Bibla Shqip

Luka 6

Luka

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

Si e pėrfundoi gjithė kėtė ligjėratė drejtuar popullit qė e dėgjoi, hyri nė Kapernaum.

2

Tani njė centurion kishte njė shėrbėtor qė e donte shumė; e kishte tė sėmurė keq pėr vdekje.

3

Dhe centurioni, kur dėgjoi pėr Jezusin, i dėrgoi disa pleq Judenj qė ta lusnin tė vinte e tė shėronte shėrbėtorin e tij.

4

Si arritėn te Jezusi, ata e lutėn me ngulm duke i thėnė: ``Ai e meriton qė ti ta pranosh kėtė gjė,

5

sepse ai e do popullin tonė dhe ai na e ndėrtoi sinagogėn``.

6

Atėherė Jezusi shkoi me ta. E kur ishte jo shumė larg shtėpisė, centurioni dėrgoi disa miq tė tij pėr t`i thėnė: ``Zot, mos u shqetėso, sepse unė nuk jam i denjė qė ti tė hysh nėn pullazin tim.

7

Pėr kėtė shkak nuk e ēmova veten tė denjė tė vij tek ti; por ti fol njė fjalė dhe shėrbėtori im do tė shėrohet.

8

Sepse edhe unė jam njė njeri nėn autoritetin e tjetėrkujt dhe kam nėn urdhėr ushtarė; dhe i them njerit: "Shko", dhe ai shkon; dhe njė tjetri: "Eja", dhe ai vjen; dhe shėrbėtorit tim: "Bėjė kėtė", dhe ai e bėn``.

9

Kur i dėgjoi kėto fjalė, Jezusi u mrekullua prej tij, dhe, duke iu drejtuar turmės qė i vinte pas, tha: ``Unė po ju them se as nė Izrael nuk kam gjetur njė besim kaq tė madh``.

10

Dhe, kur tė dėrguarit u kthyen nė shtėpi, shėrbėtorin, qė kishte qenė i sėmurė, e gjetėn tė shėruar.

11

Dhe tė nesėrmen ai shkoi nė njė qytet qė quhej Nain; dhe bashkė me tė shkonin shumė nga dishepujt e vet dhe njė turmė e madhe.

12

Dhe, kur iu afrua portės sė qytetit, ja qė po ēonin pėr ta varrosur njė tė vdekur, djalin e vetėm tė nėnės sė tij, qė ishte e ve; dhe njė turmė e madhe nga qyteti ishte me tė.

13

Posa e pa, Zoti pati dhemshuri pėr tė dhe i tha: ``Mos qaj!``

14

U afrua, preku arkivolin, dhe ata qė e bartnin u ndalėn; atėherė ai tha: ``Djalosh, unė tė them, ēohu!``.

15

Dhe i vdekuri u ēua ndenjur dhe filloi tė flasė. Dhe Jezusi ia dha sė ėmės.

16

Atėherė tė gjithė u mrekulluan dhe lėvdonin Perėndinė duke thėnė: ``Midis nesh doli njė profet i madh`` dhe: ``Perėndia e vizitoi popullin e vet``.

17

Dhe kjo e thėnė pėr tė u pėrhap nėpėr gjithė Judenė dhe anembanė krahinės pėrreth.

18

Gjoni u informua prej dishepujve tė vet pėr tė gjitha kėto gjėra.

19

Dhe Gjoni thirri pranė tij dy nga dishepujt e vet, i dėrgoi te Jezusi pėr t`i thėnė: ``A je ti ai qė duhet tė vijė, apo duhet tė presim njė tjetėr?``.

20

Kėta njerėz, pra, shkuan te ai dhe i thanė: ``Gjon Pagėzori na dėrgoi te ti pėr tė tė thėnė: "A je ti ai qė duhet tė vijė, apo duhet tė presim njė tjetėr?"``.

21

Dhe nė atė orė Jezusi shėroi shumė veta nga sėmundjet, nga fatkeqėsitė dhe nga frymėrat e lig, dhe shumė tė verbėrve ua dhuroi tė parit.

22

Dhe Jezusi duke u pėrgjegjur u tha atyre: ``Shkoni dhe i thoni Gjonit ē`keni parė e dėgjuar: tė verbėrit fitojnė pėrsėri tė parit, tė ēalėt ecin, lebrozėt po pastrohen, tė shurdhėrit po dėgjojnė, tė vdekurit po ringjallen, dhe ungjilli u shpallet tė varfėrve.

23

I lumi ai qė nuk do tė skandalizohet prej meje!``.

24

Kur lajmėtarėt e Gjonit u larguan, ai filloi t`u thotė turmave pėr Gjonin: ``Ē`dolėt tė shihni nė shkreti? Njė kallam qė e tund era?

25

Po, ē`dolėt tė shihni? Njė njeri tė veshur me rroba tė buta? Ja, ata qė veshin rroba tė shkėlqyera dhe jetojnė nė bollėk banojnė nė pallatet e mbretėrve.

26

Por, ē`dolėt tė shihni? Njė profet? Po, unė po ju them: akoma mė shumė se njė profet.

27

Ai ėshtė ai pėr tė cilin u shkrua: "Ja, unė po dėrgoj pėrpara fytyrės tėnde lajmėtarin tim, qė do ta pėrgatitė rrugėn sate para teje".

28

Sepse unė po ju them qė nga tė lindurit prej gruaje nuk ka asnjė profet mė tė madh se Gjon Pagėzori; por mė i vogli nė mbretėrinė e Perėndisė ėshtė mė i madh se ai``.

29

Dhe gjithė populli qė e dėgjoi dhe tagrambledhėsit e pranuan drejtėsinė e Perėndisė dhe u pagėzuan me pagėzimin e Gjonit.

30

Por farisenjtė dhe mėsuesit e ligjit e refuzuan planin e Perėndisė pėr ta dhe nuk u pagėzuan.

31

Atėherė Zoti tha: ``Me ēfarė t`i krahasoj, pra, njerėzit e kėtij brezi? Dhe kujt i ngjajnė?

32

U ngjajnė fėmijėve qė ulen ndėr sheshe dhe i bėrtasin njėri-tjetrit duke thėnė: "Ne i kemi rėnė fyellit pėr ju dhe ju nuk keni kėrcyer; ne kemi kėnduar vajtime pėr ju dhe ju nuk keni qarė".

33

Erdhi, pra, Gjon Pagėzori, qė nuk ha bukė dhe as pi verė dhe ju thoni: "Ai ka njė demon".

34

Erdhi Biri i njeriut qė ha dhe pi, dhe ju thoni: "Ja grykėsi dhe pijaneci, miku i tagrambledhėsve dhe i mėkatarėve".

35

Por urtisė i japin tė drejtė gjithė bijtė e saj``.

36

Njė nga farisenjtė e ftoi atė tė hajė bashkė me tė; dhe ai hyri nė shtėpinė e fariseut dhe u ul nė tryezė.

37

Dhe ja, njė grua nga ai qytet, qė ishte njė mėkatare, kur mori vesh se ai ishte nė tryezėn e shtėpisė sė njė fariseu, solli njė enė alabastri plot me vaj erėkėndshėm.

38

Dhe, duke qėndruar prapa te kėmbėt e tij dhe duke qarė, filloi t`ia lajė me lot kėmbėt dhe t`ia fshijė me flokėt e kokės sė saj; dhe t`ia puthte e t`ia vajoste me vaj erėkėndshėm.

39

Kur e pa kėtė gjė, fariseu qė e kishte ftuar, tha me vete: ``Nėse ky do tė ishte njė profet, do ta dinte ēfarė lloj njeriu ėshtė gruaja qė po e prek, sepse ajo ėshtė njė mėkatare.

40

Dhe Jezusi, duke u pėrgjigjur, i tha: ``Simon, kam diēka pėr tė tė thėnė``. Dhe ai tha: ``Fol, Mėsues``.

41

Dhe Jezusi i tha: ``Njė huadhėnės kishte dy huamarrės; njėri i kishte borxh pesėqind denarė dhe tjetri pesėdhjetė.

42

Meqė ata nuk kishin tė paguanin, ai ua fali borxhin tė dyve. Sipas teje, cili nga ata do ta dojė mė shumė?``.

43

Dhe Simoni, duke u pėrgjigjur, tha: ``Ma do mendja, ai, tė cilit i fali mė shumė``. Dhe Jezusi i tha: ``Gjykove drejt``.

44

Pastaj, si u suall nga gruaja, i tha Simonit: ``A e sheh kėtė grua? Unė hyra nė shtėpinė tėnde dhe ti nuk mė dhe ujė pėr tė larė kėmbėt; ajo, pėrkundrazi, m`i lau kėmbėt me lot dhe m`i fshiu me flokėt e kresė.

45

Ti nuk mė dhe as edhe njė puthje; por ajo, qysh se hyra, nuk pushoi sė puthuri kėmbėt e mia.

46

Ti nuk ma vajose kokėn me vaj; kurse ajo m`i vajosi kėmbėt me vaj erėkėndshėm.

47

Prandaj unė po tė them se mėkatet e saj tė shumta i janė falur, sepse ka dashur shumė; por kujt i falen pak, do pak``.

48

Pastaj i tha asaj: ``Mėkatet e tua tė janė falur``.

49

Atėherė ata qė ishin nė tryezė bashkė me tė filluan tė thonin me vete: ``Po kush qenka ky qė po falka edhe mėkatet?``.

50

Por Jezusi i tha asaj gruaje: ``Besimi yt tė shpėtoi; shko nė paqe!``.

Luka 8