Bibla Shqip

Mateu 24

Mateu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 25

1

``Atėherė mbretėria e qiejve do t`u ngjajė dhjetė virgjėreshave, tė cilat i morėn llampat e tyre, dhe i dolėn para dhėndrit.

2

Tani pesė nga ato ishin tė menēura dhe pesė budallaēka.

3

Budallaēkat, kur morėn llampat e tyre, nuk morėn me vet vajin;

4

kurse tė menēurat, bashkė me llampat, morėn edhe vajin nė enėt e tyre.

5

Tani, duke qenė se dhėndri po vononte, dremitėn tė gjitha dhe i zuri gjumi.

6

Aty nga mesnata u dėgjua njė britmė: "Ja, po vjen dhėndri, i dilni para!".

7

Atėherė tė gjitha ato virgjėreshat u zgjuan dhe pėrgatitėn llampat e tyre.

8

Dhe budallaēkat u thanė tė menēurave: "Na jepni nga vaji juaj, sepse llampat tona po na fiken".

9

Por tė menēurat duke u pėrgjigjur thanė: "Jo, sepse nuk do tė mjaftonte as pėr ne e as pėr ju; mė mirė shkoni te tregtarėt dhe e blini".

10

Tani kur ato shkuan ta blejnė, erdhi dhėndri; virgjėreshat qė ishin gati, hynė bashkė me tė nė dasmė; dhe dera u mbyll.

11

Mė pas erdhėn edhe virgjėreshat e tjera, duke thėnė: "Zot, zot, hapna".

12

Por ai, duke u pėrgjigjur, tha: "Nė tė vėrtetė po ju them se nuk ju njoh".

13

Prandaj rrini zgjuar, sepse nuk e dini as ditėn as orėn nė tė cilėt do tė vijė Biri i njeriut``.

14

``Mbretėria e qiejve i ngjan gjithashtu njė njeriu, qė, kur po nisej pėr njė udhėtim, i thirri shėrbėtorėt e tij dhe u besoi pasuritė e veta.

15

Njėrit i dha pesė talenta, tjetrit dy dhe njė tjetri njė; secilit sipas zotėsisė sė tij; dhe u nis fill.

16

Tani ai qė kishte marrė tė pesė talentat shkoi, dhe bėri tregti me to dhe fitoi pesė tė tjerė.

17

Po ashtu edhe ai qė kishte marrė dy talenta fitoi edhe dy tė tjerė.

18

Por kurse ai qė kishte marrė njė, shkoi, hapi njė gropė nė dhe dhe e fshehu denarin e zotit tė vet.

19

Tani mbas njė kohe tė gjatė, u kthye zoti i atyre shėrbėtorėve dhe i bėri llogaritė me ta.

20

Dhe ai qė kishte marrė tė pesė talentat doli pėrpara dhe i paraqiti pesė tė tjerė, duke thėnė: "Zot, ti mė besove pesė talenta; ja, me ato unė fitova pesė talenta tė tjerė".

21

Dhe i zoti i tha: "Tė lumtė, shėrbėtor i mirė dhe besnik; ti u tregove besnik nė gjėra tė vogla, unė do tė tė vė mbi shumė gjėra; hyr nė gėzimin e zotit tėnd".

22

Pastaj erdhi edhe ai qė kishte marrė tė dy talenta dhe tha: "Zot, ti mė besove dy talenta; ja, me ato unė fitova dy talenta tė tjerė".

23

Dhe zoti i tij i tha: "Tė lumtė, shėrbėtor i mirė dhe besnik; ti u tregove besnik nė gjėra tė vogla; unė do tė tė vė mbi shumė gjėra; hyr nė gėzimin e zotit tėnd".

24

Nė fund erdhi edhe ai qė kishte marrė vetėm njė talent dhe tha: "Zot, unė e dija se je njeri i ashpėr, qė korr atje ku nuk ke mbjellė dhe vjel ku nuk ke shpėrndarė,

25

prandaj pata frikė dhe shkova dhe e fsheha talentin tėnd nėn tokė; ja, unė po ta kthej".

26

Dhe i zoti duke i pėrgjigjur i tha: "Shėrbėtor i mbrapshtė dhe pėrtac, ti e dije se unė korr atje ku nuk kam mbjellė dhe vjel aty ku nuk kam shpėrndarė;

27

Ti duhet t`ia kishe besuar denarin tim bankierėve dhe kėshtu, nė kthimin tim, do ta kisha marrė me interes.

28

Prandaj ia hiqni kėtij talentin dhe ia jepni atij qė ka dhjetė talenta.

29

Sepse atij qė ka do t`i jepet edhe mė e do tė ketė me bollėk tė madh, por atij qė nuk ka, do t`i merret edhe ajo qė ka.

30

Dhe flakeni nė errėsirėn e jashtme kėtė shėrbėtor tė pavlefshėm. Atje do tė jetė e qara dhe kėrcėllim dhėmbėsh"``.

31

``Dhe kur tė vijė Biri i njeriut nė lavdinė e tij, bashkė me tė gjithė engjėjt e shenjtė, atėherė do tė ulet mbi fronin e lavdisė sė vet.

32

Dhe tė gjithė kombet do tė mblidhen para tij; dhe ai do ta ndajė njėrin nga tjetri ashtu si i ndan bariu delet nga cjeptė.

33

Dhe delet do t`i vėrė nė tė djathtėn e tij dhe cjeptė nė tė majtėn.

34

Atėherė Mbreti do t`u thotė atyre qė do tė jenė nė tė djathtėn e tij: "Ejani, tė bekuar tė Atit tim; merrni nė trashėgim mbretėrinė qė u bė gati pėr ju qė nga krijimi i botės.

35

Sepse pata uri dhe mė dhatė pėr tė ngrėnė, pata etje dhe mė dhatė pėr tė pirė; isha i huaj dhe mė pritėt,

36

isha i zhveshur dhe mė veshėt, isha i sėmurė dhe ju mė vizitonit, isha nė burg dhe erdhėt tek unė".

37

Atėherė tė drejtėt do t`i pėrgjigjen duke thėnė: "Zot, kur tė pamė tė uritur dhe tė dhamė pėr tė ngrėnė; ose tė etur dhe tė dhamė pėr tė pirė?

38

Dhe kur tė pamė tė huaj dhe tė pritėm ose tė zhveshur dhe tė veshėm?

39

Dhe kur tė pamė tė lėnguar ose nė burg dhe erdhėm te ti?".

40

Dhe Mbreti duke iu pėrgjigjur do t`u thotė: "Nė tė vėrt etė po ju them: sa herė ia keni bėrė kėtė ndonjėrit prej kėtyre vėllezėrve tė mi mė tė vegjėl, kėtė ma bėtė mua.

41

Pastaj ai do t`u thotė edhe atyre qė do tė jenė nė tė majtė: "Largohuni nga unė, tė mallkuar, nė zjarr tė pėrjetshėm, tė pėrgatitur pėr djallin dhe engjėjt e tij.

42

Sepse pata uri dhe nuk mė dhatė pėr tė ngrėnė, pata etje dhe nuk mė dhatė pėr tė pirė,

43

isha i huaj dhe nuk mė pritėt, i zhveshur dhe nuk mė veshėt, i sėmurė dhe nė burg dhe nuk erdhėt tė mė shihni".

44

Atėherė edhe ata do t`i pėrgjigjen duke thėnė: "Zot, kur tė pamė tė uritur ose tė etur, ose tė huaj, ose tė zhveshur, ose tė lėngatė ose nė burg dhe nuk tė shėrbyem?".

45

Atėherė ai do t`u pėrgjigjet atyre duke thėnė: "Nė tė vėrtetė ju them: sa herė nuk ia keni bėrė kėtė ndonjėrit prej kėtyre mė tė vegjėlve, kėtė nuk ma bėtė as edhe mua".

46

Dhe ata do tė shkojnė nė mundim tė pėrjetshėm, dhe tė drejtėt nė jetėn e pėrjetshme``.

Mateu 26