Bibla Shqip

Luka 16

Luka

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 17

1

Atėherė Jezusi u tha dishepujve tė vet: ``Éshtė e pamundur qė tė mos ndodhin skandale; por mjerė ai pėr faj tė tė cilit vijnė!

2

Pėr tė do tė ishte mė mirė t`i varnin nė qafė njė gur mulliri dhe ta hidhnin nė det, se sa tė skandalizojė njė tė vetėm nga kėta tė vegjėl.

3

Kini kujdes veten tuaj! Nė se yt vėlla mėkaton kundėr teje, qortoje; dhe nė se pendohet, fale.

4

Edhe sikur tė mėkatonte shtatė herė nė ditė kundėr teje, dhe shtatė herė nė ditė do tė kthehet te ti duke thėnė: "Pendohem", fale``.

5

Atėherė apostujt i thanė Zotit: ``Na e shto besimin``.

6

Dhe Zoti tha: ``Po tė kishit besim sa njė kokėrr sinapi, do tė mund t`i thonit kėtij mani: "Shkulu me gjithė rrėnjė dhe mbillu nė det", dhe ai do t`ju bindej.

7

Tani cili nga ju, po tė ketė njė shėrbėtor qė i lėron tokėn ose i kullot kopenė, do t`i thotė kur ai kthehet nga fusha nė shtėpi: "Eja menjėherė nė tryezė"?

8

A nuk do t`i thotė pėrkundrazi: "Ma bėj gati darkėn, pėrvishu e mė shėrbe qė unė tė ha e tė pi e pastaj tė hash dhe tė pish edhe ti"?

9

Do ta falėnderojė ndoshta atė shėrbėtor sepse i zbatoi ato qė i ishin urdhėruar? Mendoj se jo.

10

Kėshtu edhe ju, kur tė keni bėrė tė gjitha ato qė ju urdhėrohen, thoni: "Jemi shėrbėtorė tė padobishėm. Bėmė atė qė kishim detyrė tė bėnim"``.

11

Dhe ndodhi qė duke udhėtuar pėr nė Jeruzalem, ai kaloi nėpėr Samari dhe Galile.

12

Dhe, kur po hynte nė njė fshat, i dolėn para dhjetė lebrozė, tė cilėt ndaluan larg,

13

dhe duke ngritur zėrin, thanė: ``Mjeshtėr, Jezus, ki mėshirė pėr ne``.

14

Dhe ai, si i pa, u tha atyre: ``Shkoni e paraqituni te priftėrinjtė``. Dhe ndodhi qė, ndėrsa ata po shkonin, u pastruan.

15

Dhe njė nga ata, si e pa se u shėrua, u kthye mbrapa dhe pėrlėvdonte Perėndinė me zė tė lartė.

16

Dhe ra pėrmbys me fytyrė pėrtokė te kėmbėt e Jezusit, duke e falėnderuar. Ky ishte Samaritan.

17

Jezusi atėherė filloi tė thotė: ``A nuk u shėruan qė tė dhjetė? Ku janė nėntė tė tjerėt?

18

A nuk gjet asnjė qė tė kthehet pėr tė dhėnė lavdi Perėndisė, pėrveē kėtij tė huaji?``.

19

Dhe i tha atij: ``Ēohu dhe shko; besimi yt tė shėroi``.

20

Tani kur u pyet nga farisenjtė se kur do tė vinte mbretėria e Perėndisė, ai u pėrgjigj atyre dhe tha: ``Mbretėria e Perėndisė nuk vjen nė mėnyrė tė dukshme;

21

dhe as nuk do tė mund tė thuhet: "Ja, kėtu", ose: "Ja, atje"; sepse ja, mbretėria e Perėndisė ėshtė pėrbrenda jush``.

22

Pastaj u tha dishepujve tė vet: ``Do tė vijnė ditė kur ju do tė dėshironi tė shihni njė nga ditėt e Birit tė njeriut, por nuk do ta shihni.

23

Dhe do t`ju thonė: "Ja, ėshtė kėtu" ose: "Ja, ėshtė atje", por ju mos shkoni dhe mos i ndiqni.

24

Sepse ashtu si rrufeja, qė vetėtin nga njėri skaj i qiellit te tjetri e ndriēon, kėshtu do tė jetė edhe Biri i njeriut nė ditėn e tij.

25

Por mė parė i duhet tė vuajė shumė dhe tė hidhet poshtė nga ky brez.

26

Dhe, ashtu siē ndodhi nė kohėn e Noes, ashtu do tė ndodhė edhe nė ditėt e Birit tė njeriut.

27

Njerėzit hanin, pinin, martonin dhe martoheshin, deri ditėn kur Noeu hyri nė arkė; dhe erdhi pėrmbytja dhe i zhduku tė gjithė.

28

Po kėshtu ndodhi nė kohėn e Lotit: njerėzit hanin, pinin, blinin, shitnin, mbillnin dhe ndėrtonin;

29

por ditėn kur Loti doli nga Sodoma, ra shi zjarri e squfuri nga qielli dhe i zhduku tė gjithė.

30

Kėshtu do tė jetė edhe atė ditė kur Biri i njeriut do tė shfaqet.

31

Nė atė ditė, ai qė ndodhet mbi ēatinė e shtėpisė tė mos zbresė nė shtėpi pėr tė marrė gjėrat e tij; e po kėshtu ai qė ndodhet nė ara, tė mos kthehet prapa.

32

Kujtoni gruan e Lotit.

33

Ai qė do tė kėrkojė tė shpėtojė jetėn e vet, do ta humbasė; por ai qė do ta humbasė, do ta shpėtojė.

34

Unė po ju them: atė natė dy veta do tė jenė nė njė shtrat; njėri do tė merret dhe tjetri do tė lihet.

35

Dy gra do tė bluajnė bashkė; njėra do tė merret e tjetra do tė lihet.

36

Dy burra do tė jenė nė ara: njėri do tė merret e tjetri do tė lihet``.

37

Atėherė dishepujt u pėrgjigjėn dhe thanė: ``Ku, o Zot?`` Dhe ai u tha atyre: ``Ku tė jetė trupi, atje do tė mblidhen shqiponjat``.

Luka 18