Bibla Shqip

Luka 7

Luka

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 8

1

Dhe pas kėsaj ndodhi qė ai shkonte nėpėr qytete dhe nėpėr fshatra, duke predikuar dhe duke shpallur lajmin e mirė tė mbretėrisė sė Perėndisė; me tė ishin tė dymbėdhjetėt,

2

dhe disa gra, tė cilat i kishte shėruar nga shpirtėrat e kėqij dhe nga sėmundjet: Maria, e quajtur Magdalenė, prej sė cilėt pati dėbuar shtatė demonė,

3

Joana, gruaja e Kuzės, administratorit tė Herodit, Suzana dhe shumė tė tjera tė cilat e ndihmonin atė me pasuritė e tyre.

4

Si u mblodh njė turmė e madhe dhe i erdhėn njerėz nga ēdo qytet, Jezusi tha nė shėmbėlltyrė:

5

``Njė mbjellės doli tė mbjellė farėn e vet; dhe, ndėrsa po mbillte, njė pjesė ra gjatė rrugės, u shkel dhe zogjtė e qiellit e hėngrėn.

6

Njė pjesė tjetėr ra nė gurishte dhe, sapo mbiu, u tha pėr mungesė vlage.

7

Njė pjesė tjetėr ra ndėr ferra; ferrat u rritėn bashkė me tė dhe ia zunė frymėn.

8

Kurse njė pjesė ra nė tokė tė mirė, mbiu dhe dha fryt njėqindfish``. Si i tha kėto gjėra, thirri: ``Kush ka veshė pėr tė dėgjuar, le tė dėgjojė!``.

9

Atėherė dishepujt e vet e pyetėn ēfarė kuptimi kishte ajo shėmbėlltyrė.

10

Dhe ai tha: ``Juve ju ėshtė dhėnė tė njihni misteret e mbretėrisė sė Perėndisė; por tė tjerėve me anė tė shėmbėlltyrave, qė ata, duke shikuar tė mos shohin dhe, duke dėgjuar tė mos kuptojnė.

11

Ky ėshtė kuptimi i shėmbėlltyrės: fara ėshtė fjala e Perėndisė.

12

Ata pėrgjatė rrugės janė ata qė e dėgjojnė fjalėn; por pastaj vjen djalli dhe ua merr fjalėn nga zemra e tyre, qė ata tė mos besojnė dhe tė mos shpėtojnė.

13

Ata mbi gurishte janė ata qė, kur dėgjojnė, e presin fjalėn me gėzim; por ata nuk kanė rrėnjė, besojnė pėr njėfarė kohe, por nė momentin e sprovės tėrhiqen.

14

Pjesa qė ka rėnė ndėr ferra janė ata qė e dėgjuan fjalėn; por, gjatė rrugės, ua zėnė frymėn shqetėsimet, pasuritė dhe kėnaqėsitė e kėsaj jete, dhe nuk arrijnė tė piqen.

15

Por pjesa qė ra nė tokė tė mirė janė ata qė, pasi e dėgjuan fjalėn, e ruajnė nė zemėr tė ndershme dhe tė mirė dhe japin fryt me qėndrueshmėri``.

16

``Askush, pasi tė ketė ndezur llambėn, nuk e mbulon me njė enė ose e fut nėn shtrat, por e vė mbi mbajtėsen e vet me qėllim qė ata qė hyjnė tė shohin dritė.

17

Sepse nuk ka asgjė tė fshehtė qė nuk do tė zbulohet, as sekret qė tė mos njihet dhe tė dalė nė dritė.

18

Prandaj tregoni kujdes se si dėgjoni, sepse atij qė ka, do t`i jepet, kurse atij qė nuk ka, do t`i hiqet edhe ajo qė ai kujton se ka``.

19

Nėna e tij dhe vėllezėrit e tij erdhėn tek ai, por nuk mund t`i afroheshin pėr shkak tė turmės.

20

Dhe nga disa i ishte thėnė: ``Nėna jote dhe vėllezėrit e tu janė atje jashtė dhe duan tė tė shohin``.

21

Por ai, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``Nėna ime dhe vėllezėrit e mi janė ata qė e dėgjojnė fjalėn e Perėndisė dhe e vėnė nė praktikė``.

22

Nė njė prej atyre ditėve ndodhi qė Jezusi hipi nė njė barkė bashkė me dishepujt e vet dhe u tha: ``Tė kalojmė nė bregun tjetėr tė liqenit``. Dhe ata u larguan nga bregu.

23

Ndėrsa po lundronin, atė e zuri gjumi; dhe njė furtunė ra mbi liqen, aq sa barka po mbushej, dhe ishin nė rrezik.

24

Atėherė ata iu afruan, e zgjuan dhe i thanė: ``Mėsues, Mėsues, po mbytemi!``. Dhe ai u zgjua, i bėrtiti erės dhe tėrbimit tė ujit; dhe kėto u qetėsuan dhe u bė bunacė.

25

Dhe Jezusi u tha dishepujve tė vet: ``Ku ėshtė besimi juaj?``. Dhe ata, tė frikėsuar, mrekulloheshin dhe i thoshnin njeri tjetrit: ``Vallė, kush ėshtė ky, qė urdhėron edhe erėn dhe ujin, dhe ata i binden?``.

26

Pastaj lundruan drejt krahinės sė Gadareasve, qė ndodhet pėrballė Galilesė;

27

dhe, porsa Jezusi zbriti nė tokė, i doli pėrpara njė njeri nga ai qytet, i cili prej shumė kohe ishte pushtuar nga demonėt, nuk vishte rroba, nuk banonte nė shtėpi, por ndėr varreza.

28

Kur e pa Jezusin, lėshoi njė britmė, iu hodh ndėr kėmbė dhe tha me zė tė lartė: ``Ē`ka mes meje dhe ty, Jezus, Biri i Perėndisė Shumė tė Lartė? Tė lutem, mos mė mundo!``.

29

Sepse Jezusi po i jepte urdhėr frymės sė ndyrė tė dilte nga ai njeri, sepse shumė herė e kishte pushtuar dhe ndonėse e kishin lidhur me zinxhirė e me pranga dhe e ruanin, ai i kėpuste prangat dhe shtyhej prej demonit nėpėr shkretėtirat.

30

Dhe Jezusi e pyeti duke thėnė: ``Si e ke emrin?``. Dhe ai u pėrgjigj: ``Legjion``. Sepse shumė demonė i kishin hyrė nė tė.

31

Dhe ata e lutnin tė mos i urdhėronte tė shkonin nė humnerė.

32

Dhe aty ishte njė tufė e madhe derrash qė kullotnin nė mal, dhe kėta demonė iu lutėn t`i lejonte tė hynin nė ta. Ai ua lejoi atyre.

33

Atėherė demonėt, si dolėn nga ai njeri, hynė te derrat, dhe ajo tufė u turr nga gremina nė liqen dhe u mbyt.

34

Kur panė ē`ndodhi, ata qė i ruanin derrat ikėn dhe e ēuan lajmin nė qytet e nėpėr fshatra.

35

Atėherė njerėzit dolėn pėr tė parė ē`kishte ndodhur dhe erdhėn te Jezusi, dhe gjetėn atė njeri, nga i cili kishin dalė demonėt, tė ulur te kėmbėt e Jezusit, tė veshur dhe me mendje nė rregull, dhe patėn frikė.

36

Ata qė e kishin parė ngjarjen, u treguan atyre si ishte shėruar i idemonizuari.

37

Atėherė gjithė popullsia e krahinės sė Gadareasve, i kėrkoi Jezusit tė largohej prej tyre, sepse i kishte zėnė njė frikė e madhe. Dhe Jezusi hyri nė barkė dhe u kthye mbrapa.

38

Ndėrkaq njeriu prej tė cilit dolėn demonėt, i lutej tė rrinte me tė; por Jezusi e pėrcolli duke i thėnė:

39

``Kthehu nė shtėpinė tėnde dhe trego ēfarė gjėrash tė mėdha ka bėrė Perėndia pėr ty``. Dhe ai shkoi anembanė qytetit duke treguar gjėrat e mėdha qė Jezusi bėri pėr tė.

40

Ndodhi qė, kur Jezusi u kthye, turma e mirėpriti sepse tė gjithė e prisnin.

41

Dhe ja, erdhi njė njeri me emėr Jair, qė ishte kryetari i sinagogės; ai i ra ndėr kėmbė Jezusit dhe iu lut tė shkonte nė shtėpinė e tij,

42

sepse ai kishte njė vajzė tė vetme rreth dymbėdhjetė vjeēe, qė ishte pėr vdekje. Ndėrsa Jezusi po shkonte atje, turma po shtyhej pėrreth tij.

43

Dhe njė grua qė kishte njė fluks gjaku prej dymbėdhjetė vjetėsh dhe kishte shpenzuar ndėr mjekė gjithė pasurinė e saj, pa mundur qė tė shėrohej nga njeri,

44

iu afrua nga pas dhe i preku cepin e rrobės sė tij dhe nė atė ēast iu pre fluksi i gjakut.

45

Dhe Jezusi tha: ``Kush mė preku?``. Mbasi tė gjithė e mohuan, Pjetri dhe ata qė ishin me tė, thanė: ``Mėsues, turmat po shtyhen dhe po tė ndeshin dhe ti thua: "Kush mė preku?"``.

46

Por Jezusi tha: ``Dikush mė preku, sepse e ndjeva qė njė fuqi doli prej meje``.

47

Atėherė gruaja, duke parė se nuk mbeti e padiktuar, erdhi, duke u dridhur e tėra, dhe i ra ndėr kėmbė dhe i deklaroi nė prani tė gjithė popullit, pėrse e kishte prekur dhe si ishte shėruar nė ēast.

48

Dhe ai i tha: ``Merr zemėr, bijė; besimi yt tė shėroi; shko nė paqe!``.

49

Ndėrsa Jezusi vazhdonte tė fliste, erdhi njė nga shtėpia e kryetarit tė sinagogės dhe i tha: ``Vajza jote vdiq, mos e shqetėso Mėsuesin``.

50

Por Jezusi, mbasi i dėgjoi kėto, i tha: ``Mos druaj; ti vetėm beso dhe ajo do tė shpėtojė``.

51

Si arriti nė shtėpi, nuk la asnjeri tė hyjė, pėrveē Pjetrit, Gjonit dhe Jakobit, dhe atin e nėnėn e vajzės.

52

Tė gjithė qanin dhe mbajtėn zi. Por ai tha: ``Mos qani; ajo nuk ka vdekur, por po fle``.

53

Dhe ata e pėrqeshnin; duke e ditur se kishte vdekur.

54

Por ai, mbasi i nxori jashtė tė gjithė, e kapi pėr dore dhe thirri duke thėnė: ``Vajzė, ēohu!``.

55

Asaj iu kthye fryma e saj dhe menjėherė u ēua; pastaj Jezusi urdhėroi qė t`i jepnin tė hante.

56

Dhe prindėrit e saj mbetėn tė habitur. Por Jezusi i porositi tė mos i thonin kurrkujt ē`kishte ndodhur.

Luka 9