Bibla Shqip

Marku 4

Marku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 5

1

Kėshtu arritėn nė bregun tjetėr tė detit, nė krahinėn e Gadarenasve.

2

Dhe, sapo Jezusi zbriti nga barka, menjėherė i doli pėrpara nga varrezat njė njeri i pushtuar nga njė frymė e ndyrė,

3

i cili banonte nė varreza dhe kurrkush s`kishte mundur ta lidhė, qoftė edhe me zinxhirė.

4

Shpesh herė, pra, e kishin lidhur me pranga e zinxhirė; por ai gjithnjė i thyente zinxhirėt dhe i kėpuste prangat; dhe kurrkush nuk e kishte bėrė dot zap.

5

Vazhdimisht, natėn dhe ditėn, nėpėr varre e mbi male, shkonte duke bėrtitur dhe duke e rrahur veten me gurė.

6

Tani kur e pa Jezusin prej sė largu, ai u turr dhe ra pėrmbys pėrpara tij,

7

dhe me njė britmė tė madhe tha: ``Ē`ka ndėrmjet mes nesh dhe teje, o Jezus, Bir i Perėndisė tė shumė tė lartit? Unė tė pėrgjėrohem nė emrin e Perėndisė, mos mė mundo!;``.

8

Sepse ai i kishte thėnė: ``Frymė e ndyrė, dil prej kėtij njeriu!``.

9

Atėhere Jezusi e pyeti: ``Cili ėshtė emri yt?``. Dhe ai u pėrgjigj duke thėnė: ``Unė quhėm Legjion, sepse jemi shumė``.

10

Dhe i lutej me tė madhe qė ai tė mos i pėrzinte nga ajo krahinė.

11

Tani aty ishte, nė brinjė tė malit, njė tufė e madhe derrash qė kulloste.

12

Atėhere gjithė demonėt e lutėn duke thėnė: ``Na dėrgo nė derrat, qė tė hymė nė ta``.

13

Dhe Jezusi menjėherė u lejoi atyre; atėherė frymėrat e ndyra mbasi dolėn, hynė nė derrat dhe tufa u hodh poshtė nga gremina nė det; ishin afėrsisht dymijė krerė, dhe u mbytėn nė det.

14

Atėherė ata qė i kullotnin derrat ikėn dhe e pėrhapėn lajmin nė qytet e nėpėr fshatra; dhe njerėzit erdhėn pėr tė parė ēfarė kishte ndodhur.

15

Kur erdhėn te Jezusi, panė tė idemonizuarin ulur, tė veshur dhe me mendje nė rregull, atė qė ishte idemonizuar nga Legjoni, dhe kishin frikė.

16

Dhe ata qė e kishin parė ngjarjen u treguan atyre se ēfarė i kishte ngjarė tė idemonizuarit dhe ēėshtjen e derrave.

17

Atėhere ata filluan t`i luten Jezusit qė tė largohej nga krahina e tyre.

18

Kur ai po hynte nė barkė, ai qė kishte qenė i idemonizuar i lutej qė tė mund tė rrinte me tė;

19

por Jezusi nuk e lejoj, madje i tha: ``Shko nė shtėpinė tėnde, te tė tut dhe u trego atyre ēfarė gjėrash tė medha bėri Zoti dhe si pati mėshirė pėr ty``.

20

Dhe ai shkoi dhe nisi tė predikojė nėpėr Dekapolis pėr tė gjitha ato qė i kishte bėrė Jezusi; tė gjithė u mrrekulluan.

21

Dhe kur Jezusi kaloj pėrsėri nė bregun tjetėr me barkė, njė turmė e madhe u mblodh rreth tij; dhe ai qėndroj nė breg tė detit.

22

Atėhere erdhi njė nga krerėt e sinagogės, me emėr Jair, qė, kur e pa, i ra ndėr kėmbė,

23

dhe ju lut me tė madhe duke thėnė: ``Ime bijė ėshtė duke dhėnė shpirt; eja, vėri duart mbi tė qė tė shėrohet dhe tė jetojė!``.

24

Dhe ai shkoi me tė. Njė turmė e madhe e ndiqte dhe shtyhej rreth tij.

25

Tani njė grua qė kishte njė fluks gjaku qė prej dymbėdhjetė vjetėsh

26

dhe kishte vuajtur shumė nga ana e mjekėve tė ndryshėm duke shpenzuar gjithė pasurinė e vet pa kurrfarė dobie, madje duke u bėrė mė keq,

27

kur dėgjoi tė flitej pėr Jezusin, u fut nė turmė dhe pas shpinės preku rrobėn e Jezusit,

28

sepse thoshte: ``Nėse vetėm ia prek rroben e tij, do tė shėrohem``.

29

Dhe menjėherė rrjedha e gjakut iu ndal dhe ajo ndjeu nė trupin e vet se u shėrua nga ajo sėmundje.

30

Por menjėherė Jezusi, duke e ndjerė nė vete qė njė fuqi kishte dalė prej tij, u kthye midis turmės, tha: ``Kush m`i preku rrobat?

31

Dhe dishepujt e vet i thanė: ``A nuk po e sheh qė turma po tė shtyhet nga tė gjitha anėt dhe ti thua: ``Kush mė preku?``.

32

Por ai vėshtronte rreth e qark pėr tė parė atė qė bėri kėtė.

33

Atėhere gruaja, plot frikė e duke u dridhur, duke ditur se ē`i kishte ndodhur, erdhi dhe i ra ndėr kėmbė dhe i tha gjithė tė vėrtetėn.

34

Dhe ai i tha: ``Bijė, besimi yt tė shėroi; shko nė paqe dhe ji e shėruar nga sėmundja jote!``.

35

Ndėrsa Jezusi ende po fliste, erdhėn disa nga shtėpia e kryetarit tė sinagogės duke thėnė: ``Jote bijė ka vdekur; pse e bezdis akoma Mėsuesin?``.

36

Por Jezusi, sapo dėgjoi ē`u tha, i tha kryetarit tė sinagogės: ``Mos ki frikė, vetėm ki besim!``.

37

Dhe nuk lejoi qė ta ndiqte kurrkush tjetėr, pėrveē Pjetrit, Jakobit, dhe Gjonit, vėllait tė Jakobit.

38

Dhe mbasi arriti nė shtėpinė e kryetarit tė sinagogės, pa njė rrėmujė tė madhe dhe njerėz qė qanin dhe ulėrinin me tė madhe.

39

Hyri dhe u tha atyre: ``Pse bėrtitni e qani? Vajza nuk ka vdekur, por fle``.

40

Dhe ata e pėrqeshėn, por ai, mbasi i nxori jashtė tė gjithė, mori me vete atin dhe nėnėn e vajzės dhe ata qė qenė me atė, dhe hyri atje ku dergjej vajza.

41

E mori, pra, pėr dore vajzėn dhe i tha: ``Talitha kumi``, qė e pėrkthyer do tė thotė: ``Vajzė, ty po tė them: Ēohu!``.

42

Dhe menjėherė vajza u ngrit dhe filloi tė ecė. Ajo ishte nė fakt dymbėdhjetė vjeēe. Dhe ata u habitėn me habi tė madhe.

43

Por ai urdhėroi rreptėsisht qė askush tė mos e marrė vesh; pastaj urdhėroi qė t`i japin vajzės tė hajė.

Marku 6