Bibla Shqip

Marku 10

Marku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 11

1

Tani kur iu afruan Jeruzalemit, drejt Betfage dhe Betania, afėr malit tė Ullinjve, Jezusi dėrgoi dy nga dishepujt e vet,

2

duke u thėnė: ``Shkoni nė fshatin pėrballė dhe, posa tė hyni aty, do tė gjeni njė kėrriē tė lidhur, mbi tė cilin akoma nuk ka hipur askush; zgjidheni dhe ma sillni.

3

Dhe nė se ndokush iu thotė: "Pse po veproni kėshtu?", pėrgjigjuni: "I duhet Zotit. Ai do ta kthejė menjėherė kėtu"``.

4

Ata shkuan dhe e gjetėn kėrriēin tė lidhur afėr njė dere, nė rrugė, dhe e zgjidhėn.

5

Disa nga tė pranishmit u thanė atyre: ``Ē`po bėni? Pse po e zgjidhni kėrriēin?``.

6

Kėta iu pėrgjigjėn ashtu si u kishte thėnė Jezusi dhe ata i lanė tė shkojnė.

7

Atėherė ia ēuan Jezusit kėrriēin, vunė mbi tė mantelet e tyre dhe ai u ul mbi tė.

8

Shumė njerėz i shtronin rrobat e tyre rrugės dhe tė tjerė pritnin degė nga pemėt dhe i hidhnin rrugės.

9

Dhe si ata qė pararendnin, edhe ata qė ndiqnin Jezusin, thėrrisnin dhe thonin: ``Hosana! Bekuar ėshtė ai qė vjen nė emėr tė Zotit!

10

E bekuar ėshtė mbretėria e Davidit, atit tonė, qė vjen nė emėr tė Zotit. Hosana nė vendet shumė tė larta!``.

11

Kėshtu hyri Jezusi nė Jeruzalem dhe nė tempull; dhe, mbasi shikoi mirė ēdo gjė, duke qenė se ishte vonė, doli bashkė me tė dymbėdhjetėt nė drejtim tė Betanias.

12

Tė nesėrmen, kur dolėn nga Betania, ai kishte uri.

13

Dhe, duke parė nga larg njė fik qė kishte gjethe, shkoi pėr tė parė nė se mund tė gjente diēka atje; por, kur iu afrua, s`gjeti asgjė pėrveē gjetheve, sepse nuk ishte koha e fiqve.

14

Atėherė Jezusi, duke iu drejtuar fikut, tha: ``Askush mos ngrėntė kurrė fryt prej teje pėrjetė``. Dhe dishepujt e tij e dėgjuan.

15

Kėshtu arritėn nė Jeruzalem. Dhe Jezusi, mbasi hyri nė tempull, filloi t`i dėbojė ata qė shisnin dhe blinin brenda tempullit dhe pėrmbysi tavolinat e kėmbyesve tė parave dhe ndenjėset e shitėsve tė pėllumbave.

16

Dhe nuk lejoi asnjė qė tė mbartte sende nėpėr tempull.

17

Dhe i mėsonte duke u thėnė atyre: ``Vallė nuk ėshtė shkruar: "Shtėpia ime do tė quhet shtėpi e lutjes pėr tė gjithė kombet"? Ju, pėrkundrazi, e keni bėrė shpellė kusarėsh!``.

18

Tani skribėt dhe krerėt e priftėrinjve kur i dėgjuan kėto fjalė kėrkonin mėnyrėn se si ta vrisnin, por kishin frikė prej tij, sepse gjithė turma ishte e mahnitur nga doktrina e tij.

19

Dhe kur u bė darkė, Jezusi doli jashtė qytetit.

20

Tė nesėrmen nė mengjes, duke kaluar, panė se fiku ishte tharė me gjithė rrėnjė.

21

Dhe Pjetri, duke u kujtuar, i tha: ``Mėsues, ja, fiku qė ti mallkove qenka tharė``.

22

Atėherė Jezusi, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``Kini besimin e Perėndisė!

23

Sepse ju them nė tė vėrtetė se nėse dikush do t`i thotė kėtij mali: "Luaj vendit dhe hidhu nė det", dhe nuk do tė ketė dyshime nė zemėr tė vet, por do tė besojė se ajo qė po thotė do tė ndodhė, ēdo gjė qė tė thotė do t`i bėhet.

24

Prandaj po ju them: Tė gjitha ato qė ju kėrkoni duke lutur, besoni se do t`i merrni dhe ju do t`i merrni.

25

Dhe kur nisni tė luteni, nėse keni diēka kundėr ndokujt, faleni, qė edhe Ati juaj qė ėshtė nė qiejt, t`ju falė mėkatet tuaja.

26

Por nė se ju nuk falni, as Ati juaj, qė ėshtė nė qiejt, nuk do t`jua falė mėkatet tuaja``.

27

Pastaj ata erdhėn pėrsėri nė Jeruzalem; dhe ndėrsa ai po ecte nėpėr tempull, krerėt e priftėrinjve, skribėt dhe pleqtė iu afruan,

28

dhe i thanė: ``Me ē`pushtet i bėn ti kėto gjėra? Kush ta dha kėtė pushtet pėr t`i kryer kėto gjėra?``.

29

Dhe Jezusi, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``Edhe unė do t`ju pyes diēka; mė jepni pėrgjigje, pra, dhe unė do t`ju them me ē`pushtet i bėj kėto gjėra.

30

Pagėzimi i Gjonit a ishte nga qielli apo nga njerėzit? Mė jepni pėrgjigje.

31

Ata filluan tė arsyetonin midis tyre: ``Po tė themi "nga qielli", ai do tė thotė: "Atėherė pse ju nuk i besuat?".

32

Por po t`i themi "nga njerėzit", kemi frikė nga populli, sepse tė gjithė e konsideronin Gjonin se ishte me tė vėrtetė njė profet``.

33

Prandaj, duke iu pėrgjigjur, i thanė Jezusit: ``Nuk e dimė``. Dhe Jezusi duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``As unė nuk po ju them se me ēfarė pushteti i bėj kėto gjėra``.

Marku 12