Bibla Shqip

Luka 10

Luka

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 11

1

Dhe ndodhi qė ai ndodhej nė njė vend dhe lutej dhe, si mbaroi, njė nga dishepujt e tij i tha: ``Zot, na mėso tė lutemi, ashtu siē i mėsoi Gjoni dishepujt e vet``.

2

Dhe ai u tha: ``Kur tė luteni, thoni: "Ati ynė qė je nė qiej, u shenjtėroftė emri yt, ardhtė mbretėria jote, u bėftė vullneti yt si nė qiell edhe nė tokė.

3

Na jep ēdo ditė bukėn tonė tė nevojshme.

4

Dhe na i fal mėkatet tona, sepse edhe ne i falim fajtorėt tanė; dhe mos lejo tė biem nė tundim, por na shpėto nga i ligu"``.

5

Pastaj u tha atyre: ``A ka midis jush njeri qė ka njė mik dhe i shkon nė mesnatė e i thotė: "Mik, mė jep hua tri bukė,

6

sepse mė erdhi nga udha njė miku im dhe unė s`kam ēfarė t`i vė pėrpara";

7

dhe ai, nga brenda, duke u pėrgjigjur, i tha: "Mos mė bezdis, dera ėshtė tashmė e mbyllur dhe fėmijėt e mi ranė nė shtrat me mua; nuk mund tė ēohem e tė t`i jap"?

8

Unė po ju them se, edhe nėse nuk ēohet t`ia japė sepse e ka mik, do tė ēohet gjithsesi pėr shkak tė insistimit tė tij dhe do t`i japė tė gjitha bukėt qė i nevojiten.

9

Prandaj po ju them: Lypni dhe do t`ju jepet; kėrkoni dhe do tė gjeni; trokitni dhe do t`ju hapet.

10

Sepse kushdo qė lyp, merr, kush kėrkon, gjen dhe do t`i hapet atij qė troket.

11

Dhe cili nga ju ėshtė baba i tillė qė, po t`i kėrkojė bukė djali, i jep njė gur? Ose po t`i kėrkojė njė peshk, nė vend tė peshkut i jep njė gjarpėr?

12

Ose, po t`i kėrkojė njė vezė, i jep njė akrep?

13

Nėse ju, pra, qė jeni tė kėqij, dini t`u jepni dhurata tė mira bijve tuaj, aq mė tepėr Ati juaj qiellor do t`u dhurojė Frymėn e Shenjtė atyre qė ia kėrkojnė``.

14

Dhe Jezusi po dėbonte njė demon qė ishte memec; dhe ndodhi qė, kur demoni doli, memeci foli dhe turmat u mrekulluan.

15

Por disa nga ata thanė: ``Ai i dėbon demonėt nėpėrmjet Beelzebubit, princit tė demonėve``.

16

Kurse disa nga ata, pėr ta vėnė nė provė, kėrkonin prej tij njė shenjė nga qielli.

17

Por ai, duke i njohur mendimet e tyre, u tha atyre: ``Ēdo mbretėri, e pėrēarė nė vetvete shkatėrrohet, dhe ēdo shtėpi e pėrēarė nė vetvete rrėzohet.

18

Po tė jetė, pra, edhe Satanai i pėrēarė nė vetvete, si do tė mund tė qėndrojė mbretėria e tij? Sepse ju thoni se unė i dėboj demonėt nėpėrmjet Beelzebubit.

19

Por, nėse unė i dėbokam demonėt nėpėrmjet Beelzebubit, nėpėrmjet kujt i dėbojnė ata bijtė tuaj? Prandaj ata do tė jenė gjykatėsit tuaj.

20

Por nė se unė i dėboj demonėt me gishtin e Perėndisė, mbretėria e Perėndisė, pra ka arritur deri te ju.

21

Kur burri i fortė, i armatosur mirė, e ruan shtėpinė e vet, pasuria e tij ėshtė nė paqe.

22

Por nė qoftė se vjen njė mė i fortė se ai dhe e mund atė, ia merr armėt nė tė cilat kishte shpresė dhe i ndan plaēkat e tij.

23

Kush nuk ėshtė me mua, ėshtė kundėr meje dhe kush nuk mbledh me mua, shpėrndan.

24

Kur fryma e ndyrė del nga njė njeri, endet nė vende tė shkreta, duke kėrkuar pushim, dhe duke mos e gjetur dot, thotė: "Do tė kthehem nė shtėpinė time nga dola".

25

Dhe, kur kthehet, e gjen tė fshirė e tė zbukuruar,

26

atėherė shkon e merr me vete shtatė frymėra tė tjerė mė tė kėqij se ai, dha ata hyjnė aty dhe banojnė aty; dhe gjendja e fundit e atij njeriu bėhet mė e keqe se e para``.

27

Ndodhi qė, ndėrsa ai po thoshte kėto gjėra, njė grua nga turma e ēoi zėrin e saj dhe i tha: ``Lum barku qė tė barti dhe gjinjtė qė tė mėndėn``.

28

Por ai u tha: ``Me tepėr lum ata qė e dėgjojnė fjalėn e Perėndisė dhe e zbatojnė``.

29

Duke qenė se turmat po i shtyheshin pėrreth, ai filloi tė thotė: ``Ky brez ėshtė i lig; ai kėrkon nje shenjė, por asnjė shenjė nuk do t`i jepet, pėrveē shenjės sė profetit Jona.

30

Sepse, ashtu si Jona qe njė shenjė pėr Ninivasit, kėshtu edhe Biri i njeriut do tė jetė njė shenjė pėr kėtė brez.

31

Mbretėresha e Mesditės do tė ngrihet ditėn e gjyqit me njerėzit e kėtij brezi dhe do t`i dėnojė, sepse ajo po vjen nga skaji i dheut pėr tė dėgjuar urtėsinė e Salomonit; dhe ja, kėtu ėshtė dikush mė i madh se Salomoni.

32

Ninivasit, ditėn e gjyqit, do tė ringjallen me kėtė brez dhe do ta dėnojnė, sepse ata u penduan pėr predikimin e Jonas; dhe ja, kėtu ėshtė dikush mė i madh se Jona``.

33

Asnjėri, kur ndez njė llambė, nuk e vė nė njė vend tė fshehtė ose nėn babunė, po pėrmbi dritėmbajtėsen, qė tė shohin dritė ata qė hyjnė.

34

Llamba e trupit ėshtė syri; nė se syri yt ėshtė i shėndoshė, gjithė trupi yt do tė jetė i ndriēuar; por nė se syri yt ėshtė i sėmurė, edhe gjithė trupi yt do tė jetė plot me errėsirė.

35

Prandaj trego kujdes qė drita qė ėshtė nė ty tė mos jetė terr.

36

Nė se gjithė trupi yt ėshtė i ndriēuar, pa asnjė pjesė tė errėt, gjithēka do tė jetė e ndriēuar, sikurse ndodh kur llamba tė ndriēon me shkėlqimin e saj``.

37

Por ndėrsa Jezusi po fliste, njė farise e ftoi pėr drekė nė shtėpinė e vet. Dhe ai hyri dhe u vendos nė tryezė.

38

Fariseu e vuri re kėtė dhe u mrekullua qė Jezusit nuk lau para buke.

39

Dhe Zoti i tha: ``Tani ju farisenjtė pastroni tė jashtmen e kupės dhe tė pjatės, ndėrsa brendinė tuaj e keni plot me grabitje dhe ligėsi.

40

Tė pamend! Ai qė bėri anėn e jashtme, vallė nuk bėri edhe tė brendshmen?

41

Por jepni si lėmoshė atė qė ėshtė pėrbrenda, dhe ēdo gjė do tė jetė e pastėr pėr ju.

42

Por mjerė ju, o farisenj! Sepse ju paguani tė dhjetėn e ryzės, tė mendrės dhe tė ēdo barishteje, dhe pastaj lini pas dore drejtėsinė dhe dashurinė e Perėndisė. Kėto gjėra duhet t`i bėnit, pa i lėnė pas dore tė tjerat.

43

Mjerė ju, o farisenj! Sepse ju e doni vendin e parė ndėr sinagoga dhe pėrshėndetjet nėpėr sheshe.

44

Mjerė ju, skribė dhe farisenj hipokritė! Sepse jeni si varret qė nuk shihen dhe njėrėzit ecin sipėr tyre, pa e ditur``.

45

Atėherė, duke u pėrgjigjur, njė nga mėsuesit e ligjit, i tha: ``Mėsues, duke folur kėshtu, ti po na fyen edhe ne``.

46

Dhe ai thoshte: ``Mjerė edhe ju, o mėsues tė ligjit! Sepse i ngarkoni njerėzit me barrė qė me vėshtirėsi baren, dhe ju nuk i prekni ato barrė as edhe me njė gisht.

47

Mjerė ju! Sepse ju ndėrtuat varret e profetėve dhe etėrit tuaj i patėn vrarė ata.

48

Duke vepruar nė kėtė mėnyrė, ju dėshmoni se i miratoni veprat e etėrve tuaj; nė fakt ata vranė profetėt dhe ju ndėrtoni varret e tyre.

49

Pėr kėtė arsye edhe urtėsia e Perėndisė tha: "Unė do t`u dėrgoj profetė dhe apostuj, dhe ata do tė vrasin disa prej tyre kurse tė tjerėt do t`i pėrndjekin",

50

me qėllim qė kėtij brezi t`i kėrkohet llogari pėr gjakun e tė gjithė profetėve, i cili u derdh qė nga krijimi i botės:

51

nga gjaku i Abelit deri te gjaku i Zakarias, qė u vra ndėrmjet altarit dhe tempullit; po, unė po ju them, se kėtij brezi do t`i kėrkohet llogari.

52

Mjerė ju, o mėsues tė ligjit! Sepse ju e morėt ēelėsin e dijes; ju vetė nuk hytė dhe penguat hyrjen e atyre qė po hynin``.

53

Po ndėrsa ai u fliste atyre kėto gjėra, skribėt dhe farisenjtė filluan tė zemėrohen shumė kundėr tij dhe ta sulmojnė atė me shumė pyetje,

54

pėr t`i ngritur kurthe, pėr ta zėnė nė gabim e pėr tė mundur ta akuzojnė pėr ndonjė fjalė tė tij.

Luka 12