Bibla Shqip

Luka 15

Luka

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 16

1

Tani ai u foli akoma dishepujve tė vet: ``Ishte njė njeri i pasur qė kishte njė administrator; kėtė e paditėn se po ia shkapėrderdhte pasurinė e tij.

2

Atėherė ai e thirri dhe i tha: "Ē`ėshtė kjo qė po dėgjoj pėr ty? Mė jep llogari pėr ato qė ke administruar, sepse ti nuk mund tė jesh mė administratori im".

3

Dhe administratori tha me vete: "Ē`do tė bėj unė tani, qė zotėria im po ma heq administrimin? Tė gėrmoj, s`e bėj dot, dhe tė lyp, mė vjen turp.

4

E di ē`do tė bėj qė njerėzit tė mė pranojnė nė shtėpitė e tyre kur tė hiqem nga administrimi".

5

I thirri atėherė njė nga njė ata qė i detyroheshin zotėrisė sė tij dhe i tha tė parit: "Sa i detyrohesh zotėrisė tim?".

6

Ai u pėrgjigj: "Njėqind bato vaj". Atėherė ai i tha: "Merre dėftesėn tėnde, ulu dhe shkruaj shpejt pesėdhjetė".

7

Pastaj i tha njė tjetri: "Po ti sa i detyrohesh?". Ai u pėrgjigj: "Njėqind kora grurė". Atėherė ai i tha: "Merre dėftesėn tėnde dhe shkruaj tetėdhjetė".

8

Zotėria e lavdėroi administratorin e pandershėm, se kishte vepruar me menēuri, sepse bijtė e kėsaj bote, nė brezin e tyre, janė mė tė menēur se bijtė e dritės.

9

Unė, pra, po ju them: Bėjini miqtė me pasuri tė padrejta sepse, kur kėto do t`ju mungojnė, t`ju pranojnė nė banesat e pėrjetshme.

10

Kush ėshtė besnik nė tė vogla, ėshtė besnik edhe nė tė mėdhatė; dhe kush ėshtė i padrejtė nė tė vogla, ėshtė i padrejtė edhe nė tė mėdhatė.

11

Pra, nė qoftė se ju nuk keni qenė besnikė nė pasuritė e padrejta, kush do t`ju besojė pasuritė e vėrteta?

12

Dhe, nė qoftė se nuk keni qenė besnikė nė pasurinė e tjetrit, kush do t`ju japė tuajėn?

13

Asnjė shėrbėtor nuk mund t`u shėrbejė dy zotėrinjve; sepse ose do ta urrejė njerin e tjetrin do ta dojė, ose do tė lidhet me njerin dhe tjetrin do ta pėrbuzė; ju nuk mund t`i shėrbeni Perėndisė dhe mamonit``.

14

Dhe farisenjtė, tė cilėt ishin shumė tė dhėnė pas parasė, i dėgjonin tė gjitha kėto dhe e tallnin.

15

Dhe ai u tha atyre: ``Ju jeni ata qė e justifikoni veten pėrpara njerėzve, por Perėndia i njeh zemrat tuaja; sepse ajo qė vlerėsohet shumė ndėr njerėzit ėshtė gjė e neveritshme para Perėndisė.

16

Ligji dhe profetėt arrijnė deri nė kohėn e Gjonit; qė atėherė shpallet mbretėria e Perėndisė dhe gjithkush pėrpiqet tė hyjė aty.

17

Por ėshtė mė lehtė qė tė mbarojnė qielli dhe toka, se sa tė bjerė poshtė qoftė edhe njė pikė nga ligji.

18

Ai qė lėshon gruan e vet dhe merr njė tjetėr, shkel kurorėn; edhe ai qė martohet me njė grua tė lėshuar nga i burri, shkel kurorėn``.

19

Por atje ishte njė njeri i pasur, qė vishej me tė purpurta dhe me rroba tė ēmueshme prej liri dhe pėr ditė e kalonte shkėlqyeshėm.

20

Atje ishte edhe njė lypės, i quajtur Llazar, qė rrinte para derės sė tij, dhe trupin e kishte plot me plagė tė pezmatuara,

21

dhe dėshironte tė ngopej me thėrrimet qė binin nga tryeza e pasanikut; madje edhe qentė vinin e ia lėpinin plagėt.

22

Por ndodhi qė lypėsi vdiq dhe engjėjt e ēuan nė gji tė Abrahamit; vdiq edhe pasaniku dhe e varrosėn.

23

Dhe, duke pasur mundime nė ferr, i ēoi sytė dhe pa nga larg Abrahamin dhe Llazarin nė gji tė tij.

24

Atėherė ai bėrtiti dhe tha: "O atė Abraham, ki mėshirė pėr mua, dhe dėrgoje Llazarin tė lagė majėn e gishtit tė vet nė ujė qė tė mė freskojė gjuhėn, sepse po vuaj tmerrėsisht nė kėtė flakė.

25

Por Abrahami thoshte: "O bir, kujto se ti i ke marrė tė mirat e tua gjatė jetės sate, kurse Llazari tė kėqijat; tashti, pėrkundrazi, ai po pėrdėllehet dhe ti vuan.

26

Dhe, veē tė gjithave, midis nesh dhe jush ėshtė njė humnerė e madhe, kėshtu qė ata qė do tė donin tė kalonin qė kėtej tek ju nuk munden; po ashtu askush nuk mund tė kalojė qė andej te ne".

27

Por ai i tha: "Atėherė, o atė, tė lutem ta dėrgosh atė te shtėpia e tim eti,

28

sepse unė kam pesė vėllezėr e le t`i paralajmėrojė rreptėsisht qė tė mos vijnė edhe ata nė kėtė vend mundimesh".

29

Abrahami u pėrgjigj: "Kanė Moisiun dhe profetėt, le t`i dėgjojnė ata".

30

Ai tha: "Jo, o atė Abraham, por nėse dikush nga tė vdekurit do tė shkojė tek ata, do tė pendohen".

31

Atėherė ai i tha: "Nėse ata nuk e dėgjojnė Moisiun dhe profetėt, nuk do tė binden edhe nė se dikush ringjallet prej tė vdekurish"``.

Luka 17