Bibla Shqip

Mateu 26

Mateu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 27

1

Kur erdhi mėngjesi, tė gjithė krerėt e priftėrinjve dhe pleqtė e popullit bėnin kėshill kundėr Jezusit pėr ta vrarė.

2

Dhe, mbasi e lidhėn, e ēuan dhe e dorėzuan nė duart e Ponc Pilatit, guvernatorit.

3

Atėherė Juda, qė e kishte tradhtuar, kur pa se e dėnuan Jezusin, u pendua dhe ua ktheu krerėve tė priftėrinjve dhe pleqve tė tridhjetė siklat prej argjendi,

4

duke thėnė: ``Mėkatova duke tradhtuar gjakun e pafaj``. Por ata thanė: ``Po ne ē`na duhet? Punė pėr ty!``.

5

Dhe ai, mbasi i hodhi siklat prej argjendi nė tempull, u largua dhe shkoi e u var nė litar.

6

Por krerėt e priftėrinjve i mblodhėn kėta denarė dhe thanė: ``Nuk ėshtė e ligjshme t`i vėmė nė thesarin e tempullit, sepse ėshtė ēmim gjaku``.

7

Dhe, mbasi bėnin kėshill, me kėtė denar blenė arėn e poēarit pėr varreza tė tė huajve.

8

Prandaj kėtė arė e quajtėn deri ditėn e sotme: "Ara e gjakut".

9

Atėherė u pėrmbush ē`ishte thėnė nga profeti Jeremia qė thotė: ``Dhe i morėn tė tridhjetė monedhat prej argjendi, ēmimin e atij qė e ēmuan, siē kishin ēmuar bijtė e Izraelit;

10

dhe i shpenzuan pėr arėn e poēarit, ashtu si mė urdhėroi Zoti``.

11

Dhe Jezusi qėndroi para guvernatorit; dhe qeveritari e pyeti duke thėnė: ``A je ti mbreti i Judenjve?``. Dhe Jezusi i tha: ``Ti po thua!``.

12

Pastaj krerėt e priftėrinjve dhe pleqtė e akuzuan, por ai nuk u pėrgjigjej fare.

13

Atėherė Pilati i tha: ``A nuk po dėgjon sa gjėra po dėshmojnė kundėr teje?``.

14

Por ai nuk iu pėrgjigj nė asnjė fjalė, kėshtu qė guvernatori u ēudit shumė.

15

Tani me rastin e festave guvernatori e kishte zakon t`i lironte popullit njė tė burgosur, atė qė populli kėrkonte.

16

Kishin nė ato kohė njė tė burgosur me nam, me emėr Baraba.

17

Kur u mblodhėn njerėzit, Pilati i pyeti ata: ``Kė doni t`ju liroj, Barabėn apo Jezusin, qė quhet Krisht?``.

18

Sepse ai e dinte mirė se atė ia kishin dorėzuar nga smira.

19

Dhe ndėrsa ai po rrinte nė gjykatė, gruaja e tij i ēoi fjalė: ``Mos u pėrziej aspak me ēėshtjen e atij tė drejti, sepse sot kam vuajtur shumė nė ėndėrr pėr shkak tė tij``.

20

Por krerėt e priftėrinjve dhe pleqtė ia mbushėn mendjan turmės qė tė kėrkonte Barabėn, dhe Jezusi tė vritej.

21

Dhe guvernatori duke vazhduar u tha atyre: ``Cilin nga tė dy doni qė t`ju liroj?``. Ata thanė: ``Barabėn!``.

22

Pilati u tha atyre: ``Ē`tė bėj, pra, me Jezusin, qė quhet Krisht?``. Tė gjithė i thanė: ``Tė kryqėzohet!``.

23

Por guvernatori tha: ``Po ē`tė keqe ka bėrė?``. Mirėpo ata po bėrtisnin edhe mė fort: ``Tė kryqėzohet!``.

24

Atėherė Pilati, duke parė se nuk po arrinte gjė, madje se trazimi po shtohej gjithnjė e mė shumė, mori ujė dhe i lau duart para turmės, duke thėnė: ``Unė jam i pafaj pėr gjakun e kėtij tė drejti; mendojeni ju``.

25

Dhe gjithė populli duke u pėrgjigjur tha: ``Le tė jetė gjaku i tij mbi ne dhe mbi fėmijėt tanė!``.

26

Atėherė ai ua liroi atyre Barabėn; dhe mbasi e fshikulloi Jezusin, ua dorėzoi, qė tė kryqėzohet.

27

Atėherė ushtarėt e guvernatorit, mbasi e ēuan Jezusin nė pretoriumin e guvernatorit, mblodhėn rreth tij gjithė kohortėn.

28

Dhe, pasi e zhveshėn, i hodhėn mbi trup njė mantel tė kuq.

29

Dhe i thurėn njė kurorė me ferra, ia vunė mbi krye dhe i dhanė njė kallam nė dorėn e djathtė; dhe, duke u gjunjėzuar pėrpara tij, e pėrqeshnin duke thėnė: ``Tungjatjeta, o mbret i Judenjve!``.

30

Pastaj e pėshtynė, ia morėn kallamin dhe me tė i binin nė kokė.

31

Dhe, mbasi e pėrqeshėn, ia hoqėn mantelin dhe e veshėn me rrobat e tij; dhe e ēuan pėr ta kryqėzuar.

32

Dhe duke dalė, takuan njė njeri nga Kirena, qė quhej Simon, tė cilin e detyruan ta mbartė kryqin e Jezusit.

33

Dhe, kur arritėn nė vendin qė quhej Golgota, domethėnė "Vendi i kafkės",

34

i dhanė tė pijė uthull tė pėrzier me vrer; por ai, mbasi e provoi, nuk deshi ta pinte.

35

Mbasi e kryqėzuan, i ndanė me short rrobat e tij, qė tė pėrmbushej ē`ishte thėnė nga profeti: ``I ndanė ndėrmjet tyre rrobat e mia dhe hodhėn short mbi tunikėn time``.

36

Pastaj u ulėn dhe e ruanin.

37

Pėrmbi krye tė tij, i vunė gjithashtu motivacionin e shkruar tė dėnimit tė tij: ``KY ÉSHTÉ JEZUSI, MBRETI I JUDENJVE``.

38

Atėhere u kryqėzuan bashkė me tė dy cuba, njeri nė tė djathtėn dhe tjetri nė tė majtėn.

39

Dhe ata qė kalonin andej e fyenin duke tundur kokėn,

40

dhe duke thėnė: ``Ti qė e shkatėrron tempullin dhe e rindėrton pėr tri ditė, shpėto vetveten; nė qoftė se je Biri i Perėndisė, zbrit nga kryqi!``.

41

Po ashtu, edhe krerėt e priftėrinjve, bashkė me skribėt dhe me pleqtė, duke e tallur, i thonin:

42

``Ai i shpėtoi tė tjerėt dhe nuk mund tė shpėtojė vetveten; nė qoftė se ėshtė mbreti i Izraelit, le tė zbresė tani nga kryqi dhe ne do tė besojmė nė tė;

43

ai ka besuar nė Perėndinė; le ta lirojė tani nė qoftė se e do me tė vėrtetė, sepse ka thėnė: "Unė jam Biri i Perėndisė"``.

44

Po ashtu e fyenin edhe cubat qė ishin kryqėzuar me tė.

45

Qė nga ora gjashtė deri nė orėn nėntė errėsira e mbuloi gjithė vendin.

46

Rreth orės nėntė, Jezusi briti me zė tė lartė duke thėnė: ``Eli, Eli, lama sabaktani?``. Domethėnė: ``Perėndia im, Perėndia im, pėrse mė ke braktisur?``.

47

Dhe disa nga tė pranishmit, kur e dėgjuan, thanė: ``Ky po thėrret Elian``.

48

Dhe nė atė ēast njė nga ata vrapoi, mori njė sfungjer, e zhyti nė uthull dhe, mbasi e vuri nė majė tė njė kallami, ia dha pėr ta pirė.

49

Por tė tjerėt thonin: ``Lėre, tė shohim nė se do tė vijė Elia pėr ta shpėtuar``.

50

Dhe Jezusi bėrtiti edhe njė herė me zė tė lartė dhe dha frymė.

51

Dhe ja, veli i tempullit u shqye nė dy pjesė, nga maja e deri nė fund; toka u drodh dhe shkėmbinjtė u ēanė;

52

varret u hapėn dhe shumė trupa tė tė shenjtėve qė flinin u ringjallėn;

53

dhe, tė dalė nga varret mbas ringjalljes sė Jezusit, hynė nė qytetin e shenjtė dhe iu shfaqėn shumėkujt.

54

Tani centurioni dhe ata qė bashkė me tė ruanin Jezusin, kur panė tėrmetin dhe ngjarjet e tjera, u trembėn shumė dhe thanė: ``Me tė vėrtetė ky ishte Biri i Perėndisė!``.

55

Ishin aty edhe shumė gra qė vėrenin nga larg; ato e kishin ndjekur Jezusin qė nga Galilea pėr t`i shėrbyer;

56

midis tyre ishte Maria Magdalena, Maria, nėna e Jakobit dhe e Ioseut; dhe nėna e bijve tė Zebedeut.

57

Edhe si u ngrys, erdhi njė njeri i pasur nga Arimatea, me emėr Jozef, i cili ishte edhe vet dishepull i Jezusit.

58

Ai shkoi te Pilati dhe i kėrkoi trupin e Jezusit. Atėherė Pilati dha urdhėr qė t`ia dorėzonin trupin.

59

Dhe Jozefi, mbasi e mori trupin, e mbėshtolli me njė pėlhurė tė pastėr,

60

dhe e vendosi nė varrin e vet tė ri, qė ai kishte hapur nė shkėmb; pastaj rrokullisi njė gur tė madh nė hyrje tė varrit dhe u largua.

61

Dhe Maria Magdalena dhe Maria tjetėr rrinin aty, ulur pėrballė varrit.

62

Dhe tė nesėrmen, qė ishte mbas ditės sė Pėrgatitjes, krerėt e priftėrinjve dhe farisenjtė u mblodhėn te Pilati,

63

duke thėnė: ``Zot, na ra nė mend se ai mashtruesi, sa ishte gjallė, tha: "Pas tri ditėsh unė do tė ringjallem".

64

Prandaj urdhėro qė varri tė ruhet mirė deri nė ditėn e tretė, se mos vijnė dishepujt e tij natėn e ta vjedhin trupin dhe pastaj t`i thonė popullit: "U ringjall sė vdekuri"; kėshtu mashtrimi i fundit do tė ishte mė i keq se i pari``.

65

Por Pilati u tha atyre: ``Rojen e keni; shkoni dhe e siguroni varrin, si t`ju duket mė mirė``.

66

Dhe ata, pra, shkuan dhe e siguruan varrin dhe, pėrveē rojės, vulosėn gurin.

Mateu 28