Bibla Shqip

Mateu 20

Mateu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 21

1

Kur iu afruan Jeruzalemit dhe arritėn nė Betfage, afėr malit tė Ullinjve, Jezusi dėrgoi dy dishepuj,

2

duke u thėnė atyre: ``Shkoni nė fshatin qė ndodhet pėrballė jush; aty do tė gjeni menjėherė njė gomare tė lidhur dhe njė pulishtė me tė; zgjidhini dhe m`i sillni!

3

Dhe nėse dikush ju thotė gjė, i thoni se Zoti ka nevojė pėr to, por do t`i kthejė shpejt``.

4

Tani kjo ndodhi pėr tė pėrmbushur ē`ishtė thėnė nga profeti, qė thotė:

5

``I thoni bijės sė Sionit: Ja po tė vjen mbreti yt, zemėrbutė, hipur mbi njė gomare, madje njė pulishtė, pjellė e njė kafshe barrė``.

6

Dishepujt shkuan dhe vepruan ashtu si i kishte urdhėruar Jezusi.

7

Sollėn gomaren dhe pulishtin, shtruan mbi to mantelet e tyre, dhe ai u hipi.

8

Dhe njė turmė shumė e madhe shtronte mantelet e veta gjatė rrugės, ndėrsa tė tjerė thyenin degė nga pemėt dhe i shtronin mbi rrugė.

9

Turmat qė vinin pėrpara dhe ato qė e ndiqnin brohoritnin, duke thėnė: ``Hosana Birit tė Davidit! Bekuar qoftė ai qė vjen nė emėr tė Zotit! Hosana nė vendet shumė tė larta!``.

10

Dhe kur hyri Jezusi nė Jeruzalem, gjithė qyteti u ngrit nė kėmbė dhe tha: ``Kush ėshtė ky?``.

11

Dhe turmat thonin: ``Ky ėshtė Jezusi, profeti nga Nazareti i Galilesė.

12

Pastaj Jezusi hyri nė tempullin e Perėndisė, i dėboi tė gjithė ata qė shisnin dhe blinin nė tempull dhe pėrmbysi tryezat e kėmbyesve tė parave dhe ndenjėset e shitėsve tė pėllumbave.

13

Dhe u tha atyre: ``Éshtė shkruar: "Shtėpia ime do tė quhet shtėpi lutje", por ju e keni kthyer nė njė shpellė kusarėsh``.

14

Atėherė iu paraqitėn tė verbėr dhe tė ēalė, dhe ai i shėroi.

15

Por krerėt e priftėrinjve dhe skribėt, kur panė mrekullitė qė ai kishte bėrė dhe fėmijėt qė brohoritnin nė tempull duke thėnė: ``Hosana Birit tė Davidit!``, u zemėruan,

16

dhe i thanė: ``A po dėgjon ti ēfarė thonė kėta?``. Jezusi u tha atyre: ``Po! A nuk keni lexuar kurrė: "Nga goja e tė vegjėlve dhe tė foshnjave nė gji ti ke pėrgatitur lavdi"?``.

17

Dhe, mbasi i la ata, doli nga qyteti pėr nė Betani, dhe atje kaloi natėn.

18

Nė mėngjes, kur po kthehej nė qytet e mori uria.

19

Dhe gjatė rrugės pa njė fik dhe iu afrua, por nuk gjeti asgjė pėrveē gjetheve; dhe i tha: ``Mos u lidhtė mė kurrė fryt prej teje pėrjetė!``. Dhe fiku u tha menjėherė.

20

Kur e panė kėtė, dishepujt u ēuditėn dhe thanė: ``Qysh u tha fiku nė ēast?``.

21

Dhe Jezusi duke u pėrgjigjur u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė ju them qė, po tė keni besim dhe tė mos dyshoni, do tė bėni jo vetėm atė qė unė i bėra fikut, por, edhe sikur t`i thoni kėtij mali: "Hiqu andej dhe hidhu nė det", kjo do tė ndodhė.

22

Dhe gjithēka tė kėrkoni nė lutje, duke patur besim, do tė merrni``.

23

Kur hyri nė tempull, krerėt e priftėrinjve dhe pleqtė e popullit iu afruan, ndėrsa i mėsonte, dhe i thanė: ``Me ē`pushtet i bėn ti kėto gjėra? Dhe kush ta ka dhėnė kėtė pushtet?``.

24

Dhe Jezusi, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``Edhe unė do t`ju bėj njė pyetje, dhe nė qoftė se ju do tė mė pėrgjigjeshit, unė gjithashtu do t`ju them me ē`pushtet i kryej kėto gjėra.

25

Pagėzimi i Gjonit nga erdhi? Nga qielli apo nga njerėzit?``. Dhe ata arsyetonin midis tyre duke thėnė: ``Po t`i themi nga qielli, do tė na thotė: "Pėrse atėhėrė nuk i besuat?".

26

Nė qoftė se i themi nga njerėzit, kemi frikė nga turma, sepse tė gjithė e konsiderojnė Gjonin profet``.

27

Dhe iu pėrgjigjėn Jezusit duke thėnė: ``Nuk e dimė``. Atėhėrė ai u tha atyre: ``As unė nuk do t`ju them me ē`pushtet i bėj kėto gjėra".

28

``Ē`mendoni? Njė njeri kishte dy bij dhe duke iu drejtuar tė parit tha: "Bir, shko sot tė punosh nė vreshtin tim";

29

por ai u pėrgjigj dhe tha: "Nuk dua"; por mė vonė, i penduar, shkoi.

30

Pastaj iu kthye tė dytit dhe i tha tė njėjtėn gjė. Dhe ai u pėrgjigj dhe tha: "Po, imzot, do ta bėj", por nuk shkoi.

31

Cili nga tė dy e kreu vullnetin e tė atit?``. Ata i thanė: ``I pari``. Jezusi u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė ju them se tagrambledhėsit dhe prostitutat hyjnė para jush nė mbretėrinė e qiejve.

32

Sepse Gjoni erdhi tek ju nė rrugėn e drejtėsisė, dhe iu nuk i besuat, ndėrsa tagrambledhėsit dhe prostitutat i besuan; as mbasi i keni parė kėto gjėra, nuk u penduat pėr t`i besuar``.

33

``Dėgjoni njė shėmbėlltyrė tjetėr: Ishte njė pronar shtėpie, i cili mbolli njė vresht, e rrethoi me gardh, gėrmoi njė vend ku tė shtrydhte rrushin, ndėrtoi njė kullė dhe, mbasi ua besoi disa vreshtarėve, u nis nė njė vend tė huaj.

34

Dhe kur erdhi koha e tė vjelave, ai dėrgoi shėrbėtorėt e vet te vreshtarėt, pėr tė marrė frutat e tij,

35

por vreshtarėt i kapėn shėrbėtorėt e tij, njėrin e rrahėn, njė tjetėr e vranė dhe njė tjetėr e vranė me gurė.

36

Pėrsėri, ai dėrgoi shėrbėtorė tė tjerė, mė shumė se tė parėt, dhe kėta vreshtarėt i trajtuan nė tė njėjtėn mėnyrė.

37

Mė nė fund ai i dėrgoi atyre birin e vet duke thėnė: "Pėr djalin tim do tė kenė respekt!".

38

Por vreshtarėt, kur e panė tė birin, i thanė njeri tjetrit: "Ky ėshtė trashėgimtari; ejani, ta vrasim dhe marrim si pronė trashėgiminė e tij".

39

Dhe e kapėn, e nxorėn jashtė nga vreshti dhe e vranė.

40

Tani, kur tė vijė i zoti i vreshtit, ēfarė do t`u bėjė kėtyre vreshtarėve?``.

41

Ata i thanė: ``Ai do t`i vrasė keqas ata faqezinj dhe do t`ua besojė vreshtin vreshtarėve tė tjerė, tė cilėt do t`i japin prodhimet nė kohėn e vet``.

42

Jezusi u tha atyre: ``A nuk keni lexuar kurrė nė Shkrimet: "Guri, qė ndėrtuesit e nxorėn tė papėrdorshėm, u bė guri i qoshes. Kjo ėshtė vepėr e Zotit, dhe ėshtė e mrekullueshme nė sytė tonė"?

43

Prandaj unė po ju them se juve do t`ju hiqet mbretėria e Perėndisė dhe do t`i jepet njė kombi qė do ta bėjė tė japė fryt.

44

Dhe ai qė do tė bjerė mbi kėtė gur do tė bėhet copėcopė; dhe ai mbi tė cilin do tė bjerė ai do tė jetė i thėrrmuar``.

45

Dhe krerėt e priftėrinjve dhe farisenjtė, kur i dėgjuan shėmbėlltyrat e tij, e kuptuan se po fliste pėr ta.

46

Dhe kėrkonin ta kapnin, por kishin frikė nga turmat, sepse ato e konsideronin profet.

Mateu 22