Bibla Shqip

Mateu 17

Mateu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 18

1

Nė atė orė dishepujt iu afruan Jezusit dhe e pyetėn: ``Kush ėshtė, pra, mė i madhi nė mbretėrinė e qiejve?``.

2

Dhe Jezusi, pasi thirri njė fėmijė tė vogėl pranė vetes, e vuri nė mes tyre

3

dhe tha: ``Nė tė vėrtetė po ju them: nė qoftė se nuk ktheheni dhe nuk bėheni si fėmijėt e vegjėl, ju nuk do tė hyni fare nė mbretėrinė e qiejve.

4

Kush, pra, do tė pėrulet si ky fėmijė i vogėl, do tė jetė mė i madhi nė mbretėrinė e qiejve.

5

Dhe kushdo qė e pranon njė fėmijė tė vogėl si ky nė emrin tim, mė pranon mua.

6

Por ai qė do tė skandalizojė njė prej kėtyre tė vegjėlve qė besojnė tek unė, do tė jetė mė mirė pėr atė t`i varet nė qafė njė gur mulliri (qė e sjell rrotull gomari) dhe tė zhytet nė thellėsi tė detit.

7

Mjerė bota pėr skandalet! Sepse ėshtė nevojshėm tė vijnė skandalėt, por mjerė ai njeri pėr faj tė tė cilit do tė vijė skandali!

8

Tani nė qoftė se dora jote ose kėmba jote tė skandalizohet pėr mėkat, preje dhe flake nga vetja; ėshtė mė mirė pėr ty tė hysh nė jetė dorėcung ose i ēalė, se sa tė kesh dy duar dhe dy kėmbė dhe tė hidhesh nė zjarr tė pėrjetshėm.

9

Po ashtu, nė qoftė se syri yt tė skandalizohet pėr mėkat, nxirre dhe hidhe larg teje; ėshtė mė mirė pėr ty tė hysh nė jetė vetėm me njė sy se sa t`i kesh tė dy dhe tė tė hedhin nė Gehena tė zjarrit.

10

Ruhuni se pėrbuzni ndonjė nga kėta tė vegjėl, sepse unė po ju them se engjėjt e tyre nė qiej shohin vazhdimisht fytyrėn e Atit tim, qė ėshtė nė qiej.

11

Sepse Biri i njeriut erdhi pėr tė shpėtuar atė qė qe humbur.

12

Si mendoni? Nė qoftė se njė njeri ka njėqind dele dhe njera prej tyre humb rrugėn, a nuk do t`i lėrė ai tė nėntėdhjetė e nėntat mbi male pėr tė kėrkuar atė qė humbi rrugėn?

13

Dhe nė se i ndodh ta gjejė, unė ju them nė tė vėrtetė se ai do tė gėzohet mė shumė pėr kėtė, se sa pėr tė nėntėdhjetė e nėntat qė nuk kishin humbur rrugėn.

14

Kėshtu ėshtė dėshira e Atit tuaj qė ėshtė nė qiej, qė asnjė nga kėta tė vegjėl tė mos humbasė``.

15

``Por nė qoftė se vėllai yt ka mėkatuar kundėr teje, shko dhe qortoje vetėm pėr vetėm; nė qoftė se tė dėgjon, ti e fitove vėllanė tėnd;

16

por nė qoftė se nuk tė dėgjon, merr me vete edhe njė ose dy vetė, qė ēdo fjalė tė vėrtetohet nga goja e dy ose tre dėshmitarėve.

17

Nė se pastaj refuzon t`i dėgjojė, thuaja kishės; dhe nė qoftė se refuzon edhe ta dėgjojė kishėn, le tė jetė pėr ty si pagan ose tagrambledhės.

18

Nė tė vėrtetė ju them se gjitha gjėrat qė do tė keni lidhur mbi tokė do tė jenė lidhur edhe nė qiell; dhe gjitha gjėrat qė keni zgjidhur mbi tokė do tė jenė zgjidhur edhe nė qiell.

19

Po ju them gjithashtu se, nė qoftė se dy prej jush bien nė ujdi mbi tokė tė kėrkojnė ēfarėdo gjėje, kjo do t`u jepet atyre nga Ati im qė ėshtė nė qiej.

20

Sepse, kudo qė dy a tre janė bashkuar nė emrin tim, unė jam nė mes tė tyre``.

21

Atėherė Pjetri iu afrua dhe tha: ``Zot, nė se vėllai im mėkaton kundėr meje, sa herė duhet ta fal? Deri shtatė herė?``.

22

Jezusi i tha: ``Unė nuk tė them deri shtatė herė, por deri shtatėdhjetė herė shtatė.

23

Prandaj mbretėria e qiejve i ngjan njė mbreti qė deshi tė bėnte llogaritė me shėrbėtorėt e vet.

24

Mbasi filloi t`i bėjė llogaritė, i sollėn njė qė i detyrohej dhjetė mijė talenta.

25

Dhe, duke qenė se ky nuk kishte tė paguante, zotėria e tij urdhėroi qė tė shitej ai me gruan e tij, bijtė e tij dhe gjithė ē`kishte, dhe tė shlyejė detyrimin.

26

Atėherė ai shėrbėtor i ra ndėr kėmbė e i lutej duke thėnė: "Zot, ki durim me mua dhe unė do t`i paguaj tė gjitha".

27

I shtyrė nga dhembshuria, zotėria e atij shėrbėtori e la tė lirė atė dhe ia fali detyrimin.

28

Por ai shėrbėtor, si doli, takoi njė nga shėrbėtorėt e tjerė, qė i detyrohej njėqind denarė; dhe, mbasi e zuri pėr fyti, po e mbyste duke thėnė: "Mė paguaj detyrimin qė mė ke".

29

Atėherė shėrbėtori shok i tij, i ra ndėr kėmbė dhe iu lut duke thėnė: "Ki durim me mua, dhe do t`i paguaj tė gjitha".

30

Por ai nuk deshi, madje shkoi dhe e futi nė burg deri sa ai ta shlyente detyrimin.

31

Por shėrbėtorėt e tjerė, kur e panė ngjarjen, u pikėlluan shumė dhe shkuan e i thanė zotėrisė sė tyre gjithēka qė kishte ndodhur.

32

Atėherė zotėria e tij e thirri dhe i tha: "Shėrbėtor i lig, unė ta fala gjithė kėtė detyrim, sepse m`u lute.

33

A nuk duhej tė kishe mėshirė edhe ti pėr shokun tėnd, ashtu si pata mėshirė unė pėr ty?".

34

Dhe zotėria i tij, i zemėruar, ua dorėzoi torturuesve deri sa tė paguante gjithė detyrimin.

35

Kėshtu do tė veprojė me ju edhe Ati im qiellor, nė qoftė se secili prej jush nuk e fal me gjithė zemėr vėllanė e vet pėr fajet e tij``.

Mateu 19