Bibla Shqip

Luka 20

Luka

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 21

1

Pastaj Jezusi i ēoi sytė dhe pa pasanikėt qė qitnin dhuratat e tyre nė arkėn e thesarit,

2

dhe pa edhe njė tė ve tė varfėr qė qiti dy pare tė vogla

3

dhe tha: ``Nė tė vėrtetė po ju them se kjo e ve e varfėr ka qitur mė shumė se gjithė tė tjerėt.

4

Sepse tė gjithė kėta dhanė nga tepricat e pasurisė sė tyre pėr shtėpinė e Perėndisė, kurse ajo, nė varfėrinė e vet, dha gjithēka qė kishte pėr tė jetuar``.

5

Pastaj, kur disa po flisnin pėr tempullin dhe vinin nė pah se ishte i stolisur me gurė tė bukur dhe me oferta, ai tha:

6

``Nga tė gjitha kėto gjėra qė ju admironi, do tė vijnė ditėt kur nuk do tė mbetet gur mbi gur pa u rrėnuar``.

7

Atėherė ata e pyetėn duke thėnė: ``Mėsues, kur do tė ndodhin kėto dhe cila do tė jetė shenja se kėto janė duke u kryer?``.

8

Dhe ai tha: ``Ruhuni se mos ju mashtrojnė, sepse shumė veta do tė vijnė nė emrin tim duke thėnė: "Unė jam", dhe: "Erdhi koha". Mos shkoni, pra, pas tyre.

9

Dhe kur tė dėgjoni tė flitet pėr luftėra e pėr trazira, mos u trembni, sepse tė gjitha kėto duhet tė ndodhin mė parė, por mbarimi nuk do tė vijė menjėherė``.

10

Atėherė u tha atyre: ``Do tė ngrihet kombi kundėr kombit; dhe mbretėria kundėr mbretėrisė;

11

do tė ngjajnė tėrmete tė mėdha, zi buke dhe murtaja nė vende tė ndryshme; do tė ndodhin edhe dukuri tė llahtarshme dhe shenja tė mėdha nga qielli.

12

Por, para tė gjitha kėtyre gjėrave, do tė vėnė dorė mbi ju dhe do t`ju pėrndjekin dhe do t`ju dorėzojnė nė sinagoga e do t`ju futin nė burg; dhe do t`ju nxjerrin pėrpara mbretėrve dhe guvernatorėve pėr shkak tė emrit tim,

13

por kjo do t`ju japė rastin qė tė dėshmoni.

14

Ta vini, pra, nė zemrėn tuaj qė tė mos mendoni mė parė se si do pėrgjigjeni pėr t`u mbrojtur,

15

sepse unė do t`ju jap njė gojė e njė dituri tė tillė tė cilėn tė gjithė kundėrshtarėt tuaj nuk do tė jenė nė gjendje ta kundėrshtojnė ose t`i rezistojnė.

16

Dhe ju madje do t`ju tradhtojnė edhe prindėrit, dhe vėllezėrit, dhe farefisi dhe miqtė; dhe disa prej jush do t`i vrasin.

17

Dhe tė gjithė do t`ju urrejnė pėr shkak tė emrit tim.

18

Por as edhe njė fije floku e kokės suaj nuk do t`ju humbasė.

19

Me durimin tuaj ju do t`i fitoni shpirtrat tuaj``.

20

``Dhe kur do tė shikoni Jeruzalemin tė rrethuar nga ushtritė, ta dini se shkretimi i saj ėshtė afėr.

21

Atėherė ata qė janė nė Juda, tė ikin nė male; dhe ata qė janė nė qytet tė largohen; dhe ata qė janė nė fushė tė mos hyjnė nė tė.

22

Sepse ato janė ditė tė hakmarrjes, qė tė pėrmbushen tė gjitha ato gjėra qė janė shkruar.

23

Mjerė gratė shtatzėna dhe ato qė mėndin nė ato ditė, sepse do tė ketė mjerim tė madh nė vend dhe mėri mbi kėtė popull.

24

Dhe ata do tė bien nga tehu i shpatės, do t`i ēojnė robėr ndėr tė gjitha kombet, dhe Jeruzalemin do ta shkelin paganėt, derisa tė plotėsohen kohėt e paganėve``.

25

``Dhe do tė ketė shenja nė diell, nė hėnė dhe nė yje, dhe mbi tokė ankth popujsh, nė pėrhumbjen prej gjėmės sė detit dhe tė valėve tė tij;

26

njerėzit do tė mpaken nga frika dhe nga pritja se ēfare do ta pllakosė botėn, sepse fuqitė qiellore do tė lėkunden.

27

Atėherė do tė shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi njė re, me fuqi dhe lavdi tė madhe.

28

Dhe kur kėto tė fillojnė tė ndodhin, shikoni lart dhe ngrini kokat tuaja, sepse ēlirimi juaj ėshtė afėr``.

29

Pastaj u tha atyre njė shėmbėlltyrė: ``Vini re fikun dhe tė gjitha pemėt.

30

Kur ata nisin e mugullojnė, duke i parė, ju vete e kuptoni se vera ėshtė afėr;

31

kėshtu edhe ju, kur do tė shikoni se po ndodhin kėto, ta dini se mbretėria e Perėndisė ėshtė afėr.

32

Nė tė vėrtetė unė po ju them se nuk do tė kalojė ky brez, derisa tė gjitha kėto gjėra tė kenė ndodhur.

33

Qielli dhe toka do tė kalojnė, por fjalėt e mia nuk do tė kalojnė``.

34

``Tani kini kujdes qė zemrat tuaja tė mos rėndohen nga tė llupurit, nga tė dehurit dhe nga preokupimet e kėsaj jete; qė ajo ditė tė mos ju zėrė nė befasi.

35

Sepse do tė vijė si njė lak mbi tė gjithė ata qė banojnė mbi faqen e mbarė dheut.

36

Prandaj, rrini zgjuar dhe lutuni kurdoherė qė tė ēmoheni tė denjė tė shpėtoni nga tė gjitha ato qė do tė ngjasin dhe tė dilni para Birit tė njeriut``.

37

Gjatė ditės ai mėsonte nė tempull, dhe natėn dilte dhe e kalonte jashtė, nė malin e Ullinjve.

38

Dhe gjithė populli, herėt nė mėngjes, erdhi tek ai nė tempull pėr ta dėgjuar.

Luka 22