Bibla Shqip

Mateu 27

Mateu

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 28

1

Tani nė fund tė sė shtunave, kur po zbardhte dita e parė e javės, Maria Magdalena dhe Maria tjetėr shkuan pėr tė parė varrin.

2

Dhe ja, ra njė tėrmet i madh, sepse njė engjėll i Zotit zbriti nga qielli, erdhi dhe e rrokullisi gurin nga hyrja e varrit dhe u ul mbi tė.

3

Pamja e tij ishte si vetėtima dhe veshja e tij e bardhė si bora.

4

Dhe nga frika e tij, rojet u drodhėn dhe mbetėn si tė vdekur;

5

por engjėlli, duke iu drejtuar grave, u tha atyre: ``Mos kini frikė, sepse unė e di se ju kėrkoni Jezusin, qė u kryqėzua.

6

Ai nuk ėshtė kėtu, sepse u ringjall, sikurse kishte thėnė; ejani, shikoni vendin ku qe vėnė Zoti.

7

Shkoni shpejt t`u thoni dishepujve tė tij se ai u ringjall sė vdekuri; dhe ja, po shkon pėrpara jush nė Galile; atje do ta shihni; ja, jua thashė``.

8

Ato, pra, u larguan me tė shpejtė nga varri me frikė dhe me gėzim tė madh; dhe rendėn ta ēojnė lajmin te dishepujt e tij.

9

Dhe, ndėrsa po shkonin pėr t`u thėnė dishepujve, ja Jezusi u doli pėrpara dhe tha: ``Tungjatjeta!``. Atėherė ato u afruan, i rrokėn kėmbėt dhe e adhuruan.

10

Atėherė Jezusi u tha atyre: ``Mos kini frikė, shkoni tė lajmėroni vėllezėrit e mi qė tė shkojnė nė Galile dhe atje do tė mė shohin``.

11

Ndėrsa ato po shkonin, ja qė disa nga rojtarėt arritėn nė qytet dhe u raportuan krerėve tė priftėrinjve tė gjitha ato qė kishin ndodhur.

12

Atėherė kėta bėnė kėshill me pleqtė dhe vendosėn t`u japin ushtarėve njė shumė tė madhe denarėsh,

13

duke u thėnė atyre: ``Thoni: Dishepujt e tij erdhėn natėn dhe e vodhėn, ndėrsa ne po flinim.

14

Dhe nė qoftė se kjo i shkon nė vesh guvernatorit, ne do ta bindim dhe do tė bėjmė nė mėnyrė qė ju tė mos kini merak``.

15

Dhe ata i morėn denarėt dhe bėnė ashtu si i kishin mėsuar, dhe kjo e thėnė u pėrhap ndėr Judenjtė deri ditėn e sotme.

16

Pastaj tė njėmbėdhjetė dishepujt shkuan nė Galile, nė atė mal qė u kishte caktuar Jezusi

17

dhe, kur e panė, e adhuruan; por disa dyshuan.

18

Pastaj Jezusi u afrua dhe u foli atyre duke thėnė: ``Mua mė ėshtė dhėnė ēdo pushtet nė qiell e nė tokė.

19

Shkoni, pra, dhe bėni dishepuj nga tė gjithė popujt duke i pagėzuar nė emėr tė Atit e tė Birit e tė Frymės sė Shenjtė,

20

dhe duke i mėsuar tė zbatojnė tė gjitha gjėrat qė unė ju kam urdhėruar. Dhe ja, unė jam me ju gjithė ditėt, deri nė mbarim tė botės. Amen``.

Marku 1