Bibla Shqip

Gjoni 1

Gjoni

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Tri ditė mė vonė po bėhej njė dasmė nė Kanė tė Galilesė, dhe nėna e Jezusit ishte atje.

2

Edhe Jezusi me dishepujt e vet ishte ftuar nė dasmė.

3

Duke qenė se mbaroi vera, nėna e Jezusit i tha: ``Nuk kanė mė verė!``.

4

Jezusi i tha: ``Ē`ke me mua, o grua? Ora ime s`ka ardhur akoma!``.

5

Nėna e tij u tha shėrbėtorėve: ``Bėni gjithēka qė ai t`ju thotė!``.

6

Aty ishin gjashtė enė prej guri, qė pėrdoreshin pėr pastrimin e Judenjve, dhe secila nxėnte dy ose tri masa.

7

Jezusi u tha: ``Mbushni enėt me ujė!``. Dhe ata i mbushėn deri nė grykė.

8

Pastaj u tha: ``Nxirreni tani dhe ēojani tė parit tė festės``. Dhe ata ia ēuan.

9

Dhe, mbasi i pari i festės e provoi ujin e shndėrruar nė verė (ai nuk e dinte nga vinte kjo verė, por e dinin mirė shėrbėtorėt qė e kishin nxjerrė ujin), i pari i festės e thirri dhėndrin,

10

dhe i tha: ``Ēdo njeri nxjerr nė fillim verėn mė tė mirė dhe, kur tė ftuarit kanė pirė shumė, verėn e keqe; ti, pėrkundrazi, e ke ruajtur verėn e mirė deri tani!``.

11

Jezusi bėri kėtė fillim tė shenjave nė Kanė tė Galilesė dhe e shfaqi lavdinė e tij, dhe dishepujt e tij besuan nė tė.

12

Pas kėsaj, ai zbriti nė Kapernaum me nėnėn e tij, vėllezėrit e tij dhe me dishepujt e tij; dhe ata qėndruan aty pak ditė.

13

Pra, Pashka e Judenjve ishte afėr dhe Jezusi u ngjit nė Jeruzalem.

14

Dhe nė tempull gjeti ata qė shisnin qe, dele e pėllumba dhe kėmbyes monedhash duke ndenjur;

15

dhe si bėri njė kamxhik me litarė, i dėboi tė gjithė nga tempulli bashkė me qetė dhe delet, dhe ua hallakati paratė kėmbyesve tė monedhave dhe ua pėrmbysi tavolinat,

16

dhe shitėsve tė pėllumbave u tha: ``Hiqni kėto gjėra qė kėtej; mos e bėni shtėpinė e Atit tim shtėpi tregtie!``.

17

Kėshtu dishepujve tė tij i kujtohej se ishte shkruar: ``Zelli i shtėpisė sate mė ka pėrpirė!``.

18

Atėherė Judenjtė u pėrgjigjėn dhe i thanė: ``Ē`shenjė na tregon se i bėn kėto gjėra?``.

19

Jezusi u pėrgjigj dhe u tha atyre: ``Shkatėrroni kėtė tempull dhe unė pėr tri ditė do ta ngre pėrsėri!``.

20

Atėherė Judenjtė thanė: ``U deshėn dyzet e gjashtė vjet qė tė ndėrtohet ky tempull, dhe ti do ta ngresh pėr tri ditė?``.

21

Por ai fliste pėr tempullin e trupit tė vet.

22

Kur, mė pas, ai ishte ringjallur prej sė vdekuri, dishepujt e vet u kujtuan se ai kėtė ua kishtė thėnė dhe u besuan Shkrimin dhe fjalėve qė kishte thėnė Jezusi.

23

Dhe kur qe nė Jeruzalem pėr festėn e Pashkės, shumė vetė besuan nė emrin e tij duke parė shenjat qė bėnte,

24

por Jezusit nuk u zinte besė atyre, sepse i njihte tė gjithė,

25

dhe sepse nuk kishte nevojė qė ndokush tė jepte dėshmi pėr njeriun, sepse ai e dinte ē`kishte pėrbrenda njeriut.

Gjoni 3