Bibla Shqip

Marku 2

Marku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Pastaj ai hyri pėrsėri nė sinagogė dhe aty ishte njė njeri qė kishte njė dorė tė tharė.

2

Dhe ata po e ruanin nė se do ta shėronte nė ditėn e sė shtunės, qė pastaj ta paditnin.

3

Dhe ai i tha njeriut qė e kishte dorėn tė tharė: ``Ēohu nė mes tė tė gjithėve!``.

4

Dhe u tha atyre: ``A ėshtė e lejueshme ditėn e sė shtunės tė bėsh tė mirė apo tė keqe, tė shpėtosh njė jetė apo ta vrasėsh?``. Por ata heshtnin.

5

Atėherė ai, si i shikoi rreth e qark me zemėrim, i hidhėruar pėr ngurtėsinė e zemrės sė tyre, i tha atij njeriu: ``Shtrije dorėn tėnde!``. Ai e shtriu, dhe dora e tij u shėndosh pėrsėri si tjetra.

6

Dhe farisenjtė dolėn jashtė e menjėherė bėnin kėshill bashkė me herodianėt kundėr tij, se si ta vrasin.

7

Por Jezusi me dishepujt e vet u tėrhoq drejt detit; dhe njė turmė e madhe nga Galilea i ndoqi; edhe nga Judea;

8

dhe nga Jeruzalemi, nga Idumea, nga pėrtej Jordanit; gjithashtu njė turmė e madhe nga rrethinat Etiros dhe tė Sidonit, kur dėgjoi gjėrat e medha qė ai bėnte, erdhi tek ai.

9

Atėherė ai u tha dishepujve tė tij tė kenė gjithnjė gati njė barkė, qė populli mos e shtynte.

10

Sepse ai kishte shėruar shumė veta, tė gjithė qė kishin sėmundje dyndeshin rreth tij qė ta preknin.

11

Dhe frymėrat e ndyrė, kur e shihnin, binin pėrmbys para tij dhe bėrtitnin, duke thėnė: ``Ti je Biri i Perėndisė!``.

12

Por ai i qortoi rreptėsisht qė tė mos thonin se kush ishte ai.

13

Pastaj ai u ngjit nė mal dhe thirri pranė vetes ata qė deshi. Dhe ata erdhėn tek ai.

14

Dhe ai i caktoi dymbėdhjetė qė tė rrinin me tė dhe qė mund t`i dėrgonte tė predikojnė,

15

dhe tė kishin pushtet tė shėronin sėmundjet dhe tė dėbonin demonėt.

16

Ata ishin: Simoni, tė cilit ia vuri emrin Pjetėr;

17

Jakobi, bir i Zebedeut, dhe Gjoni, vė-llai i Jakobit, tė cilave ua vuri emrin Boanerges, qė do tė thotė: "Bij tė bubullimės";

18

Andrea, Filipi, Bartolomeu, Mateu, Thomai, Jakobi i Alfeut, Tadeu, Simon Kananeasi,

19

dhe Juda Iskarioti, i cili mė pas e tradhėtoi.

20

Pastaj hynė nė njė shtėpi. Dhe u mblodh pėrsėri njė turmė aq e madhe, sa qė as bukė s`mund tė hanin.

21

Dhe kur tė afėrmit e tij e morėn vesh, shkuan ta marrin atė, sepse flitej: ``Nuk ėshtė nė vete``.

22

Kurse skribėt, qė kishin zbritur nga Jeruzalemi, thoshnin: ``Ai e ka Beelzebubin dhe i dėbon demonėt me princin e demonėve``.

23

Por ai i thirri pranė vetes dhe u foli me anė tė shėmbėlltyrave: ``Si mund Satanai tė dėbojė Satananė?

24

Nė qoftė se njė mbretėri ėshtė pėrēarė kundėr vetvetes, ajo mbretėri nuk mund tė qėndrojė.

25

Dhe nė qoftė se njė shtėpi pėrēahet kundėr vetvetes, ajo shtėpi nuk mund tė qėndrojė.

26

Kėshtu, nė se Satanai ngrihet kundėr vetvetes dhe ėshtė pėrēarė, nuk mbahet dot, por i erdhi fundi!

27

Askush nuk mund tė hyjė nė shtėpinė e njeriut tė fortė dhe t`ia grabitė pasuritė e tij, pa e lidhur mė parė njeriun e fortė; vetėm atėherė mund t`ia plaēkitė shtėpinė.

28

Nė tė vėrtetė po ju them se bijve tė njerėzve do t`u falet ēfarėdo mėkat dhe ēdo blasfemi qė do tė thonė;

29

po pėr atė qė do tė blasfemojė kundėr Frymės sė Shenjtė nuk do tė ketė falje pėrjetė; ai ėshtė fajtor pėr dėnim tė pėrjetshėm``.

30

Sepse ata thoshnin: ``Ai ka njė frymė tė ndyrė!``.

31

Ndėrkaq erdhėn vėllezėrit e tij dhe e ėma dhe, si ndaluan pėrjashta, dėrguan ta thėrrasin.

32

Turma ishte ulur pėrreth tij; dhe i thanė: ``Ja, nėna jote dhe vėllezėrit e tu janė pėrjashta dhe po tė kėrkojnė``.

33

Por ai u pėrgjigj atyre duke thėnė: ``Kush ėshtė nėna ime, ose vėllezėrit e mi?``.

34

Pastaj duke vėshtruar rreth e qark mbi ata qė ishin ulur rreth tij, tha: ``Ja nėna ime dhe vėllezėrit e mi!

35

Sepse kushdo qė bėn vullnetin e Perėndisė, ai ėshtė vėllai im, motra ime dhe nėna!``.

Marku 4