Bibla Shqip

Mateu 15

Mateu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 16

1

Pastaj iu afruan farisenjtė dhe saducenjtė dhe, pėr ta tunduar, i kėrkuan qė t`u tregojė njė shenjė nga qielli.

2

Por ai iu pėrgjigj atyre dhe tha: ``Nė mbrėmje ju thoni: "Do tė jetė mot i mirė, sepse qielli ėshtė i kuq".

3

Dhe nė mėngjes thoni: "Sot do tė jetė stuhi, sepse qielli ėshtė i kuq dhe i vranėt". Hipokritė, pra, ju dini tė dalloni dukuritė e qiellit, por nuk arrini tė kuptoni shenjat e kohės?

4

Njė brez i mbrapshtė dhe kurorėshkelės kėrkon njė shenjė, por nuk do t`i jepet asnjė shenjė, pėrveē shenjės sė profetit Jona``. Dhe i la ata dhe shkoi.

5

Kur dishepujt e vet arritėn nė bregun tjetėr, ja qė kishin harruar tė marrin bukė me vete.

6

Dhe Jezusi u tha atyre: ``Kini kujdes dhe ruhuni nga majaja e farisenjve dhe e saducenjve!``.

7

Dhe ata arsyetuan ndėrmjet tyre duke thėnė: ``Se nuk kemi marrė bukė``.

8

Por Jezusi i vuri re e iu tha atyre: ``O njerėz besimpakė, pėrse diskutoni ndėrmjet jush qė nuk keni marrė bukė?

9

Nuk e keni kuptuar akoma dhe nuk kujtoni tė pesė bukėt pėr pesė mijė burrat dhe sa kosha keni mbledhur?

10

Dhe tė shtatė bukėt pėr katėr mijė bu-rra dhe sa kosha keni mbushur?

11

Si nuk kuptoni qė nuk e kisha fjalėn pėr bukėn kur ju thashė tė ruheni nga majaja e farisenjve dhe saducenjve?``.

12

Atėherė ata e kuptuan se ai nuk u kishte thėnė tė ruheshin nga majaja e bukės, por nga doktrina e farisenjve dhe tė saducenjve.

13

Pastaj Jezusi, mbasi arriti nė krahinėn e Cezaresė sė Filipit, i pyeti dishepujt e vet: ``Kush thonė njerėzit se jam unė, i Biri i njeriut?``.

14

Dhe ata thanė: ``Disa Gjon Pagėzori, tė tjerė Elia, tė tjerė Jeremia, ose njė nga profetėt``.

15

Ai u tha atyre: ``Po ju, kush thoni se jam unė?``.

16

Dhe Simon Pjetri duke u pėrgjigjur tha: ``Ti je Krishti, Biri i Perėndisė tė gjallė``.

17

Dhe Jezusi duke pėrgjigjur u tha: ``I lumur je ti, o Simon, bir i Jonas, sepse kėtė nuk ta zbuloi as mishi as gjaku, por Ati im qė ėshtė nė qiej.

18

Dhe unė po tė them gjithashtu se ti je Pjetri, dhe mbi kėtė shkėmb unė do tė ndėrtoj kishėn time dhe dyert e ferrit nuk do ta mundin atė.

19

Dhe unė do tė tė jap ēelėsat e mbretėrisė sė qiejve; gjithēka qė tė kesh lidhur mbi tokė, do tė jetė lidhur nė qiej, dhe gjithēka qė tė kesh zgjidhur mbi tokė, do tė jetė zgjidhur nė qiej``.

20

Atėherė i urdhėroi dishepujt e vet qė tė mos i thonin askujt se ai ishte Jezusi, Krishti.

21

Qė nga ai ēast Jezusi filloi t`u sqarojė dishepujve tė vet se i duhej tė shkonte nė Jeruzalem, tė vuante shumė pėr shkak tė pleqve, tė krerėve tė priftėrinjve dhe tė skribėve, se do tė vritej dhe do tė ringjallej tė tretėn ditė.

22

Atėherė Pjetri e mori mėnjanė dhe nisi ta qortojė duke thėnė: ``O Zot, tė shpėtoftė Perėndia; kjo nuk do tė tė ndodhė kurrė``.

23

Por ai u kthye dhe i tha Pjetrit: ``Shporru prej meje, o Satan! Ti je njė skandal pėr mua, sepse s`ke ndėr mėnd punėt e Perėndisė, por punėt e njerėzve``.

24

Atėherė Jezusi u tha dishepujve tė vet: ``Nė qoftė se dikush don tė vijė pas meje, ta mohojė vetveten, ta marrė kryqin e vet dhe tė mė ndjekė.

25

Sepse ai qė do tė dojė ta shpėtojė jetėn e vet, do ta humbasė; por ai qė do ta humbasė jetėn e vet pėr hirin tim, do ta gjejė atė.

26

Ē`pėrfitim ka njeriu nėse fiton gjithė botėn dhe pastaj e humb shpirtin e vet? Ose ēfarė do tė japė njeriu si shkėmbim tė shpirtit tė vet?

27

Sepse Biri i njeriut do tė vijė nė lavdinė e Atit tė vet bashkė me engjėjt e tij; dhe atėherė ai do tė shpėrblejė secilin sipas veprės sė tij.

28

Nė tė vėrtetė ju them se disa nga ata qė janė tė pranishėm kėtu nuk do tė vdesin pa e shikuar mė parė Birin e njeriut duke ardhur nė mbretėrinė e vet``.

Mateu 17