Bibla Shqip

Marku 12

Marku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 13

1

Ndėrsa ai po dilte nga tempulli, njė nga dishepujt e vet i tha: ``Mėsues, shih ē`gurė e ē`ndėrtesa!``.

2

Dhe Jezusi duke iu pėrgjigjur i tha: ``A po i shikon kėto ndėrtesa tė mėdha? Nuk do tė mbetet gur mbi gur pa u rrėnuar``.

3

Dhe pasi ai ishte ulur mbi malin e Ullinjve pėrballė tempullit, Pjetri, Jakobi, Gjoni dhe Andrea e pyetėn veēmas:

4

``Na thuaj, kur do tė ndodhin kėto gjėra dhe cila do tė jetė shenja e kohės nė tė cilėn tė gjitha kėto gjėra do tė duhet tė mbarohen?``.

5

Dhe Jezusi duke u pėrgjigjur atyre nisi tė flasė: ``Kini kujdes qė tė mos ju mashtrojė njeri.

6

Sepse do tė vijnė shumė nė emrin tim duke thėnė: "Unė jam!"; dhe do tė mashtrohen shumė veta.

7

Por, kur tė dėgjoni tė flitet pėr luftėra dhe pėr ushtime luftėrash, mos u shqetėsoni; sepse kėto gjėra duhet tė ndodhin; por nuk do tė jetė ende mbarimi.

8

Nė fakt do tė ngrihet kombi kundėr kombit dhe mbretėria kundėr mbretėrisė; do tė ndodhin tėrmete nė vende tė ndryshme, zi buke dhe turbullira. Kėto gjėra nuk do tė jenė tjetėr veēse fillimi i dhembjeve tė lindjes.

9

Kujdesuni pėr veten! Sepse do t`ju dorėzojnė gjyqeve dhe do t`ju rrahin ndėr sinagoga; do t`ju nxjerrin pėrpara guvernatorėve dhe mbretėrve, pėr shkakun tim, qė tė dėshmoni pėrpara tyre.

10

Por mė parė duhet qė t`u pėrhapet ungjilli gjithė popujve.

11

Tani, kur t`ju ēojnė pėr t`ju dorėzuar nė duart e tyre, mos u shqetėsoni qė mė parė pėr atė qė do tė duhet tė thoni dhe mos e paramendoni; por thoni ēfarė t`ju jepet nė atė ēast, sepse nuk jeni ju qė flisni, por Fryma e Shenjtė.

12

Tani vėllai do tė dorėzojė vėllanė nė vdekje dhe ati birin; dhe bijtė do tė ēohen kundėr prindėrve dhe do t`i bėjnė tė vdesin.

13

Dhe ju do tė jeni tė urryer nga tė gjithė pėr shkak tė emrit tim; por ai qė do tė ngulmojė deri nė fund, do tė shpėtohet``.

14

Dhe kur tė shihni neverinė e shkatėrrimit, tė parathėnė nga profeti Danieli, e cila qėndron atje ku nuk duhej tė ishte (ai qė lexon le ta kuptojė), atėherė ata qė do tė jenė nė Juda, le tė ikin maleve.

15

Dhe ai qė ndodhet mbi ēatinė e shtėpisė, tė mos zbresė, dhe as tė hyjė nė shtėpi pėr tė marrė ndonjė gjė nga shtėpia e vet.

16

Dhe ai qė do tė jetė nė arė, tė mos kthehet prapa pėr tė marrė rrobėn e vet.

17

Tani mjerė gratė shtatzėna dhe ato me fėmijė nė gji nė ato ditė!

18

Dhe lutuni qė ikja juaj tė mos ndodhė nė dimėr.

19

Sepse nė atė ditė do tė jetė njė mundim i madh, mė i madhi qė ka ndodhur qė nga zanafilla e krijimit qė kreu Perėndia deri mė sot, dhe tė tillė nuk do tė ketė mė kurrė.

20

Dhe, nėse Zoti nuk do t`i kishte shkurtuar ato ditė, asnjė i gjallė nuk do tė shpėtonte; por Zoti i shkurtoi ato ditė pėr shkak tė tė zgjedhurve, qė ai i zgjodhi.

21

Atėherė, nėse dikush do t`ju thotė: "Ja, Krishti ėshtė kėtu!"; ose "Éshtė atje", mos e besoni.

22

Sepse do tė dalin krishtėr tė rremė dhe profetė tė rremė dhe do tė bėjnė shenja e ēudi pėr tė gėnjyer, po tė jetė e mundur, edhe tė zgjedhurit.

23

Por ju kini kujdes; ja, unė ju paralajmėrova ēdo gjė``.

24

``Por nė ato ditė, pas atij mundimi, dielli do tė erret dhe hėna nuk do tė japė shkėlqimin e vet;

25

yjet e qiellit do tė bien dhe fuqitė qė janė nė qiej do tė lėkunden.

26

Atėherė do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur nė re, me pushtet tė madh e me lavdi.

27

Atėherė ai do tė dėrgojė engjėjt e vet dhe do t`i mbledhė tė zgjedhurit e vet nga tė katėr erėrat, nga skaji i tokės deri nė skaj tė qiellit.

28

Tani mėsoni nga shėmbėlltyra e fikut: kur degėt e tij njomėsohen dhe nxjerrin gjethe, ju e dini se vera ėshtė afėr.

29

Kėshtu edhe ju, kur do tė shihni se po ndodhin kėto gjėra, ta dini se ai ėshtė afėr, madje te dera.

30

Nė tė vėrtetė po ju them se ky brez nuk do tė kalojė, derisa e gjithė kjo tė ketė ndodhur.

31

Qielli dhe toka do tė kalojnė, por fjalėt e mia nuk do tė kalojnė``.

32

``Sa pėr atė ditė dhe atė orė, askush nuk e di, as engjėjt nė qiell, as Biri, por vetėm Ati.

33

Tregoni kujdes, rrini zgjuar dhe lutuni, sepse nuk e dini kur do tė jetė ai moment.

34

Éshtė sikurse njė njeriu i cili, duke u nisur pėr rrugė, lė shtėpinė e vet duke u dhėnė autoritet shėrbėtorėve tė tij, secilit nė detyrėn e tij, dhe portjerin e urdhėron tė rrije zgjuar.

35

Rrini zgjuar, pra, sepse nuk e dini kur do tė vijė i zoti i shtėpisė: nė mbrėmje a nė mesnatė, kur kėndon gjeli a nė mėngjes;

36

qė ai, duke u kthyer papritmas, tė mos ju gjejė nė gjumė.

37

Tani, kėtė qė po ju them juve, ua them tė gjithėve: Rrini zgjuar!``.

Marku 14