Bibla Shqip

Marku 11

Marku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 12

1

Pastaj ai filloi t`u flasė me shėmbėlltyra: ``Njė njeri mbolli njė vresht, e thuri me gardh, gėrmoi njė vend pėr tė shtrydhur rrushin, ndėrtoi njė kullė dhe ua besoi disa vreshtarėve dhe pastaj shkoi larg.

2

Nė kohėn e tė vjelave dėrgoi shėrbėtorin te vreshtarėt pėr tė marrė prej tyre pjesėn e vet tė frutave tė vreshtit.

3

Por ata e kapėn, e rrahėn dhe e kthyen duarbosh.

4

Ai u nisi pėrsėri njė shėrbėtor tjetėr, por ata, mbasi e gjuajtėn me gurė, e plagosėn nė kokė dhe e kthyen tė turpėruar.

5

Pėrsėri dėrgoi edhe njė tjetėr, por ata e vranė. Mė pas dėrgoi shumė tė tjerė dhe nga kėta disa i rrahėn, tė tjerėt i vranė.

6

I ngeli edhe njė pėr tė dėrguar: birin e tij tė dashur. Mė sė fundi ua dėrgoi edhe atė duke thėnė: "Pėr djalin tim do tė kenė respekt".

7

Por ata vreshtarė i thanė njeri tjetrit: "Ky ėshtė trashėgimtari, ejani ta vrasim dhe do tė na mbesė trashėgimia".

8

Dhe e kapėn, e vranė dhe e hodhėn jashtė vreshtit.

9

Ēfarė do tė bėjė, pra, i zoti i vreshtit? Ai do tė vijė dhe do t`i shfarosė vreshtarėt dhe vreshtin do t`ua japė tė tjerėve.

10

Po a nuk e keni lexuar kėtė shkrim: "Guri, qė ndėrtuesit e hodhėn poshtė, u bė guri i qoshes.

11

Kjo ėshtė bėrė nga Zoti dhe ėshtė njė gjė e mrekullueshme nė sytė tanė"?``.

12

Atėherė ata kėrkuan ta kapin, sepse kuptuan se ai e kishte thėnė atė shėmbėlltyrė kundėr tyre; por kishin frikė nga turma; dhe e lanė e ikėn.

13

Pastaj i dėrguan disa farisenj dhe herodianė pėr ta zėnė nė gabim nė fjalė.

14

Kėta erdhėn dhe i thanė: ``Mėsues, ne e dimė se ti je i vėrtetė pa pyetur pėr njeri, sepse nuk merr parasysh dukjen e njerėzve, por u mėson udhėn e Perėndisė sipas sė vėrtetės. A ėshtė e ligjėshme t`i paguhet taksa Cezarit apo jo? Duhet t`ia paguajmė apo jo?

15

Por ai, duke njohur hipokrizinė e tyre, u tha atyre: ``Pėrse mė tundoni? Mė sillni njė denar qė ta shoh!``.

16

Ata ia prunė. Dhe ai u tha atyre: ``E kujt ėshtė kjo fytyrė dhe ky mbishkrim?``. Ata i thanė: ``E Cezarit``.

17

Atėherė Jezusi u pėrgjigj dhe u tha atyre: ``I jepni Cezarit atė qė ėshtė e Cezarit, dhe Perėndisė atė qė ėshtė e Perėndisė``. Dhe ata u ēuditėn nga ai.

18

Pastaj iu paraqitėn disa saducenj, tė cilėt thonė se nuk ka ringjallje, dhe e pyetėn duke thėnė:

19

``Mėsues, Moisiu na la tė shkruar qė, nėse vdes vėllai i dikujt dhe e lė gruan pa fėmijė, vėllai i tij duhet tė martohet me tė venė pėr t`i lindur pasardhės vėllait tė tij.

20

Tani ishin shtatė vėllezėr; i pari u martua dhe vdiq pa lėnė fėmijė.

21

E mori, pra, i dyti, por edhe ky vdiq pa lėnė fėmijė; po kėshtu i treti.

22

Qė tė shtatė e morėn pėr grua dhe vdiqėn pa lėnė fėmijė. E fundit, pas tė gjithėve, vdiq edhe gruaja.

23

Nė ringjallje, pra, kur tė ringjallen, gruaja e kujt do tė jetė ajo? Sepse qė tė shtatė e patėn grua``.

24

Jezusi, duke u pėrgjigjur, tha atyre: ``A nuk ėshtė pikėrisht pėr kėtė qė jeni nė gabim, sepse nuk i njihni as shkrimet as pushtetin e Perėndisė?

25

Sepse kur njerėzit do tė ringjallen sė vdekuri, as do tė martohen as do tė martojnė, por do tė jenė si engjėjt nė qiell.

26

Sa pėr ringjalljen e tė vdekurve, a nuk keni lexuar nė librin e Moisiut se si foli Perėndia nga ferrishta duke thėnė: "Unė jam Perėndia i Abrahamit, Perėndia i Isakut dhe Perėndia i Jakobit"?

27

Ai nuk ėshtė Perėndia i tė vdekurve, por Perėndia i tė gjallėve. Ju, pra, po gaboni shumė``.

28

Atėherė njė nga skribėt qė e kishte dėgjuar diskutimin e tyre, duke kuptuar se ai u ishte pėrgjigjur mirė, iu afrua dhe e pyeti: ``Cili ėshtė i pari i tė gjithė urdhėrimeve?``.

29

Dhe Jezusi u pėrgjigj: ``Urdhėrimi i parė i tė gjithėve ėshtė: "Dėgjo, o Izrael: Zoti, Perėndia ynė, ėshtė i vetmi Zot",

30

dhe: "Duaje Zotin, Perėndinė tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd, me gjithė mendjen tėnde e me gjithė forcėn tėnde!". Ky ėshtė i pari urdhėrim.

31

Dhe i dyti i ngjan kėtij: "Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten". Nuk ka urdhėrim tjetėr mė tė madh se kėta``.

32

Atėherė skribi i tha: ``Mirė, Mėsues. The, sipas sė vėrtetės, se ka vetėm njė Perėndi dhe s`ka asnjė tjetėr pėrveē tij;

33

dhe ta duash me gjithė zemėr, me gjithė mendje, me gjithė shpirt dhe me gjithė forcė, dhe ta duash tė afėrmin porsi vetvetja vlen mė tepėr se sa gjithė olokaustet dhe flijimet``.

34

Dhe Jezusi, duke parė se ai ishte pėrgjigjur me mend, i tha: ``Ti nuk je larg nga mbretėria e Perėndisė``. Dhe kurrkush nuk guxoi mė ta pyesė.

35

Dhe Jezusi, duke i mėsuar nė tempull, tha: ``Vallė, si mund tė thonė skribėt se Krishti ėshtė Bir i Davidit?

36

Sepse vetė Davidi, nėpėrmjet Frymės sė Shenjtė, tha: "Zoti i ka thėnė Zotit tim: Ulu nė tė djathtėn time, derisa t`i bėj armiqtė e tu stol tė kėmbėve tė tua".

37

Vetė Davidi, pra, e quan Zot; si mund tė jetė vallė bir i tij?``. Dhe pjesa mė e madhe e dėgjonte me ėndje.

38

Dhe ai u thoshte atyre nė doktrinėn e vet: ``Ruhuni nga skribėt, tė cilėve u pėlqen tė shėtisin me rroba tė gjata dhe t`i pėrshėndetin nė sheshe,

39

dhe tė kenė vendet e para nė sinagoga dhe vendet e para nė gosti,

40

qė i gllabėrojnė shtėpitė e tė vejave dhe, pėr t`u dukur, luten gjatė; ata do tė marrin njė gjykim mė tė rreptė!``.

41

Dhe Jezusi u ul pėrballė arkės sė thesarit dhe vėrente se njerėzit hidhnin aty denar; shumė tė pasur hidhnin shumė.

42

Erdhi njė e ve e varfėr dhe hodhi dy monedha tė vogla, domethėnė njė kuadrant.

43

Dhe Jezusi i thirri dishepujt e vet pranė vetes dhe u tha atyre: ``Ju them nė tė vėrtetė se kjo e ve e varfėr ka hedhur nė thesar mė shumė se tė gjithė tė tjerėt.

44

Sepse tė gjithė hodhėn aty nga teprica e tyre, kurse ajo, me skamjen e vet, hodhi gjithė sa kishte pėr tė jetuar``.

Marku 13