Bibla Shqip

Marku 16

Luka

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Mbasi shumė vetė ndėrmorėn tė renditin tregimin e ngjarjeve qė ndodhėn nė mesin tonė,

2

ashtu si na i pėrcollėn ata qė ishin bėrė nga fillimi dėshmitarė okularė dhe shėrbyes tė fjalės,

3

m`u duk e mirė edhe mua, pasi i hetova tė gjitha gjėrat me kujdes qė nga fillimi, tė t`i shkruaj sipas radhės, fort i nderuari Teofil,

4

qė ti tė njohėsh vėrtetėsinė e gjėrave qė tė kanė mėsuar.

5

Nė ditėn e Herodit, mbretit tė Judesė, ishte njė prift me emėr Zakaria, nga rendi i Abias; gruaja e tij ishte pasardhėse e Aaronit dhe quhej Elizabetė.

6

Qė tė dy ishin tė drejtė nė sytė e Perėndisė, duke ecur pa tė metė nė tė gjitha urdhėrimet dhe ligjet e Zotit.

7

Por nuk kishin fėmijė, sepse Elizabeta ishte shterpe, dhe tė dy ishin tė kaluar nė moshė.

8

Ndodhi qė, kur Zakaria po ushtronte detyrėn e tij priftėrore para Perėndisė sipas rregullit tė rendit tė vet,

9

sipas zakonit tė shėrbesės priftėrore, i ra shorti tė hyjė nė tempullin e Zotit pėr tė djegur temjanin.

10

Ndėrkaq mbarė turma e popullit rrinte jashtė e lutej, nė orėn e temjanit.

11

Atėherė njė engėll i Zotit iu shfaq duke qėndruar nė kėmbė nė tė djathtėn e altarit tė temjanit.

12

Zakaria, kur e pa, u trondit dhe e zuri frika.

13

Por engjėlli i tha: ``Mos u tremb, Zakaria, sepse lutja jote u plotėsua dhe gruaja jote Elizabeta do tė lindė njė djalė, tė cilit do t`ia vėsh emrin Gjon.

14

Dhe ai do tė jetė pėr ty shkak gėzimi dhe hareje, dhe shumė vetė do tė gėzohen pėr lindjen e tij.

15

Sepse ai do tė jetė i madh pėrpara Zotit; nuk do tė pijė as verė as pije dehėse dhe do tė jetė i pėrplotė me Frymėn e Shenjtė qė nė barkun e s`ėmės.

16

Dhe do t`i kthejė shumė prej bijve tė Izraelit te Zoti, Perėndia i tyre.

17

Dhe do tė shkojė pėrpara tij nė frymė dhe pushtet tė Elias, pėr t`i kthyer zemrat e prindėrve te fėmijėt dhe rebelėt nė urtinė e tė drejtėve, pėr t`ia bėrė gati Zotit njė popull tė pėrgatitur mirė``.

18

Dhe Zakaria i tha engjėllit: ``Nga se do ta njoh kėtė? Sepse unė jam plak dhe gruaja ime ėshtė e kaluar nė moshė``.

19

Dhe engjėlli, duke iu pėrgjigjur, i tha: ``Unė jam Gabrieli qė rri nė prani tė Perėndisė, dhe mė kanė dėrguar qė tė flas me ty dhe tė tė njoftoj kėto lajme tė mira.

20

Dhe ja, ti do tė jesh i pagojė dhe nuk do tė mund tė flasėsh deri nė atė ditė kur do tė ndodhin kėto gjėra, sepse nuk u ke besuar fjalėve tė mia, tė cilat do tė pėrmbushen nė kohėn e tyre``.

21

Ndėrkaq populli po priste Zakarian dhe ēuditej qė ai po vonohej aq shumė brenda tempullit.

22

Por, kur doli, nuk mundi t`u flasė atyre; atėherė ata e kuptuan se ai kishte pasur njė vegim nė tempull; ai u bėnte shenja atyre, por mbeti i pagojė.

23

Dhe ndodhi qė, kur u plotėsuan ditėt e shėrbesės sė tij, ai u kthye nė shtėpinė e vet.

24

Dhe, pas atyre ditėve Elizabeta, gruaja e tij, u ngjiz; dhe u fsheh pesė muaj dhe thoshte:

25

``Ja ē`mė bėri Zoti, nė ato ditė kur e ktheu vėshtrimin e tij mbi mua pėr tė mė hequr turpin pėrpara njerėzve``.

26

Nė muajin e gjashtė, engjėlli Gabriel u dėrgua nga Perėndia nė njė qytet tė Galilesė, qė quhej Nazaret,

27

te njė e virgjėr, qė ishte e fejuar me njė njeri qė quhej Jozef, nga shtėpia e Davidit; dhe emri i virgjėreshės ishte Maria.

28

Dhe engėlli hyri te ajo dhe tha: ``Tungjatjeta, o hirplote, Zoti ėshtė me ty; ti je e bekuar ndėr gratė``.

29

Por kur e pa atė, ajo mbeti e shqetėsuar nga fjalėt e tij, dhe pyeste vetveten ēfarė kuptimi mund tė kishte njė pėrshėndetje e tillė.

30

Dhe engjėlli i tha: ``Mos ki frikė, Mari, sepse ke gjetur hir para Perėndisė.

31

Dhe ja, ti do tė mbetesh shtatzėnė dhe do tė lindėsh njė djalė, dhe do t`ia vesh emrin Jezus.

32

Ai do tė jetė i madh dhe do tė quhet Biri i Shumė tė Lartit; dhe Zoti Perėndi do t`i japė fronin e Davidit, atit tė tij;

33

dhe do tė mbretėrojė mbi shtėpinė e Jakobit pėrjetė, dhe mbretėria e tij nuk do tė ketė kurrė tė sosur``.

34

Dhe Maria i tha engjėllit: ``Si do tė ndodhė kjo, pėrderisa unė nuk njoh burrė?``.

35

Dhe engjėlli duke u pėrgjigjur, i tha: ``Fryma e Shenjtė do tė vijė mbi ty dhe pushteti i Shumė tė Lartit do tė tė mbulojė me hijen e vet; prandaj i shenjti qė do tė lindė prej teje do tė quhet Bir i Perėndisė.

36

Dhe ja, Elizabeta, e afėrmja jote, edhe ajo, nė pleqėrinė e saj, mbeti shtatzėnė me njė djalė; dhe ky ėshtė muaji i gjashtė pėr tė, qė e quanin shterpė,

37

sepse me Perėndinė asgjė s`ėshtė e pamundshme``.

38

Atėherė Maria tha: ``Ja shėrbėtorja e Zotit; le tė mė ndodhė sipas fjalės sate``. Dhe engjėlli u largua prej saj.

39

Dhe nė ato ditė Maria u ngrit dhe shkoi me nxitim nė krahinėn malore, nė njė qytet tė Judesė,

40

dhe hyri nė shtėpinė e Zakarias e pėrshėndeti Elizabetėn.

41

Dhe ndodhi qė, sapo Elizabeta dėgjoi pėrshėndetjen e Maries, fėmija i kėrceu nė bark, dhe Elizabeta u mbush me Frymėn e Shenjtė,

42

dhe thėrriti me zė tė lartė, duke thėnė: ``Ti je e bekuar ndėr gratė dhe i bekuar ėshtė fryti i barkut tėnd.

43

Dhe pėrse po mė ndodh kjo, qė nėna e Zotit tim tė vijė tek unė?

44

Sepse, ja, sapo arriti nė veshėt e mi zėri i pėrshėndetjes sate, fėmija nga gėzimi kėrceu nė barkun tim.

45

Tani, e lumur ėshtė ajo qė besoi, sepse gjėrat qė i janė thėnė nga ana e Zotit do tė realizohen!``.

46

Dhe Maria tha: ``Shpirti im e madhėron Zotin,

47

dhe fryma im ngazėllon nė Perėndinė, Shpėtimtarin tim,

48

sepse ai e shikoi me pėlqim ultėsinė e shėrbėtores sė tij; sepse ja, tani e tutje tė gjitha brezat do tė mė shpallin tė lume,

49

sepse i Pushtetshmi mė bėri gjėra tė mėdha, dhe i Shenjtė ėshtė emri i tij!

50

Dhe mėshira e tij shtrihet nga brezi nė brez pėr ata qė e druajnė.

51

Ai veproi pushtetshėm me krahun e vet; i shpėrndau krenarėt me mendimet e zemrave tė tyre;

52

i pėrmbysi pushtetarėt nga fronat e tyre dhe i ngriti tė pėrulurit;

53

i mbushi me tė mira tė uriturit dhe i ktheu duarbosh tė pasurit.

54

Ai e ndihmoi Izraelin, shėrbėtorin e vet, duke i kujtuar pėr mėshirėn e tij,

55

ashtu si ua pati deklaruar etėrve tanė, Abrahamit dhe pasardhėsve tė tij, pėr gjithmonė``.

56

Dhe Maria ndenji me Elizabetėn gati tre muaj, pastaj u kthye nė shtėpinė e vet.

57

Dhe Elizabetės i erdhi koha qė tė lindė dhe tė nxjerrė nė dritė njė djalė.

58

Fqinjėt e saj dhe tė afėrmit, kur dėgjuan se Zoti kishte treguar mėshirė tė madhe ndaj saj, u gėzuan me tė.

59

Dhe ndodhi qė tė tetėn ditė erdhėn pėr ta rrethprerė djalin, dhe donin t`ia quanin Zakaria, me emrin e atit tė tij;

60

por e ėma ndėrhyri dhe tha: ``Jo, por pėrkundrazi do tė quhet Gjon``.

61

Dhe ata i thanė: ``S`ka njeri nė fisin tėnd qė tė quhet me kėtė emėr``.

62

Kėshtu me shenja e pyetėn tė atin, si donte qė t`i quhej.

63

Ai atėherė kėrkoi njė tabelė shkrimi dhe shkroi mbi tė: ``Emri i tij ėshtė Gjon``. Dhe tė gjithė u mrrekulluan.

64

Nė atė ēast goja e tij u hap dhe gjuha e tij u zgjidh, dhe fliste duke bekuar Perėndinė.

65

Dhe tė gjithė fqinjėve tė tyre u hyri druajtja, dhe tė gjitha kėto gjėra u pėrhapėn nėpėr krejt krahinėn malore tė Judesė.

66

Tė gjitha ata qė i dėgjuan, i vunė nė zemrėn e tyre duke thėnė: ``Vallė kush do tė jetė ky fėmijė?``. Dhe dora e Zotit ishte me tė.

67

Dhe Zakaria, ati i tij, u mbush me Frymėn e Shenjtė dhe profetizoi, duke thėnė:

68

Bekuar qoftė Zoti, Perėndia i Izraelit, sepse e ka vizituar dhe e kreu ēlirimin e popullit tė vet;

69

dhe na ngriti njė shpėtim tė pushtetshėm nė shtėpinė e Davidit, shėrbėtorit tė vet,

70

ashtu si ai e kishte deklaruar nėpėrmjet gojės sė profetėve tė tij tė shenjtė qė nga kohėt e lashta, qė ne tė shpėtojmė

71

prej armiqve tanė dhe prej dorės sė gjithė atyre qė na urrejnė,

72

pėr tė treguar mėshirė tek etėrit tanė e pėr t`u kujtuar pėr besėlidhjen e tij tė shenjtė,

73

betimin qė i bėri Abrahamit, atit tonė,

74

pėr tė na lejuar qė, pasi tė ēlirohemi nga duart e armiqve tanė, tė mund t`i shėrbejmė pa frikė,

75

nė shenjtėri e nė drejtėsi pėrpara atij, tė gjitha ditėt e jetės sonė.

76

Dhe ti, o fėmijė i vogėl, do tė quhesh profet nga Shumė i Larti, sepse ti do tė shkosh pėrpara fytyrės sė Zotit pėr tė pėrgatitur udhėt e tij,

77

pėr t`i dhėnė popullit tė tij njohjen e shpėtimit, nė faljen e mėkateve tė tyre;

78

pėr hir tė thellėsisė sė mėshirės sė Perėndisė sonė, pėr tė cilėn agimi nga lart na ka vizituar,

79

pėr tė ndriēuar ata qė dergjeshin nė errėsirė dhe nė hijen e vdekjes, pėr tė udhėhequr hapat tona nė udhėn e paqes``.

80

Ndėrkaq fėmija rritej dhe forcohej nė frymė: dhe qėndroi nė shkretėtirė deri nė atė ditė, kur ai duhej t`i zbulohej Izraelit.

Luka 2