Bibla Shqip

Luka 4

Luka

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 5

1

Dhe ndodhi qė Jezusi, kur po ndodhej nė bregun e liqenit tė Gjenezaretit e ndėrsa turma po shtyhej rreth tij pėr tė dėgjuar fjalėn e Perėndisė,

2

pa dy barka tė lidhura nė breg tė liqenit, nga tė cilat kishin dalė peshkatarėt dhe po lanin rrjetat.

3

Atėherė hyri nė njė nga ato barka, nė atė qė ishte e Simonit, dhe iu lut qė tė largohej pak nga bregu. U ul dhe mėsonte turmat nga barka.

4

Dhe kur mbaroi sė foluri i tha Simonit: ``Shko nė tė thella, dhe hidhni rrjetat tuaja pėr tė zėnė peshk``.

5

Dhe Simoni, duke u pėrgjigjur, i tha: ``Mėsues, u munduam gjithė natėn dhe nuk zumė asgjė; por, pėr fjalėn tėnde, do ta hedh rrjetėn.

6

Dhe, si bėnė kėshtu, zunė njė sasi aq tė madhe peshku, sa po shqyhej rrjeta.

7

Atėherė u bėnė shenjė shokėve tė tyre qė ishin nė barkėn tjetėr, qė tė vinin e t`i ndihmonin. Dhe ata erdhėn dhe i mbushėn tė dy barkat aq sa gati po fundoseshin.

8

Simon Pjetri, kur pa kėtė, i ra ndėr kėmbė Jezusit dhe i tha: ``Zot, largohu prej meje, sepse jam njeri mėkatar``.

9

Nė tė vėrtetė Pjetri dhe tė gjithė ata qė ishin me tė, habiteshin pėr shkak tė sasisė sė peshkut qė kishin zėnė.

10

E njėjta gjė u ngjau edhe Jakobit dhe Gjonit, bijve tė Zebedeut, qė ishin shokė tė Simonit. Atėherė Jezusi i tha Simonit: ``Mos ki frikė; tash e tutje ti do tė jesh peshkatar njerėzish tė gjallė``.

11

Pastaj ata, si i nxorėn nė breg barkat, lanė ēdo gjė dhe ndiqnin.

12

Ndodhi qė, ndėrsa Jezusi ndodhej nė njė nga ato qytete, erdhi njė njeri i mbushur plot me lebėr, i cili, kur e pa Jezusin, ra me fytyrė pėr dhe dhe iu lut duke thėnė: ``Zot, po tė duash, ti mund tė mė pastrosh``.

13

Atėherė ai e zgjati dorėn, e preku duke thėnė: ``Po, e dua, qofsh i pastruar``. Dhe menjėherė lebra iu zhduk.

14

Dhe Jezusi e urdhėroi: ``Mos ia trego kurrkujt; por shko, paraqitu te prifti dhe bėj njė ofertė pėr pastrimin tėnd, sikurse e ka pėrshkruar Moisiu, qė kjo t`u shėrbejė si dėshmi``.

15

Dhe fama e tij po pėrhapej gjithnjė e mė shumė; dhe turma tė mėdha mblidheshin pėr ta dėgjuar dhe pėr t`u shėruar prej tij nga sėmundjet e veta.

16

Por ai tėrhiqej nė vende tė vetmuara dhe lutej.

17

Njė ditė ndodhi qė, ndėrsa Jezusi po mėsonte, ishin tė pranishėm, ulur, disa farisenj dhe mėsues tė ligjit, qė kishin ardhur nga tė gjitha fshatrat e Galilesė, tė Judesė dhe nga Jeruzalemi; dhe fuqia e Zotit ishte me tė, qė tė kryente shėrime.

18

Dhe ja, disa njerėz po sillnin mbi njė vig njė njeri tė paralizuar dhe kėrkonin ta fusnin brenda dhe ta vinin pėrpara tij.

19

Por, duke mos gjetur se si ta fusnin brenda pėr shkak tė turmės, hipėn mbi ēatinė e shtėpisė dhe e lėshuan pėrmjet tjegullave me gjithė vig midis njerėzve, pėrpara Jezusit.

20

Dhe ai, duke parė besimin e tyre, i tha atij: ``Njeri, mėkatet e tua tė janė falur``.

21

Atėherė skribėt dhe farisenjtė filluan tė arsyetojnė duke thėnė: ``Kush ėshtė ky qė thotė blasfemi? Kush mund t`i falė mėkatet, pėrveē vetėm Perėndi?``.

22

Por Jezusi, duke i njohur mendimet e tyre, e mori fjalėn dhe tha: ``Ē`po arsyetoni nė zemrat tuaja?

23

Ēfarė ėshtė mė e lehtė, tė thuhet: "Mėkatet e tua tė janė falur", apo tė thuhet: "Ēohu dhe ec"?

24

Tani, pra, me qėllim qė ju ta dini se Biri i njeriut ka pushtet mbi tokė tė falė mėkatet, unė tė them (i tha tė paralizuarit), ēohu, merre vigun tėnd dhe shko nė shtėpinė tėnde!``.

25

Dhe menjėherė ai njeri u ngrit pėrpara tyre, mori vigun mbi tė cilin qe shtrirė dhe shkoi nė shtėpinė e vet, duke pėrlėvduar Perėndinė.

26

Dhe tė gjithė u habitėn dhe pėrlėvdonin Perėndinė, dhe, plot frikė, thoshnin: ``Sot pamė gjėra tė mahnitshme``.

27

Dhe, mbas kėtyre gjėrave, ai doli dhe pa njė tagrambledhės, qė quhej Levi, dhe rrinte nė vendin e tatimeve, dhe i tha: ``Ndiqmė``.

28

Dhe ai i la tė gjitha, u ngrit dhe e ndoqi.

29

Pastaj Levi i pėrgatiti nė shtėpinė e tij njė gosti tė madhe, dhe njė numėr i madh tagrambledhėsish e tė tjerė rrinin nė tryezė bashkė me ta.

30

Por skribėt dhe farisenjtė e atij vendi murmurisnin kundėr dishepujve tė Jezusit duke thėnė: ``Pėrse hani dhe pini bashkė me tagrambledhės dhe mėkatarė?``.

31

Dhe Jezusi, duke u pėrgjegjur, u tha: ``Nuk janė tė shėndoshėt ata qė kanė nevojė pėr mjek, por tė sėmurėt.

32

Unė nuk erdha t`i thėrres tė pendohen tė drejtit, por mėkatarėt``.

33

Atėherė ata i thanė: ``Pėrse dishepujt e Gjonit si dhe ata tė farisenjve agjėrojnė shpesh dhe luten, kurse tė tutė hanė dhe pinė?``.

34

Ai u pėrgjigj atyre: ``A mund t`i bėni dasmorėt tė agjėrojnė, derisa dhėndri ėshtė me ta?

35

Por do tė vijnė ditėt kur do t`ua heqin dhėndrin dhe atėherė, nė ato ditė, ata do tė agjėrojnė``.

36

Pėrveē kėsaj ai u tregoi njė shėmbėlltyrė: ``Askush nuk qep njė copė tė njė rrobė tė re mbi njė rrobe tė vjetėr; pėrndryshe gjendet me rrobėn e re tė shqyer, dhe pjesa qė u hoq nga rroba e re nuk i pėrshtatet sė vjetrės.

37

Dhe askush nuk shtie verė tė re nė kacekė tė vjetėr; pėrndryshe vera e re i pėlcet kacekėt, dhe ajo derdhet e kacekėt shkojnė dėm.

38

Por duhet shtėnė vera e re nė kacekė tė rinj dhe kėshtu qė tė dyja ruhen.

39

Askush qė ka pirė verė tė vjetėr, nuk do menjėherė verė tė re, sepse ai thotė: "E vjetra ėshtė mė e mirė"``.

Luka 6