Bibla Shqip

Luka 11

Luka

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 12

1

Ndėrkaq u mblodh njė turmė me mijėra, saqė shkelnin njeri tjetrin. Jezusi filloi t`u thotė dishepujve tė vet: ``Para sė gjithash ruhuni nga majaja e farisenjve, qė ėshtė hipokrizia.

2

Nuk ka asgjė tė mbuluar qė nuk do tė zbulohet, as tė fshehtė qė nuk do tė njihet.

3

Prandaj tė gjitha ato qė thatė nė terr, do tė dėgjohen nė dritė; dhe ato qė pėshpėritėt nė vesh ndėr dhomat e brendshme, do tė shpallen nga ēatitė e shtėpive``.

4

Po ju them juve, o miq tė mi, tė mos keni frikė nga ata qė vrasin trupin, por pas kėsaj nuk mund tė bėjnė asgjė tjetėr.

5

Unė do t`ju tregoj prej kujt duhet tė keni frikė: druani nga ai qė, pasi ka vrarė, ka pushtet tė tė hedhė nė Gehena; po, po ju them, nga ai tė keni frikė.

6

A nuk shiten vallė pesė harabela pėr dy pare? E megjithėatė as edhe njė prej tyre nuk harrohet pėrpara Perėndisė.

7

Madje, edhe flokėt e kokės janė tė gjitha tė numėruara; prandaj mos kini frikė, ju vleni mė tepėr se shumė harabela.

8

Dhe unė po ju them: Kushdo qė do tė rrėfeje pėr mua pėrpara njerėzve, edhe Biri i njeriut do ta rrėfejė pėrpara engjėjve tė Perėndisė.

9

Por ai qė do tė mė mohojė pėrpara njerėzve, do tė mohohet pėrpara engjėjve tė Perėndisė.

10

Dhe kushdo qė do tė flasė kundėr Birit tė njeriut do tė jetė i falur, por ai qė do tė blasfemojė kundėr Frymės sė Shenjtė, nuk do tė jetė i falur.

11

Pastaj, kur do t`ju ēojnė pėrpara sinagogave, gjykatėsve dhe autoriteteve, mos u shqetėsoni se si ose se ēfarė do tė thoni pėr t`u mbrojtur, ose pėr ēfarė do t`ju duhet tė thoni,

12

sepse Fryma e Shenjtė nė po atė moment do t`ju mėsojė se ē`duhet tė thoni``.

13

Atėherė dikush nga turma i tha: ``Mėsues, i thuaj vėllait tim ta ndajė me mua trashėgiminė``.

14

Por ai u pėrgjigj: ``O njeri, kush mė vuri mua gjykatės ose ndarės pėrmbi ju?``.

15

Pastaj u tha atyre: ``Kini kujdes dhe ruhuni nga kopracia, sepse jeta e njeriut nuk qėndron nė mbushullinė e gjėrave qė zotėron``.

16

Dhe ai u tha atyre njė shėmbėlltyrė: ``Tokat e njė pasaniku dhanė tė korra tė bollshme;

17

dhe ai arsyetonte me vete duke thėnė: "Ē`tė bėj, sepse nuk kam vend ku t`i shtie tė korrat e mia?".

18

Dhe tha: "Kėtė do tė bėj: do tė shemb hambarėt e mia dhe do t`i bėj mė tė mėdhenj, ku do tė shtie tė gjitha tė korrat dhe pasuritė e tjera,

19

dhe pastaj do t`i them shpirtit tim: Shpirt, ti ke pasuri tė shumta tė shtėna pėr shumė vjet; pusho, ha, pi dhe gėzo".

20

Por Perėndia i tha: "O i pamend, po atė natė shpirtin tėnd do tė ta kėrkojnė dhe ato qė pėrgatite tė kujt do tė jenė?".

21

Kėshtu i ndodh atij qė grumbullon thesare pėr vete dhe nuk ėshtė i pasur ndaj Perėndisė``.

22

Pastaj u tha dishepujve tė vet: ``Prandaj po ju them: mos u shqetėsoni pėr jetėn tuaj se ēfarė do tė hani, as pėr trupin tuaj se ēfarė do tė vishni.

23

Jeta vlen mė shumė se ushqimi dhe trupi mė shumė se veshja.

24

Vini re korbat! Ata nuk mbjellin e nuk korrin, nuk kanė as qilar as hambar, e megjithatė Perėndia i ushqen; mirė, pra, ju vleni shumė mė tepėr se zogjtė.

25

Dhe cili nga ju me shqetėsimin e tij mund ta zgjatė shtatin e vet qoftė edhe njė kubit?

26

Atėherė, kur nuk jeni nė gjendje tė bėni as atė qė ėshtė mė e pakta, pėrse shqetėsoheni pėr tė tjerat?

27

Vini re si rriten zambakėt: ata nuk punojnė dhe nuk tjerrin; megjithėatė unė po ju them se as Salomoni, nė gjithė lavdinė e vet, nuk qe i veshur si njė nga ata.

28

Atėherė, nėse Perėndia vesh nė kėtė mėnyrė barin qė sot ėshtė nė fushė dhe nesėr hidhet nė furrė, aq mė tepėr do t` ju veshė, o njerėz besimpakė?

29

Pėrveē kėsaj mos kėrkoni ēfarė do tė hani ose do tė pini, dhe mos jini nė merak,

30

sepse njerėzit e botės i kėrkojnė tė gjitha kėto, por Ati juaj e di qė ju keni nevojė pėr to.

31

Kėrkoni mė parė mbretėrinė e Perėndisė dhe tė gjitha kėto do t`ju jepen si shtesė.

32

Mos ki frikė, o tufė e vogėl, sepse Atit tuaj i pėlqeu t`ju japė mbretėrinė.

33

Shitni pasurinė tuaj dhe jepni lėmoshė! Bėni pėr vete trasta qė nuk vjetrohen, njė thesar tė pashtershėm nė qiejt, ku vjedhėsi nuk arrin dhe tenja nuk bren.

34

Sepse atje ku ėshtė thesari juaj, atje do tė jetė edhe zemra juaj``.

35

Le tė jenė ngjeshur ijėt tuaja, dhe llambat ndezur.

36

Ngjajini atyre qė presin zotėrinė e tyre, kur kthehet nga dasma, pėr t`ia hapur derėn sapo tė vijė dhe tė trokasė.

37

Lum ata shėrbėtorė, qė zotėria, kur tė kthehet, do t`i gjejė zgjuar! Nė tė vėrtetė po ju them se ai vetė do tė ngjeshet dhe do t`i vendosė ata nė tryezė, dhe ai vetė do t`u shėrbejė.

38

Dhe, nė se do tė vijė nė tė dytėn a nė tė tretėn rojė tė natės dhe t`i gjejė kėshtu, lum ata shėrbėtorė.

39

Por ta dini kėtė: se po ta dinte i zoti i shtėpisė nė cilėn orė i vjen vjedhėsi, do tė rrinte zgjuar dhe nuk do tė linte t`i shpėrthenin shtėpinė.

40

Edhe ju pra, jini gati, sepse Biri i njriut do tė vijė nė atė orė qė nuk e mendoni``.

41

Dhe Pjetri i tha: ``Zot, kėtė shėmbėlltyrė po e thua vetėm pėr ne apo pėr tė gjithė?``.

42

Dhe Zoti tha: ``Kush ėshtė, pra, ai administrues besnik dhe i menēur, qė do ta verė zotėria pėrmbi shėrbėtorėt e vet pėr t`u dhėnė atyre racionin e ushqimeve nė kohėn e duhur?

43

Lum ai shėrbėtor tė cilin zotėria e tij, kur kthehet, e gjen se vepron kėshtu.

44

Nė tė vėrtetė po ju them se ai do ta vėrė mbi gjithė pasurinė e vet.

45

Por, nėse ai shėrbėtor mendon nė zemėr tė vet: "Zotėria im vonon tė kthehet" dhe fillon t`i rrahė shėrbėtorėt dhe shėrbėtoret, tė hajė, tė pijė dhe tė dehet,

46

zotėria e atij shėrbėtori do tė vijė ditėn kur nuk e pret, dhe nė orėn qė ai nuk e di; do ta ndėshkojė rėndė dhe do t`i caktojė fatin me tė pabesėt.

47

Shėrbėtori qė e dinte vullnetin e zotėrisė sė tij dhe nuk u bė gati e nuk e kreu vullnetin e tij, do tė rrihet shumė.

48

Por ai qė nuk e dinte, po tė bėjė gjėra qė meritojnė tė rrahura, do tė rrihet mė pak. Kujt iu dha shumė, do t`i kėrkohet shumė; dhe kujt iu besua shumė, do t`i kėrkohet mė shumė``.

49

``Unė erdha tė hedh zjarr mbi tokė dhe sa dėshiroj qė ai tė ishte tashmė i ndezur.

50

Tani unė kam njė pagėzim me tė cilėn duhet tė pagėzohem dhe jam nė ankth deri sa tė kryhet.

51

A kujtoni se erdha tė sjell paqen mbi tokė? Jo, po ju them, por mė shumė pėrēarjen;

52

sepse, tash e tutje, pesė veta nė njė shtėpi do tė jenė tė ndarė: tre kundėr dyve dhe dy kundėr treve.

53

Babai do tė ndahet kundėr tė birit, dhe i biri kundėr babait; nėna kundėr sė bijės dhe e bija kundėr nėnės; vjehrra kundėr nuses sė saj dhe nusja kundėr vjehrrės sė vet``.

54

Atėherė ai u tha akoma turmave: ``Kur ju shihni njė re qė ngrihet nga perėndimi menjėherė thoni: "Do tė vijė shiu", dhe ashtu ndodh;

55

pėrkundrazi, kur fryn juga, ju thoni: "Do tė bėjė vapė", dhe ashtu ndodh.

56

Hipokritė! Ju dini tė dalloni dukurinė e qiellit dhe tė tokės, por vallė si nuk dini ta dalloni kėtė kohė?

57

Dhe pėrse nuk gjykoni nga vetė ju ē`ėshtė e drejtė?

58

Kur ti shkon bashkė me kundėrshtarin tėnd te gjykatėsi, bėj ē`ėshtė e mundur gjatė rrugės qė tė merresh vesh me tė, qė ai mos tė tė nxjerrė pėrpara gjykatėsit dhe gjykatėsi tė tė dorėzojė te roja dhe roja tė tė futė nė burg.

59

Unė po tė them se ti nuk do tė dalėsh prej andej, derisa tė mos kesh paguar deri nė qindarkėn e fundit``.

Luka 13