Bibla Shqip

Marku 15

Marku

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 16

1

Si kaloi e shtuna, Maria Magdalena dhe Maria, nėna e Jakobit, dhe Salomeja blenė aroma pėr tė shkuar tė vajosin Jezusin.

2

Nė mėngjesin e ditės sė parė tė javės, shumė herėt, ato erdhėn te varri, kur po lindte dielli.

3

Dhe thonin nė mes tyre: ``Kush do tė na rrokullisė gurin nga hyrja e varrit?``.

4

Por, kur ngritėn sytė, panė se guri ishte rrokullisur, megjithėse ishte shumė i madh.

5

Hynė, pra, nė varr dhe panė njė djalosh qė ishte ulur nė tė djathtė, tė veshur me tė bardha, dhe mbetėn tė trembura.

6

Dhe ai u tha atyre: ``Mos u trembni! Ju kėrkoni Jezusin Nazareas qė ka qenė kryqėzuar; ai u ringjall, nuk ėshtė kėtu; ja vendi ku e kishin vėnė.

7

Por shkoni dhe u thoni dishepujve tė tij dhe Pjetrit se ai po ju pararend nė Galile; atje do ta shihni, ashtu siē ju pati thėnė``.

8

Dhe ato dolėn shpejt dhe ikėn nga va-rri, sepse i zuri tmerri dhe habia; dhe nuk i thanė asgjė kurrkujt, sepse kishin frikė.

9

Tani Jezusi, pasi ishte ringjallur nė mėngjesin e ditės sė parė tė javės, iu shfaq sė pari Marisė Magdalenė, nga e cila pati dėbuar shtatė demonė.

10

Dhe ajo shkoi dhe ua tregoi atyre qė kishin qenė bashkė me tė, tė cilėt ishin tė pikėlluar dhe e qanin.

11

Por kėta, kur dėgjuan se ishte gjallė dhe se u pa nga ajo, nuk i besuan.

12

Mbas kėtyre gjėrave, iu shfaq nė trajtė tjetėr dyve prej tyre, qė po shkonin nė fshat.

13

Edhe ata shkuan dhe ua treguan tė tjerėve; por as kėtyre nuk u besuan.

14

Nė fund iu shfaq tė njėmbėdhjetėve kur ishin nė tryezė dhe i qortoi pėr mosbesimin e tyre dhe pėr ngurtėsinė e zemrės, sepse nuk u kishin besuar atyre qė e kishin parė tė ringjallur.

15

Pastaj u tha atyre: ``Dilni nė mbarė botėn dhe i predikoni ungjillin ēdo krijese;

16

ai qė beson dhe ėshtė pagėzuar, do tė jetė i shpėtuar; por ai qė nuk ka besuar, do tė jetė i dėnuar.

17

Dhe kėto janė shenjat qė do t`i pėrcjellin ata qė do tė besojnė: nė emrin tim ata do t`i dėbojnė demonėt, do tė flasin gjuhė tė reja;

18

do t`i kapin me dorė gjarpėrinjtė, edhe nėse do tė pijnė diēka qė shkakton vdekjen, nuk do t`u bėjė asnjė tė keqe; do t`i vėnė duart mbi tė sėmurėt dhe kėta do tė shėrohen``.

19

Zoti Jezus, pra, mbasi u foli, u ngrit nė qiell dhe u ul nė tė djathtė tė Perėndisė.

20

Pastaj ata dolėn dhe predikuan kudo, ndėrsa Zoti bashkėvepronte me ta dhe e vėrtetonte fjalėn me shenjat qė e shoqėronin. Amen.

Luka 1