Bibla Shqip

Marku 6

Marku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

Atėherė rreth tij u mblodhėn farisenjtė dhe disa skribė qė kishin ardhur nga Jeruzalemi.

2

Ata vunė re se disa nga dishepujt e tij po hanin bukė me duar tė papastra, domethėnė tė palara, dhe i paditėn.

3

Nė fakt farisenjtė dhe tė gjithė Judenjtė nuk hanė pa i larė mė parė me shumė kujdes duart, duke iu pėrmbajtur traditės sė pleqve;

4

dhe, kur kthehen nga tregu, nuk hanė pa u pastruar mė parė. Ka shumė gjėra tė tjera qė ata duhet tė respektojnė pėr shkak tė traditės: larjen e kupave, tė brokave, tė enėve prej bakri dhe tė shtretėrve.

5

Pastaj farisenjtė dhe skribėt e pyetėn: ``Pėrse dishepujt e tu nuk sillen sipas traditės sė pleqve, por hanė bukė pa i larė duart?``.

6

Por ai duke u pėrgjigjur u tha atyre: ``Mirė profetizoi Isaia pėr ju, hipokritė, siē ėshtė shkruar: "Ky popull me buzė mė nderon, por zemra e tyre rri larg meje.

7

Por kot mė bėjnė njė kult, duke mėsuar doktrina, tė cilat janė porosi nga njerėzit".

8

Duke lėnė pas dore, pra, urdhėrimin e Perėndisė, ju i pėrmbaheni traditės sė njerėzve: larje brokash dhe kupash; dhe bėni shumė gjėra tė tjera tė ngjashme``.

9

U tha atyre akoma: ``Ju jeni tė shkathėt pėr tė anuluar urdhėrimin e Perėndisė, pėr tė zbatuar traditėn tuaj.

10

E nė fakt Moisiu tha: "Ndero atin tėnd dhe nėnėn tėnde", dhe: "Ai qė mallkon atin ose nėnėn, tė dėnohet me vdekje".

11

Por ju thoni: "Nė qoftė se dikush i thotė atit tė vet ose nėnės sė vet: Gjithēka qė mund tė bėjė pėr ty ėshtė kurban, domethėnė njė ofertė Perėndisė",

12

nuk e lejoni atė tė bėjė asgjė pėr atin e vet ose pėr nėnėn e vet,

13

duke e anuluar kėshtu fjalėn e Perėndisė me traditėn tuaj, qė ju e keni trashėguar. Dhe ju po bėni shumė gjėra tė tjera tė ngjashme``.

14

Pastaj thirri gjithė turmėn rreth vetes dhe i tha: ``Mė dėgjoni tė gjithė dhe kuptoni:

15

Nuk ka asgjė jashtė njeriut qė, duke hyrė nė tė, mund ta ndotė atė; pėrkundrazi janė ato gjėra qė dalin prej tij qė e ndotin.

16

Kush ka veshė pėr tė dėgjuar, le tė dėgjojė!

17

Mė pas, kur ai u kthye nė shtėpi, larg turmės, dishepujt e vet e pyetėn pėr kuptimin e shėmbėlltyrės.

18

Dhe ai u tha atyre: ``Edhe ju qėnkeni kaq tė pamend? A nuk e kuptoni se ēdo gjė qė nga jashtė hyn te njeriu nuk mund ta ndotė,

19

sepse nuk i hyn nė zemėr, por nė bark, dhe pastaj jashtėqitet nė gjiriz?``. Duke folur kėshtu, ai i deklaroi tė pastra tė gjitha ushqimet.

20

Tha akoma: ``Ajo qė del nga njeriu, e bėn atė tė ndotur.

21

Sepse nga brenda, domethėnė nga zemra e njeriut, dalin mendimet e mbrapshta, shkeljet e kurorės, kurvėrimi, vrasjet,

22

vjedhjet, lakmitė, ligėsitė, mashtrimet, pafytyrėsia, smira, blasfemia, kryelartėsia, budallallėku.

23

Tė gjitha kėto tė mbrapshta dalin nga brenda dhe e ndotin njeriut``.

24

Pastaj u nis qė andej dhe shkoi nė krahinėn e Tiros dhe tė Sidonit; hyri nė njė shtėpi dhe donte qė askush tė mos e dinte, por nuk mundi tė qėndrojė i fshehur.

25

Nė fakt njė grua, vajza e sė cilės kishte njė frymė e ndyrė, duke dėgjuar pėr Jezusin, erdhi dhe u hodh para kėmbėve tė tij.

26

Tani ajo grua ishte greke, me prejardhje sirofenikase; dhe iu lut qė ta dėbonte demonin nga e bija;

27

por Jezusi i tha: ``Lėri mė parė fėmijėt tė ngopen, sepse nuk ėshtė mirė tė merret buka e fėmijėve e t`u hidhet kėlyshėve tė qenve``.

28

Por ajo u pėrgjigj dhe i tha: ``Mirė po flet, o Zot, por edhe kėlyshėt nėn tryezė hanė thėrimet e fėmijėve!``

29

Atėherė ai i tha: ``Pėr kėtė fjalėn tėnde, shko; demoni doli nga vajza jote!``.

30

Dhe ajo, kur u kthye nė shtėpinė e vet, e gjeti tė bijėn nė shtrat, dhe demoni i kishte dalė.

31

Mbasi u nis pėrsėri nga krahina e Tiros dhe e Sidonit, Jezusi arriti te deti i Galilesė, nė mes tė krahinės sė Dekapolit.

32

Dhe i paraqitėn njė tė shurdhėt qė mezi fliste, dhe iu lutėn t`i vėrė duart mbi tė.

33

Si e mori veēmas, larg turmės, ia shtiu gishtrinjtė nė vesh dhe mbasi e pėshtyu ia preku gjuhėn.

34

Pastaj i drejtoi sytė nga qielli, psherėtiu dhe i tha: ``Effatha``, qė do tė thotė: ``Hapu!``.

35

Dhe menjėherė iu hapėn veshėt, iu zgjidh nyja e gjuhės dhe foli rrjedhshėm.

36

Dhe Jezusi i urdhėroi ata qė tė mos i tregojnė askujt; por sa mė tepėr ua ndalonte, aq mė tepėr ata e pėrhapnin.

37

Dhe, tė habitur shumė, thonin: ``Ai ēdo gjė e ka bėrė mirė: ai i bėn qė tė shurdhėt tė dėgjojnė dhe memecėt tė flasin!``.

Marku 8