirė ėshtė Biri i njeriut.

38

Ara ėshtė bota, fara e mirė janė bijtė e mbretėrisė dhe egjra janė bijtė e tė ligut,

39

dhe armiku qė e ka mbjellė ėshtė djalli, ndėrsa korrja ėshtė fundi i botės dhe korrėsit janė engjėjt.

40

Ashtu si mblidhet egjra dhe digjet nė zjarr, kėshtu, do tė ndodhė nė mbarimin e botės.

41

Biri i njeriut do tė dėrgojė engjėjt e vet dhe ata do tė mbledhin nga mbretėria e tij gjithė skandalet dhe ata qė bėjnė paudhėsi,

42

dhe do t`i hedhin nė furrėn e zjarrit. Atje do tė ketė qarje dhe kėrcėllim dhėmbėsh.

43

Atėherė tė drejtit do tė shkėlqejnė si dielli nė mbretėrinė e Atit tė tyre. Kush ka veshė pėr tė dėgjuar, tė dėgjojė!``.

44

``Pėrsėri, mbretėria e qiejve i ngjan njė thesari tė fshehur nė njė arė, qė njė njeri qė e ka gjetur e fsheh; dhe, nga gėzimi qė ka, shkon, shet gjithēka qė ka dhe e blen atė arė.

45

Akoma mbretėria e qiejve i ngjan njė tregtari qė shkon tė kėrkojė margaritarė tė bukur.

46

Dhe, kur gjen njė margaritar me vlerė tė madhe, shkon dhe shet gjithēka qė ka dhe e blen.

47

Mbretėria e qiejve i ngjan gjithashtu njė rrjete tė hedhur nė det, qė mbledh gjithfarė lloje gjėrash.

48

Kur ajo ėshtė mbushur, peshkatarėt e nxjerrin atė nė breg, ulen dhe mbledhin nė kosha ē`ėshtė e mirė, por i hedhin ata qė nuk janė tė mirė.

49

Kėshtu do tė ndodhė nė mbarimin e botės; do tė vijnė engjėjt dhe do t`i ndajnė tė mbrapshtit nga tė drejtėt;

50

dhe do t`i hedhin nė furrėn e zjarrit. Atje do tė ketė qarje dhe kėrcėllim dhėmbėsh``.

51

Jezusi u tha atyre: ``A i kuptuat tė gjitha kėto?``. Ata i thanė: ``Po, Zot``.

52

Dhe ai u tha atyre: ``Prandaj ēdo skrib, qė ėshtė mėsuar pėr mbretėrinė e qiejve i ngjan njė padroni shtėpie qė nxjerr jashtė nga thesari i vet gjėrat e reja dhe tė vjetra``.

53

Tani kur Jezusi i kishte mbaruar kėto shėmbėlltyra, u largua qė andej.

54

Dhe, pasi erdhi nė vendlindjen e tij, i mėsonte ata nė sinagogėn e tyre, kėshtu qė ata, habiteshin dhe thonin: ``Nga i erdhėn kėtij kjo dituri dhe kėto vepra tė pushtetshme?

55

A nuk ėshtė ky i biri i marangozit? Nuk quhet nėna e tij Mari, dhe vėllezėrit e tij Jakobi, Iose, Simon dhe Juda?

56

Dhe motrat e tij nuk janė tė gjitha ndėr ne? Atėherė nga i erdhėn kėtij tė gjitha kėto?``.

57

Dhe skandalizoheshin me tė. Por Jezusi u tha atyre: ``Asnjė profet nuk pėrēmohet, veēse nė vendlindjen e vet dhe nė shtėpinė e vet``.

58

Dhe, pėr shkak tė mosbesimit tė tyre, ai nuk bėri aty shumė vepra tė pushtetshme.

Mateu 14